Lurdy mají 7200 lékařsky nevysvětlených případů uzdravení, ale pouze 69 zázraků. Mluvili jsme s dr. Allesandrem de Franciscisem, předsedou Úřadu lékařských zjištění v Lurdech.
V jednom rozhovoru se označil za nejneužitečnějšího lékaře na světě, protože se stará o vyléčené, kteří již lékaře nepotřebují. Dr. Allesandro de Franciscis je Neapolčan. V rodném městě vystudoval pediatrii, diplom z epidemiologie získal na Harvardu a z bioetiky v Římě. V roce 2009 se stal předsedou Úřadu lékařských zjištění v Lurdech. První nefrancouz na tomto postu koordinuje tým, který se snaží vysvětlit nečekaná, překvapivá a někdy nevysvětlitelná uzdravení. Jak sám říká, jejich první povinností je zůstat věrný pravdě, protože to je to jediné, co Lurdy potřebují.
Co je posláním Úřadu lékařských zjištění?
Je to v první řadě skutečná "fyzická" kancelář, kde leckterý poutník může lékaři podat svědectví o svém uzdravení. Předá své prohlášení, a pokud chybí nějaký dokument, lékař ho vyzve, aby to doplnil. Tato fáze shromažďování a kompletování lékařských údajů může zabrat hodně času. Pokud případ vypadá seriózně, lékař pak svolá "úřad", to znamená zasedání, kde se diskutuje o konkrétním klinickém případu. Na diskusi se mohou zúčastnit všichni lékaři zdržující se v té době v Lurdech, bez ohledu na své náboženské přesvědčení. Úřad byl založen v roce 1883 a chci zdůraznit, že takový způsob formální a rigorózní verifikace existuje pouze v Lurdech. Nenajdete to na žádném jiném poutním místě.
Kolik lékařů je v Úřadě a jaké jsou jejich specializace?
Pro vaši představu: v roce 2015 prošlo úřadem kolem pěti tisíc zdravotnických pracovníků, většina z nich byli lékaři a druhá největší skupina byli ošetřovatelé. Je tam tedy široká paleta profesionálů s různými specializacemi. Řekněme, že se tam ukáže nějaký kolega hematolog, tak mu řeknu: "Poslyš, mám tu jeden případ, můžeš se na to podívat?" Kolega mi věnuje půl dne, prostuduje si dokumentaci a vypracuje mi svou písemnou expertízu.
>
Jsou všichni lékaři věřící nebo pracujete i s nevěřícími?
Tak to nevím. Nevím, zda lékaři, kteří projdou přes Lurdy, jsou věřící nebo nevěřící. Dá se předpokládat, že když už tam přišli, tak velká většina z nich je otevřená událostem v Lurdech, ale nikdy se jich neptám, zda jsou katolíci nebo ne.
Udržujete vztahy s několika univerzitami ve světě. Jaká je s nimi spolupráce?
Ano, s mnoha univerzitami, protože pokud potřebuji vypracovat expertízu, preferuji svěřit ji odborníkům, profesorům ... Pracujeme s univerzitami ve Francii, Itálii, USA, Anglii, Belgii ..., závisí to od případu, na kterém pracujeme. Spolupráce je velmi různorodá. Například v roce 2012 jsem organizoval kolokvium na téma "Co dnes znamená uzdravit". Pozval jsem kolem stovky profesorů z různých koutů světa a ke svému překvapení jsem dostal čtyřicet přihlášek od výzkumníků z Francie, Itálie, Velké Británie, Německa, USA, kteří přijeli na vlastní náklady. Mezi nimi i Luc Montagnier, držitel Nobelovy ceny za objev viru HIV. Takže jsme respektovaní i v "klasickém" světě.
Kromě vašeho úřadu je tam i Mezinárodní lékařský výbor jako další instance v celém procesu zkoumání. Kde je hranice mezi odpovědností Výboru a vašeho Úřadu?
Výbor byl založen mnohem později - v roce 1947 a stal se mezinárodním až v roce 1954. Dnes se skládá z přibližně třiceti lékařských specialistů, většinou jsou to významní profesoři. Jejich úkolem je prověřit dokumentaci zkompletovanou Úřadem. Je to tedy jakási dodatečná pojistka, bez níž žádný případ nemůže být prohlášen za lékařsky nevysvětlený. Je třeba také říci, že žádný biskup nikdy neprohlásí zázrak, aniž by případ nebyl nejprve prošetřen Úřadem a pak prověřený Výborem.
