Virus zika se v Latinské Americe šíří stále rychleji. OSN vyzývá těhotné ženy, aby přistoupili na potrat. Přinášíme i rozhovor s brazilskou matkou, která se bála o svého novorozence.
Nejnovější údaje potvrzují masivní nárůst onemocnění v Kolumbii, kde je nakaženo téměř 26 tisíc lidí. Mezi nimi téměř 3100 těhotných žen, které se nyní obávají o zdraví svých miminek. Kolumbie je po Brazílii nejvíce postiženou zemí.
OSN proto vyzývá těhotné ženy z postižených oblastí, aby přistoupily na potrat, zabránily tak přenosu viru na plod.
Brazilská konference biskupů se však v otevřeném dopise proti takovým výzvám ostře postavila.
Většina případů nakažení virem zika je způsobena kousnutím komára.
Podle posledních informací se však zika může přenášet i krevní transfuzí či pohlavním stykem. Ohroženo je tak stále více lidí. Světová zdravotnická organizace bije na poplach. Vědci z brazilské vládní výzkumné Nadace Oswalda Cruze objevili virus ve vzorcích slin a moči dvou pacientů, u kterých se již dříve projevily doprovodné příznaky nakažení zikou. Jde o dosud první případ, kdy byly stopy viru zjištěny právě v těchto dvou tělesných tekutinách. Brazilští vědci však dodali, že je zapotřebí ještě další výzkum a až ten určí, zda se zika pomocí nich může dále přenášet.
Kvůli viru na potrat?
Virus zika se v Brazílii nezadržitelně šíří, nakažených je již více než jeden a půl milionu lidí. Ze strany OSN vyšel apel, aby byla antikoncepce a možnost potratu snadněji dostupné pro ženy v zónách postižených tímto virem. Důvodem má být potenciální nebezpečí přenosu viru na dítě.
Brazilská biskupská konference formulovala jednoznačné ne takovým pokusům s odůvodněním, že společným nasazením je země schopna hledat jiné způsoby, jak porazit tuto nákazu. Zdůrazňují také, že ne všechny případy mikrocefálie přímo souvisí s virem, proto tedy není třeba podléhat panice. Biskupové také upozornili, že přímý vztah nebyl zatím prokázán. Tato hypotéza se zatím vědecky nepotvrdila, ale vedla k tomu, že Světová zdravotnická organizace vyhlásila celosvětový stav nouze.
Co je to zika
Nakažení virem zika se u dospělých jedinců projevuje obvykle jen zvýšenou teplotou, vyrážkou na kůži, bolestmi kloubů, případně zánětem očních spojivek. Tyto symptomy však odezní během několika dnů, maximálně jednoho týdne.
Novorozencům však virus pravděpodobně způsobuje i různé poruchy, v jejichž důsledku jich více zemře nebo zůstanou mentálně postižení. Proti tomuto infekčnímu onemocnění zatím neexistuje žádný lék ani vakcína.
Virus zika se velmi rychle šíří celým americkým kontinentem a Světová zdravotnická organizace v pondělí na mimořádném zasedání v Ženevě v souvislosti s ním vyhlásila stav mezinárodní pohotovosti, jaký naposledy vyhlásila po vypuknutí eboly v západní Africe v roce 2014.
Už i v Evropě
Kolumbijské úřady v pátek informovaly, že v důsledku zřídkavého autoimunitního onemocnění postihujícího nervový systém, známého také jako Guillain-Barrého syndrom, v Kolumbii zemřeli tři lidé, u kterých se potvrdilo i nakažení virem zika.
Kolumbie minulý týden vyhlásila první stupeň pohotovosti a nařídila nemocnicím, aby se připravily na přijetí vyššího počtu pacientů. Úřady očekávají, že letos by se virem mohlo nakazit více než 600 000 lidí. Předpokládají také, že s mikrocefálií se narodí asi 500 dětí. I proto ženám doporučují, aby odložili otěhotnění o šest až osm měsíců.
Dokonce i Německo hlásí 15 nakažených virem zika, nové případy hlásí denně i z dalších evropských zemí.
Slováci, kteří navštívili země postižené tímto virem, nemohou darovat krev 28 dnů od opuštění těchto oblastí. Platí to až do odvolání. Informuje o tom Národní transfúzní služba.
Aktuální riziko přenosu viru na Slovensku zatím nehrozí. "Důvod k panice není ani v Evropě," uvádí Úřad veřejného zdravotnictví. Komár, který virus přenáší, se v těchto končinách zatím nerozšiřuje. Pracovníci úřadu momentálně monitorují situaci prostřednictvím systému varování Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí. Úřad komunikuje i se zahraničními laboratořemi, se kterými by spolupracoval v případě potřeby diagnostiky viru.
Podle WHO na něj zatím neexistuje vakcína ani účinná léčba. Lidé by v postižených zemích měli dodržovat několik preventivní opatření zajišťující ochranu před kousnutím komárů. Po návratu je také třeba sledovat svůj zdravotní stav a v případě objevení příznaků informovat o cestě lékaře.
Příznaky jsou obvykle mírné a trvají dva až sedm dní. Mezi hlavní patří zvýšená teplota, bolesti kloubů, možné jsou i otoky zejména menších kloubů na rukou a nohou, makuly-papulární vyrážky šířící se z obličeje na tělo, zánět spojivek a obecné, chřipkové příznaky. Inkubační doba je tři až dvanáct dní.
Rozhovor
Zajímalo nás, jak vnímají situaci v Brazílii místní obyvatelé. Deníku Postoj poskytla rozhovor pedagožka Rita Nachtigall Mauricio, která se teprve před měsícem stala maminkou.
Jaká je momentálně atmosféra ve vaší zemi?
Momentálně je virus zika hlavním tématem ve všech médiích. Vzpomíná se každý nový případ nákazy tady u nás, ale i ty evropské. S projevem v televizi vystoupila i prezidentka, co dělá jinak minimálně. Připravila jakoby lekci pro obyvatelstvo, jak předejít nákaze. Jednou z hlavních rad je nyní nenechat stát někde vodu, aby se nemnožili komáři. Takže situace je vážná.
Máte pocit, že virus je pod kontrolou?
Ne. Každý den sice vycházejí nové vědecké články, jak a proč se tento virus šíří. Přesto nic relevantního, co by šíření zabránilo. Každým dnem přibývají nové případy nákazy.
Nedávno se vám narodilo děťátko, neprožívala jste strach v těhotenství?
Naštěstí jsem se do Brazílie vrátila ze zahraničí až v říjnu a to ještě virus nebyl takto rozšířený. Po narození našeho synka jsme podlehli panice, protože měl z přirozeného porodu zdeformovanou hlavičku. Naše obavy z nákazy virem se však nepotvrdily. Je v pořádku. Strach je však mezi těhotnými ženami velký.
Co rezonuje v médiích jako možný spouštěč této epidemie?
Nedávno jsem četla dobrý článek, že důvod, proč se tento virus tak šíří, je enviromentální nevyváženost. Prý když se stavěl Panamský průplav, tak se množství lidí nakazilo podobným virem přenášeným komáry, protože se narušil místní ekostystém. Tato linie je logická. Tyto velké zásahy způsobují vymírání přirozených predátorů, kteří regulují výskyt komárů. