Zamyšlení nad evangeliem 20. neděle v mezidobí.
Ježíš řekl svým učedníkům: „Oheň jsem přišel vrhnout na zem, a jak si přeji, aby už vzplanul! V křest mám být ponořen, a jak je mi úzko, než bude vykonán! Myslíte, že jsem přišel dát mír na zemi? Ne, říkám vám, ale rozdělení. Od nynějška totiž bude rozděleno pět lidí v jednom domě: tři proti dvěma a dva proti třem. Budou rozděleni otec proti synovi a syn proti otci, matka proti dceři a dcera proti matce, tchýně proti snaše a snacha proti tchýni.“ (Lk 12,49-53)
Ohnivé křesťanství
Boží poselství není zátiším, určeným k odpočinku, nýbrž ohněm boje mezi válečným táborem Ježíšovým a táborem démonických sil zla; oheň soudu, o němž hlásal Jan Křtitel, při němž bude neplodný strom „vyseknut a hozen do ohně“, „pšenice shromážděna na sýpku, plevy však budou páleny ohněm neuhasitelným“; ohněm evangelia za pravdy o Bohu, duši, stvoření vykoupení, o kříži a vzkříšení proti „světáckým bájím a babským povídačkám“; ohněm Ducha Svatého, který pokřtí a zapálí lidská srdce pro Boží království.
Křesťanská bdělost znamená tedy pohotově nést bez liknavosti a lhostejnosti křesťanský oheň pravdy a lásky a Ducha Svatého lidským světem prostoru a času až k poslednímu soudu. Tento oheň nesmí uhasnout! Proto není věrno příkazu Páně křesťanství, které nežije z vnitřního nadšení a oheň a je bezbarvě zesvětštělým křesťanstvím.
Věrnost příkazu bdělosti znamená usilovnou spolupráci v církvi z vnitřního přesvědčení podle příkladů světců, velkých to pochodní lidstva.
Křest Kristovy obětní krve a náš křest
Opět slyšíme ohlas slov Křtitelových, křest Páně je průchodem Rudým mořem krve a utrpení, zjevuje pro nás Boží soud i Boží milost. Naznačuje to i dvojznačné slovo originálu „synéchomai“, které znamená úzkost z něčeho i úsilí po dosažení něčeho, tedy přirozený strach z umučení i touhu po splnění Otcovi vůle jako to vyjádřil Spasitel v Olivetské zahradě: „Odejmi ode mne tento kalich, ale ať se stane ne má vůle, nýbrž Tvá“.
Podobně máš význam i náš křest, totiž milost i soud nad hříchem. Boží synovství i ochotu umírat s Pánem. Obojí prvek je mysticky naznačen při křtu ponořením a celoživotním úkolem účasti na utrpení Páně.
Dovedu z tohoto slova Páně lépe pochopit vážnost křesťanského povolání a smysl denních křížů?
Oheň a meč boje o příslušnost k Pánu
Žádaná bdělost a připravenost pro Pána vyžaduje často rozhodnutí pro něho, a tím rozhodnutí pro jiným, kteří Pána odmítají nebo jsou k němu lhostejni; tím se stane rozhodnutí i rozdělením a taková hranice probíhá často nejužšími společenstvími, např. rodinou, přátelským okruhem.
Na osobě Kristově se budou vždy třídit duchové: kdo není pro Krista, je proti němu a oheň Páně proniká až do nejužších lidských vztahů.
I v mém životě se uskuteční pokoj a spása, jestliže budu mít odvahu k boji za jasnou příslušnost k Pánu.
Někdy je nutno rozseknout odvážně mečem pouta, která mě přivazují k překážkám spásy.
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8