Vás zajímají v podstatě tři otázky: jestli byla osoba skutečně nemocná, jestli je nyní definitivně vyléčená a jestli je vyléčení lékařsky vysvětlitelné. Je tu však ještě čtvrtá otázka, a to, zda vyléčení nastalo ve spojitosti s Lurdami. Protože ve světě jsou známá mimořádná vyléčení, která však s Lurdami nemají nic společného. Souhlasíte?
Tak v tomto spoléhám na slovo té osoby. Pokud přijde a řekne nám, že během její nemoci kněz, její teta, její máma nebo někdo jiný se modlil k lurdské Panně Marii, je to pro mě dostačující, abych začal svou práci lékaře. Já nejsem odborník na náboženské záležitosti, já jen koordinuji práci lékařů a ošetřovatelů v lékařských záležitostech.
Které nemoci jsou statisticky nejvíce vyléčeny v Lurdech?
Především tuberkulóza, která byla velmi rozšířená v první polovině dvacátého století. A pak všechny známé infekce včetně těch vzácných byly předmětem nevysvětlených uzdraveni, kromě genetických chorob.
Bylo tam i nějaké psychiatrické uzdravení?
Ne, i když věnujeme velkou pozornost psychiatrickému utrpení, které se stává velmi tíživým v našich rodinách. Problém s psychiatrickými onemocněními je ještě i dnes jejich diagnostika. Neboť ta je založena hlavně na posudku lékaře na klinice. Při všech nevysvětlených uzdraveních byla vyšetření provedena tak trochu po celém světě, biopsie nám pak byly zaslány ..., jenže tohle je při psychiatrických chorobách velmi složité. Mohu však říci, že jsme již měli dva případy uzdravení, které nám připadaly velmi seriózní a dobře podložené, ale k dnešku není žádný psychiatrický případ, který by byl uznán jako nevysvětlený.
Při jednom z posledních případů uplynulo 40 let mezi konstatováním lékařské nevysvětlitelnosti a prohlášením zázraku biskupem. Proč tak dlouho?
Důvody jsou různorodé. Pokud narážíte na případ Anny Santaniello uzdravené ze srdeční vady, tam šlo o jakýsi nedostatek pozornosti nebo motivace. Pacientka spolupracovala během lékařského zkoumání a případ byl prohlášen za lékařsky nevysvětlitelný v roce 1964. Její místní biskup v Salerm se však případu velmi nevěnoval. Pak přišlo k vícenásobné výměně biskupů a v roce 2000 se neteř pacientky setkala s novým biskupem, kterému řekla o případu své tety. Biskup si prostudoval dokumentaci a prohlásil případ za zázrak v roce 2005.
Byl pak i případ řeholní sestry, která byla vyléčena v šedesátých letech. Po návratu do Itálie jí však její kongregace nedala svolení ke spolupráci s Úřadem. Teprve po změně tohoto rozhodnutí v roce 2000 začala sestra spolupracovat a prošla požadovanými lékařskými vyšetřeními v letech 2004 až 2009. Takže rozhodnutí přišlo až potom, a to jen z důvodu jakési neochoty nebo váhání spolupracovat s lékaři. Stále platí, že zázrak vyžaduje, aby uzdravená osoba ještě žila. To proto, že zázrak se vnímá jako znamení. A aby to mohlo být znamením, osoba musí být naživu.
Kolik je takových případů, které byly uznány jako lékařsky nevysvětlitelné a nebyly prohlášeny církví za zázrak?
K dnešnímu dni máme kolem 7200 lékařsky nevysvětlených případů. Zároveň máme pouze 69 zázraků.
To je méně než jedno procento z nevysvětlených případů. Není to trochu málo?
To je pastorální otázka, ne otázka procent. Myslím si, že nemůžeme měřit statistiky v Lurdech tímto způsobem. To je můj názor. Byla zde dáma, která hovořila o svém nevysvětleném uzdravení před třiceti lety a která se cítí znechucena, že biskup v Nice jí dosud neodpověděl. Proč? To já nevím, církev je v tomto velmi opatrná.
