Posvátné texty islámu a křesťanství nemají stejný postoj k násilí...
Přestože tzv. Islámský stát nelze ztotožňovat s celým islámem, je nicméně pravda, že je výrazem jednoho z islámů – říká prof. Rémi Brague. Tento francouzský filosof a znalec arabského myšlení vstoupil do diskuse následující po nedávných útocích v Západní Evropě. V rozhovorech, které udělil (Le Figaro, Valeurs actuelles, Il Foglio), poukazuje na to, že situovat islamisty mimo islám je neoprávněné.
Ve skutečnosti jsou jejich činy pokusem následovat jednání, které nejstarší biografie připisují Mohamedovi. Je to zároveň také největší problém v postulované reformě islámu. Prof. Brague poznamenává, že pro muslimy nemůže být vzorem pokoncilní obnova církve, neboť koncil měl být návratem k ideálním počátkům křesťanství.
V islámu je ovšem nejhorší právě jeho počátek, kterého se dnešní islamisté dovolávají. V evangeliích nenajdeme pobídky k násilí, ale v Koránu a v Hadísách ano, čteme-li je doslova – dodává prof Brague v rozhovoru pro Le Figaro.
Rychlá radikalizace mladých muslimů francouzského filosofa nepřekvapuje. Velmi často v sobě nosí pocit viny, protože příliš podlehli západní mentalitě. V takové situaci se jim terorismus jeví jako rychlá cesta očištění skrze oběť vlastního života. Podle prof. Brague´a
nebyl nedávný případ útoku na kněze v Rouen náhodný. Islamisté si uvědomují, že základem západní civilizace je křesťanství, a proto se stal jejich cílem kněz.
Prof. Brague rovněž připouští, že
islamisté usilují o vyvolání občanské války ve Francii. Počítají s tím, že po dalších útocích stát posílí represe, které zmobilizují a sjednotí všechny muslimy, kteří tam žijí. Na druhé straně se však domnívá, že
nejhorší řešením pro Evropu by byla nečinnost.
Ve skutečnosti totiž „tzv.
Islámský stát i umírnění muslimové mají tentýž cíl: podřídit svět šariátnímu právu. Násilí není jediným prostředkem a často přináší opačné efekty než byly zamýšleny, protože může vést k probuzení napadených národů. Tzv. měkké prostředky, nenápadné a trpělivé, jako je společenský nátlak a propaganda jsou asi nejnebezpečnější, protože jsou nejúčinnější,“
usuzuje v rozhovoru pro deník Il Foglio prof. Brague.
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článek z 8. 8. 2016 naleznete
zde.
Rémi Brague: Je vztah islámu a křesťanství k násilí srovnatelný?
Paříž.
Posvátné texty islámu a křesťanství nemají stejný postoj k násilí, píše ve svém fejetonu pro Le Figaro (24. 5.) prof. Rémi Brague, religionista a odborník na řeckou, arabskou a židovskou filosofii (rovněž laureát Ceny Josepha Ratzingera). Na stránkách francouzského deníku komentuje některé výroky papeže Františka na adresu islámu, které se minulý týden dostaly do titulků světového tisku. V rozhovoru pro redaktory La Croix papež uvedl, že
idea dobyvačné války se vyskytuje nejen mezi muslimy, ale i mezi křesťany. Svatý otec v této souvislosti zmínil závěrečnou pasáž Matoušova evangelia, v níž Ježíš rozesílá své učedníky do všech národů.
Jděte tedy, získejte za učedníky (řecky
mathèteuein) všechny národy, křtěte je (...), a učte je (
didaskein) zachovávat všechno, co jsem vám přikázal“ (Mt 28,19).
Jak podotýká francouzský religionista, Ježíš svěřuje svým učedníkům poslání, které spočívá v hlásání, učení a křtění. Odkaz ke všem národům pak poukazuje na všeobecný, nikoli národní charakter tohoto náboženství. Po této stránce je křesťanství podobné islámu. Avšak
v evangeliu je cílem obrácení srdcí skrze učení a nikoli skrze podmanění. Pokus vnutit víru silou, jak to činil například Karel Veliký se Sasy, není jednou z interpretací evangelia, ale zrůdnou úchylkou, která je v rozporu s evangeliem – zdůrazňuje Rémi Brague.
V islámu nenacházíme ekvivalent evangelijního vyslání k misijnímu působení, dodává francouzský filosof.
Dobývání v něm není metaforou, nýbrž má konkrétní, vojenský význam. Mohamed říká: „Bylo mi přikázáno bojovat proti lidem, než prohlásí: Není jiného boha než Alláha a Mohamed je Alláhovým vyslancem, vykonají modlitbu a dají almužnu. A když tak učiní, zachovají si krev a majetek...“ – cituje prof. Brague z hadís, tedy učení o činech proroka Mohameda, která jsou považována za nejautoritativnější (sahíh, tj. správné).
Francouzský religionista a znalec islámu upozorňuje, že
v tomto případě nejde o obrácení srdce, nýbrž pouze o podřízení. Upřímné obrácení může a má nastat, ale není primární. Přijde s časem, až bude platit islámské právo a bude v zájmu podmaněných přejít na náboženství podmanitelů.
Slovo podmanit či dobývat má tedy naprosto jiný význam než ve verších u Matouše – zdůrazňuje prof. Brague. Jak dodává, tyto věci je třeba objasnit také kvůli muslimům samotným. Mnozí z nich totiž při pohledu na zločiny samozvaného Islámského státu vážně zpytují svědomí. Udržovat je v intelektuální nepřesnosti co do textových zdrojů a historického původu jejich náboženství jim v tom nepomůže, uzavírá Rémi Brague.
Převzato z
www.radiovaticana.cz,
článek z 25. 5. 2016 naleznete
zde.