Jak obstát v boji za Evropu křesťanskou? Příklad, inspiraci, ale i pomoc shůry nám
nabízejí nesčetné zástupy svatých patronů a ochránců. Jedním z nich je i Marek
z Aviana, duchovní obránce Středoevropanů před islamizací.
Dostala se mi do rukou kniha
Marek z Aviana – patron a štít Evropy, kterou
napsal římskokatolický kněz František Janovský. Poprvé byla vydána v roce 1894 pod názvem
P. Marco d’Aviano – kněz řádu kapucínského, strážný duch Vídně
a Rakouska za tísně turecké roku 1683.
Knihu pod novým názvem vydal nakladatel Lukáš Lhoťan v loňském roce. Protože jsem dodnes nečetl žádnou recenzi na tuto publikaci, pokusím se o ni sám.
Kniha nabízí strhující příběh prostého řeholníka, který se cele odevzdá do rukou Božích a jeho nejsvětější Matky Marie. V patnácti letech se rozhodne umřít pro Ježíše Krista mučednickou
smrtí, a proto se vydává do Turecka, aby tam svou krev Spasiteli obětoval. Na své cestě potkává kapucíny, kteří ho od jeho úmyslu odradí. Později sám do kapucínského řádu vstupuje a stává se knězem.
Jeho kázání jsou přesně mířené šípy, jež v srdcích jeho posluchačů zapalují oheň touhy po jediném Bohu. Pěšky putuje po polovině Evropy a všude zasévá svaté evangelium takovým způsobem, že zatvrzelí hříšníci se obracejí, nemocní jsou uzdravováni, luteráni a kalvínci se
vracejí zpět do lůna Církve svaté.
O jeho schopnosti zázračně uzdravovat byť „jen“ požehnáním bylo sepsáno již za jeho života
několik knih. Pro jeho svatý život je vyhledáván prostým lidem, biskupy, králi, císařem, dokonce i papeži. Marek měl věšteckého a prorockého ducha a velice dobře předvídal věci budoucí. Například císař Leopold I. sám za devatenáct let napsal tomuto chudému řeholníkovi 331 dopisů.
Svůj hlavní úkol Marek spatřoval v ochraně a osvobození křesťanské Evropy z područí tureckého půlměsíce. Osobně se účastní nebezpečných bojů na bitevních polích. Je účasten i osvobození města Vídně, na němž, jak dodával, závisí spása všeho křesťanstva. Slavná
bitva se odehrála 11. a 12. září 1683 pod vedením polského krále Jana Sobieskiho, který před osudnou bitvou přisluhoval se svým synem u oltáře našemu Markovi z Aviana. Mše byla sloužena za zdar křesťanských vojsk v této rozhodující bitvě.
V příštích patnácti letech nadále neúnavně radí s vojenskou taktikou všelikým vojevůdcům
tak, aby křesťanství mohlo opět plně zúrodňovat půdu Evropy. Zasloužil se o udržení morálky mnohdy početně slabších křesťanských armád v bitvách s osmanskou armádou u Pešti (1684–
1686), u Neuhauselu (1685), u Moháče (1687) a u Bělehradu (1688). Vždy ale prosil o to, aby jeho jméno nebylo zmiňováno a nepřivlastňoval si žádné světské pocty.
Jeho životní pouť končí ve Vídni 13. srpna 1699, kde po generální zpovědi umírá. Jeho tělo bylo uloženo v kapucínském kostele do výklenku ve zdi, za oltářem Sedmibolestné Panny Marie.
Císař Leopold se snažil o to, aby proces blahořečení „
Strážného ducha Rakouska“
započal co nejdříve, aby jeho jméno mohlo být zařazeno do seznamu svatých.
Za blahoslaveného ho však prohlásil až papež Jan Pavel II. dne 27. dubna 2003.
Knížka určitě stojí za přečtení. Člověk si udělá obraz o tehdejší Evropě a zjistí, jak moc jsme se vzdálili ideálům tehdejšího člověka a společnosti.
Blahoslavený Marku, oroduj za nás, oroduj za Evropu!
Marek Venuta
předseda MO KDU-ČSL Znojmo
Převzato z RC MONITOR č. 2, 24. 1. 2016, str. 15
-
http://rcmonitor.cz/download/MONITOR-2016-2.pdf.
@@@
Anotace knihy a možnost objednání:
Marek z Aviana
– patron a štít Evropy
Životopis duchovního obránce Středoevropanů před islamizací
https://www.kosmas.cz/knihy/209423/marek-z-aviana-patron-a-stit-evropy/