Ze všech 69 zázraků jen pět jich bylo vyhlášeno v posledních 50 letech. Jako kdyby s pokrokem medicíny jsme byli schopni vysvětlit více případů. I vy to takto vidíte?
Ne. Zkuste pochopit ten proces, otázka je pastorální, ne lékařská. O zázraku rozhoduje biskup. Pokud si prohlédnete data uznání prvních zázraků, je jich velmi mnoho kolem roku 1908. Proč? Tehdy byly právě velké oslavy 50. výročí Lurdských událostí, kdy biskupové Francie chtěli vzdát čest Panně Marii. A tak vzali případy, které byly do té doby již prostudovány, a prohlásili je za zázraky. To znamená, že důvod, pro který biskup prohlásí nějaké uzdravení za zázračné, není statistický ani vědecký. Samozřejmě, dnes je mnohem těžší lékařsky obhájit nějaký případ jako nevysvětlitelný, ale pokud jde o zázraky, hlavní příčina je pastorální.
Zkoušeli jste se podívat na některé starší případy a znovu je prošetřit s použitím současných znalostí?
<>br>
Já ne a také ne, pokud jde o lékařsky nevyjasněné případy. Asi před 40 lety však byla zpracována jedna doktorandská teze na univerzitě v Toulouse, která vyšetřovala některá zázračná uzdravení. Konstatovala, že všechna obstála před kritérii současné medicíny.
Počet návštěvníků Lurd údajně klesá od r. 2005 a podle některých je to způsobeno poklesem počtu zázraků. Co si o tom myslíte?
Není to docela přesné. V letech 2005 až 2009, kdy bylo 150. výročí, počet návštěvníků stoupal až na číslo 9 milionů. Pokles se začal až poté a podle mého názoru je spojen s faktem, že většina zemí, které cestují do Lurd, je evropská, ať už staré nebo nové Evropy, kterou postihla krize. Jet na pouť do Lurd něco stojí a myslím si, že to je ten důvod.
Je zajímavé, že všechna zázračná uzdravení byla ze západních zemí s katolickou tradicí. Je dost pochopitelné, že nebylo ani jedno z protestantských zemí, ale nebyl ani zázrak z východní Evropy, kde je mariánský kult přece jen dost silný. Jak je to možné?
V první řadě se zase ptáte na něco, co závisí na diecézích, a ne na mně. Ale odpovím vám: pokud si vezmete zázračná uzdravení, 55 jich bylo z Francie a 8 z Itálie. Jenže Italové jezdí do Lurd už sto let. Takže to nic neznamená. Myslím si, že to souvisí s poutní návštěvností Lurd a s poznáním Lurdské Panny Marie v jednotlivých zemích.
Zkoumali jste již nějaký případ ze Slovenska?
Ne, nebylo žádné hlášení uzdravení. Vždy to závisí na aktu svobodné vůle. Někdo musí přijít k lékaři a podat mu svůj příběh.
Který případ vás nejvíce ohromil?
Na tuto otázku nikdy neodpovídám, protože je to složité. Jsem rozrušený vždy, když mi někdo přijde něco říct včetně případů takříkajíc psychiatrických, tedy pokud někdo byl deprimovaný, nebo řekněme lidé, kteří znovu našli radost, přičemž jsou v terminální fázi. Takže je těžké odpovědět. Jsou to všechno krásné příběhy, nemám jinou odpověď.
Jaký je váš pohled na budoucnost Lurd?
Lurdy zůstávají místem milostí. Myslím si, že tam bude méně Evropanů ze Západu a jsme nyní otevřeni Východu. Je zde nárůst Američanů, Brazílie je novým fenoménem. A také Dálný východ jako Singapur, Filipíny ... Před deseti lety jsme je zde neviděli. Lurdy se mění a přinášejí nám stále nové výzvy. Pro nás je velmi důležitá přítomnost nemocných a výzvami jsou nemoci jako demence, Alzheimer, rakovina, ale i paliativní léčba.
Převzato z +www.postoj.sk/,
článek z 15. 2. 2016 naleznete
zde.