Celý týden se více než 200 kněží, řeholníků, laiků a vyškolených exorcistů z 35 zemí zabývá vyháněním ďáblů, démonů a tzv. modlitbami osvobození.
Kdo se chce dozvědět více o temných silách a boji proti nim, je tam správně. Už pojedenácté se na papežské vysoké škole «Regina Apostolorum» konal «Základní kurz exorcismu». Organizátorem byl přičleněný institut vysoké školy pro vzdělávání kněží «Sacerdos».
«
Exorcismus není žádná show», zdůrazňuje profesor Paolo Morocutti, kompetentní pro teologické a liturgické vzdělávání exorcistů. «
Za těmito obřady se skrývá síla celé Církve a to není žádná zábava», řekl a výslovně varoval před pokusy laiků provádět exorcistické obřady,a také kněze, kterým chybí příslušné vzdělání a oficiální pověření. "
To by mohlo napáchat velkou škodu."
Celý týden se více než 200 kněží, řeholníků, laiků a vyškolených exorcistů z 35 zemí zabývá vyháněním ďáblů, démonů a tzv. modlitbami osvobození. Za šestidenní kurz se vybírá 300 eur. Kurz osvětluje široké spektrum témat: od exorcismu v islámu a židovství přes anděle a démony v Bibli, až po psychologické a právní aspekty.
Morocutti, který přednáší i na Katolické univerzitě Itálie fundamentální teologii a psychologii, se dokáže rozhořčit nad tím, že existují biskupové, kteří s odůvodněním, že «
v něco takového já nevěřím» nechtějí ve svých diecézích jmenovat exorcisty. Asi 200 exorcistů, kteří působí v Itálii, už dávno nestačí - «
i když naštěstí jen málo diecézí je bez exorcistů». Například v Německu působí exorcisté pouze v 7 diecézích ze 27!
Exorcista smí působit pouze ve své diecézi - proto je problematické, pokud někteří biskupové exorcistu nenyjmenují. Postižení lidé pak musí hledat pomoc jinde. I to je z pohledu Morocuttiho v konečném důsledku dílo ďábla, který se pokouší zasévat rozkol a rozdělovat. Démoni jsou totiž «
neuvěřitelně mazaní», říká teolog.
Obraz, který některé filmy o exorcismu podávají, často vzbuzuje falešné představy, jak řekl dále tento odborník. «
Film je film a nedokáže ukázat realitu v celé její komplexnosti». Mnozí lidé hledají radu na pochybných internetových stránkách a u šarlatánů. To by mohlo být často nebezpečné. Důležité je, brát postižené osoby vážně, vyslechnout je a modlit se za ně.
Jak se dá objasnit, jestli jsou lidé posedlí, nebo ne? O tom informoval kolínský prelát Helmut Moll v přednášce «
Kritéria určení posedlosti démony». Profesor hagiografie (života světců) hovořil i o tom, jak pouštní otcové reagovali na ďábelské pokušení.
Moll uvedl čtyři body, které Katolická církev určila na konstatování posedlosti:
* plynule mluvit v úplně cizím jazyce,
* dokázat zjevit události z minulosti nebo budoucnosti,
* vyvinout nadlidské síly,
* vzdálenost od Boha a odmítání všeho, co Boha symbolizuje - například unikání před křížem.
Morocutti vyprávěl o případu, při kterém exorcista, který dostal právě první pověření, posedlá osoba pozdravila slovy «
Á, nyní tedy máš svůj papír». «
Ďábel to tedy věděl, protože postižená osoba to vědět nemohla.» Ale jsou i jiné případy. «
Někteří lidé jsou zčásti psychicky labilní, to je pak věc pro lékaře nebo psychoterapeuta,» vysvětlil Moll. Podle jeho odhadu asi každý druhý postižený člověk není případ pro exorcisty. -zg-
Zdroj:
hlavnespravy.sk, 10. 4. 2016
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.