Druhá část výňatků z knihy kardinála Saraha Bůh nebo nic.
Svůj druhý článek, sestávající z výňatků knihy kardinála Saraha, jsem napsal právě pro jedinečnou nauku, kterou obsahuje a která je jako šitá na míru pro naši dobu. Pokud jde o mě, jsou to věci, které se prostě MUSÍ ČÍST, protože nám ukazují jasný směr v této éře chaosu, zmatku a překrucování pravdy.
Chudoba je křesťanská hodnota
Kardinál Sarah se zřetelně a jasně vyjadřuje na adresu velmi zavádějících, nadmíru zpolitizovaných a ideologických snah množství katolických mezinárodních pomocných organizací, jakož i vlád a jiných agentur, které se vytrvale usilují eliminovat chudobu prostřednictvím antikoncepce a destrukcí rodinných hodnot.
Kardinál říká (čísla stran odpovídají Slovenská překladu):
str. 206: "Vzpomínám si, jak moc mě pobouřilo, když jsem jednou slyšel reklamní slogan nejmenované katolické charitativní organizace, který vyzněl jako urážka chudých:'
Bojujeme za nulovou chudobu'. Pouze sám Bůh přesně ví, kolik velkých světců se narodilo pro tento svět z lůna Církve, kteří zasvětili svůj život charitě, ale ani jeden z nich by se neodvážil mluvit o chudých takovým tónem.
Tako troufalý výrok nepoužil nikdy ani sám Ježíš Kristus. Uvedený slogan je urážkou evangelia i Krista. Už ve Starém zákoně můžeme vidět, že Bůh je na straně chudých; v Písmu svatém se průběžně zpívá chvála na "Jahvovy chudé". Chudý se vine k Bohu, u kterého hledá ochranu a pomoc; toto pouto tvoří základ jeho duchovnosti.
Ano, chudoba má v křesťanství hluboký význam.
Chudý člověk ví, že vlastní život nemá jen ve svých rukou. K tomu, aby byl bytostí, která se rozvíjí a roste, potřebuje pomoc Boha a jiných lidí.
Naopak
bohatí nečekají nic od nikoho. Vystačí si sami, umí se postarat o sebe bez Boha a bez cizí pomoci. V takových případech bohatství může vést až k osamělosti, smutku a odrazující duchovní bídě.
Pokud je člověk odkázán v nutriční a zdravotní oblasti na pomoc jiných, pokud se v různých životních situacích obrací s prosbou na jiné, jeho srdce se rozšiřuje vděčností. Proto chudí jsou blíže k Bohu a spojuje je navzájem hlubší pocit sounáležitosti.
Církev nemusí bojovat proti chudobě, ale proti bídě materiální i duchovní. Nanejvýš důležité je dělat tak, aby se všem lidem na světě zpřístupnilo to, co potřebují, aby mohli žít opravdu lidsky důstojným životem. "
Vždyť duch chudoby a lásky je slávou a svědectvím Kristovy církve" (Gaudium et Spes, 88).
Nemáme právo klást rovnítko mezi bídu a chudobu, protože bychom se tím dostali do rozporu s evangeliem. Připomeňme si, co Kristus řekl o chudých: "
Vždyť chudé máte vždy mezi sebou, ale mne nemáte vždycky" (Jan 12, 8). Ti, kteří tvrdí, že vymýtí chudobu, překrucují Ježíšova slova. Nejenže se mýlí, ale lžou.
Jazyk představitelů OSN a jejích jednotlivých sekcí, kteří prohlašují, že jim jde o odstranění chudoby, přičemž nedělají rozdíl mezi chudobou a bídou, se diametrálně liší od jazyka Kristovy Církve. Boží Syn přece nepřišel na svět, aby ohromoval chudé ideologickými slogany! Církev musí ze svého jazyka vyloučit vše, co zavání ideologickou propagandou! Mnohé národy, které toužily po svobodě, zakusily nakonec jejich demagogický a zhoubný vliv."
Pravda je láska
Svá slova kardinál Sarah dále adresuje mnohým vlivným, či úzkoprsým kritikům, kteří trvají na tom, že se máme pouze modlit a mlčet o zničujících programech a výrocích, které vidíme a slyšíme a nepozdvihnout svůj hlas na obranu života, rodiny, víry a pravdy.
str. 211: "Zavírat oči před realitou je zrada na lásce. Když vědomě zastíráme rozdíl mezi slovy a slogany, prohřešujeme se proti samé podstatě milosrdné lásky! "
Ateistický Západ nebezpečně ohrožuje celý svět
Kardinál Sarah si uvědomuje obrovské nebezpečí, které pro celý svět představuje současná situace v Evropské unii, USA a v Kanadě.
str. 215: "Domnívám se, že vážnou hrozbou pro současný svět je obrovská síla Západu v ekonomické, vojenské, technické a mediální oblasti. Pokud se nevrátí ke Kristu, strhne do propasti pohanství celý svět. Filozofie nevěrectví si hledá vždy nové a nové stoupence ve všech končinách světa. Proselytismus ateismu, se kterým dnes máme co do činění, nabývá stále agresivnější podobu. Právě země, které kdysi nesly a šířily křesťanské tradice, potřebují načerpat energii z pramene nové evangelizace, aby mohly zažít renesanci své někdejší velikosti."
str. 219: "Také jsem tak, jako Benedikt XVI., přesvědčen, že jedním z nejtěžších úkolů, před kterou Církev stojí, je přivést Západ do bodu, ve kterém by znovu objevil zářivou tvář Krista ... Pokud se starý kontinent definitivně odřízne od nejhlubších kořenů své identity, které byly křesťanské, obávám se toho nejhoršího. Vyvolá to celosvětovou krizi, jejíž náznaky už z času na čas probleskuje nad obzorem."
Absolutní nutnost obrany
katolických tradic a dogmat
str. 217: "Naší svatou povinností je, jak říká svatý Atanáš, "
osvojovat si prvotní tradici, nauku a víru Katolické církve. Pán nám ji dal, apoštolové ji hlásali, otcové ji zachovali. Na ní stojí Církev, a proto, pokud se od ní někdo vzdálí, nemůže být křesťanem ve skutečnosti ani podle jména."
Modlitba je nástrojem reformy světa
str. 223: "Modlitba je to, co současnému světu nejvíce chybí, přičemž jde o základní prostředek proměny světa."
str. 227: "Výchozím bodem skutečné reformy se musí stát katolické školy, semináře a formační domy."
Zdroj:
LIFESITENEWS, 1. 7. 2016
Převzato z
www.lifenews.sk, článek naleznete
zde.
Můžete si také přečíst:
Bůh nebo nic - úryvek z knihy kardinála R. Saraha (1. část)
Kardinál Sarah o diktatuře hrůzy v dnešním světě
* Nejvýznamnější africký kardinál přijede na Slovensko
* Vyjde slov. překlad knihy "Bůh nebo nic"
Kardinál Sarah: svatostánek nás orientuje k Bohu
Kardinál Sarah: Vrátit centrální místo v liturgii Bohu
Kardinál Sarah vyzval Američany k odvážné obraně rodiny