Kardinál Robert Sarah, který je nejvýše postaveným Afričanem ve Vatikánu, poprvé navštíví Slovensko. V Bratislavě a Trnavě představí slovenský překlad své knihy a zúčastní se i na zasedání Slovenské biskupů.
Roberta Saraha, kterého si papež František vybral za prefekta Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, označují nejen za nejvýznamnějšího afrického kardinála, ale i za jednoho z nejvlivnějších představitelů konzervativního křídla Katolické církve.
Na Slovensko přijede v polovině června na pozvání vydavatelství LÚČ, které
vydává slovenský překlad knihy
Bůh nebo nic. Francouzský vatikanista a spisovatel Nicols Diat v ní hovoří s kardinálem Sarahem o jeho životě, významu a deformacích liturgie, ale i o citlivých tématech, jako jsou rozpady rodin, sexuální skandály kněží či teorie rovnosti pohlaví.
Kromě představení knihy v Bratislavě a Trnavě, kde kardinál odslouží i mše svaté, je součástí čtyřdenního programu návštěva šaštínské baziliky, účast na setkání liturgické komise KBS a také na plenárním zasedání KBS.
Kardinál Robert Sarah se narodil v roce 1945 v Guineji. Po studiích v Paříži, Římě či v Jeruzalémě ho papež Jan Pavel II. v roce 1979 jmenoval arcibiskupem Conakry, kde působil více než dvě desetiletí. Tentýž papež ho v roce 2001 povolal do Vatikánu, kde se stal sekretářem Kongregace pro evangelizaci národů. Benedikt XVI. ho v roce 2010 jmenoval předsedou Papežské rady Cor Unum, která koordinuje charitativní aktivity Katolické církve, a krátce na to ho jmenoval kardinálem. Papež František ho v roce 2014 vybral za "ministra liturgie".
Portál Vatican Insider kardinála Saraha
charakterizoval jako hluboce zbožného a hodnotově konzervativního kardinála. Je známým podporovatelem předkoncilní liturgie a kritikem ideologie gender či homosexuálních svazků. Po skončení mimořádné synody o rodině kritizoval přílišnou pozornost věnovanou přístupu rozvedených k eucharistii. "
Na druhou kolej se odsunuly skutečné výzvy, které se týkají dnešních rodin,"
řekl africký kardinál, podle kterého rodiny na "
černém kontinentu" musí čelit nejen místní pohanské kultuře, ale i západní rodové ideologii.
Imrich Gazda
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 31. 5. 2016 naleznete
zde.