Evropa dokázala na základě křesťanského konceptu důstojnosti dané každé lidské bytosti a morálního imperativu Desatera, vytvořit v průběhu staletí velkou civilizaci.
Civilizaci obdivovanou, napodobovanou, ale i obávanou a záviděnou. Evropa se v mnoha částech světa stala synonymem křesťanství. Evropa, kterou emeritní papež Benedikt XVI. nazval domovem. Profesor Piťha definuje Evropu ve svém již
legendárním projevu na Pražském hradě jako pojem "
civilizační a kulturní."
Profesor Piťha pokračuje: "
Je definována jako oblast, kde je uctíván křesťanský Bůh. Evropané si to uvědomili, když byli konfrontováni s jinou civilizací, která vyznává jiného Boha. Je to zásadním způsobem jiná civilizace, protože mezi milosrdným, nesmírně lidským a odpouštějícím Bohem, ochráncem a zachráncem - a Alláhem, nelítostně tvrdým Bohem muslimů, je velký rozdíl."
Dnes se však tvář Evropy mění k nepoznání. Být křesťanem v dnešní Evropě již není bezpečné, ani žádoucí. Úřady ve Velké Británii vyzvaly anglikánské duchovenstvo, aby se vzdalo nošení kněžských límečků, v UK familiárně nazývaným "psí obojek." Důvodem jsou obavy britských úřadů z teroristického útoku vůči křesťanským komunitám. Podle směrnice britského ministerstva vnitra, by křesťanské kostely a modlitebny měly projít bezpečnostním auditem a zajistit své prostory technickými bezpečnostními prvky a zároveň i instruovat věřící, jak se chovat v případě teroristického útoku. Riziko je podle úřadů vysoké a cílem by se měly stát právě menší kostely než notoricky známé chrámy.
Vadí už i kříže jako symbol křesťanství. Jak informoval český týdeník Týden, v bezpečí už nejsou ani kříže na vrcholech německých hor. Alpské vrcholy v Bavorsku jsou již tradičně posety těmito křesťanskými symboly. Za poslední měsíc padly za oběť neznámým pachatelům tři kříže na různých vrcholoch. Prekážkou vandalům není ani vysoká nadmořská výška, vyžadující náročný výstup.
"
Pachatel musí mít něco proti křesťanským symbolům. Proto třímetrový dřevěný kříž doslova skácel, choval se jako divoké zvíře," cituje týdeník Josefa Mayra, šéfa policie v Bad Tölzer. Podle policie jde pravděpodobně o dílo militantního ateisty. Podobné ničení křížů na vrcholcích hor zažívá i Rakousko. Tento vandalismus vyprovokoval i reakci světoznámého horolezce Reinholda Messnera. V Bavorsku začínají kříže vadit i na místech, kde se vždy tradičně nacházely a to v soudních síních a školách.Kríže musí pryč, protože někteří lidé se cítí jejich přítomností dotčeni a diskriminováni.
Ještě dále v odstraňování křesťanství zašlo Švédsko a to rukou samotné švédské cirkve. Eva Bruno, biskupka ze Stockholmu navrhla odstranit kříže ze svého chrámu, aby se v chrámu mohli modlit i muslimové. Biskupka asi zapomněla, že kříž nejen vizuálně, je ústředním motivem a smyslem kresťanství. Kresťanství bez kříže již není křesťanstvím. Po nástupu nové arcibiskupky švédské církve Antje Jackelén
se švédská církev vydala směrem k syntéze kresťanstaví a islámu, ke chrámům "Chrislamu", kde se kromě Bible cituje i z Koránu. Výstižné je i heslo, které si nová arcibiskupka zvolila: "
Bůh je Velký." tj. stejný výrok, který citují muslimové v arabštině "
Alláh Akbar." Reakcí na dění ve švédské církvi je hromadný odchod věřících, mezi nimi i uznávané protestantské teoložky Evy Hamberg, podle níž protestantská církev opouští základy křesťanské víry.
Podrobně o situaci ve Švédku informuje Gatestone institute. Ve svém obsáhlém článku dal prostor pro vyjádření představitelům švédské církve. Odpovědi duchovních byly jistě pro mnohé lidi a křesťanů šokující.
Po vraždě francouzského kněze Hamela vyzvala Anikka Borg k nenásilné odpovědi na tento čin a to k symbolickému nošení křížků. Reakce nejvyšších duchovních švédské církve odsoudila tuto kampaň, jako nenávistnou a propagující náboženskou válku. Takže pokud nosíte na krku křížek, symbol Lásky, která se obětovala za druhé, je to v dnešní Evropě považováno za nenávistný akt?
Zdroj:
www.hlavnespravy.sk, 4. 8. 2016
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.