Na Šalamounových ostrovech, kde obyvatelé nemohou snadno cestovat, putuje brána milosrdenství po místních společenstvích na loďce. Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas i smíření kmenových konfliktů. Informuje o tom deník Vatican Insider.
„
Jestliže nemohou vzdálení lidé přijít ke Svaté bráně, Svatá brána půjde ke vzdáleným lidem.“ I na loďce, pokud bude potřeba. Taková jsou slova biskupa Luciana Capelliho, biskupa na Šalamounových ostrovech v jižním Tichomoří. Salesián zorganizoval pouť brány, „
prahu, který vede od hříchu k dobru“, mezi domorodými obyvateli ve své diecézi Gizo. Naplnil tak doslovně výzvu papeže Františka, podle které má Svatý rok milosrdenství dosáhnout ke všem, především k lidem na periferii a k těm nejvzdálenějším.
Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas. „
Nikdy jsme nezažili takovou účast,“ říká Capelli po dvou měsících putování. V každé farnosti předcházela příjezdu Svaté brány dlouhá příprava na základě buly papeže Misericordiae Vultus. Událost byla navíc propojena s kmenovými a folklorními zvyklostmi.
„
Tyto slavnosti mají velký dopad, posilují hodnoty evangelia a vůli ke smíření v rodině, i mezi lidmi a rodinami, které spolu vedou kmenový spor,“ komentuje pouť biskup, podle kterého lidé „
vnímali, že milosrdenství je dar, jejž lze přijmout, ale i nabídnout“.
Luciano Capelli bývá přezdíván „
létajícím biskupem“. Navštěvuje totiž vesnice své diecéze za pomocí ultralehkého letadla, aby „překonal lidskou i duchovní izolaci kmenů“. Dopravní prostředek však i sám pilotuje.
Na Šalamounovy ostrovy se dostal po 34 letech služby na Filipínách. Ihned po nástupu v roce 2007 začal pomáhat „
místním lidem, aby mohli snít o jiné budoucnosti pro své děti, a aby přinášel posilu svátostí do těch nejvzdálenějších míst“. S pomocí neziskové organizace Amis také vybudoval dvě nemocnice, neboť místní obyvatelé „
již byli unaveni z pohřbívání dětí“. Hlavním finančním zdrojem jeho aktivit jsou Misie Dona Bosca.
Domorodí obyvatelé na Šalamounových ostrovech „
vnímají Františka jako jednoho z nich“, komentuje Mons. Capelli, „
protože je to papež skutečně blízký těm, kdo se namáhají, aby přežili“. Ve všech vesnicích také „vyjádřili vděčnost papeži za Svatý rok milosrdenství“.
(zdroj: Vatican Insider)
Převzato z
www.cirkev.cz/,
článek z 1. 6. 2016 naleznete
zde.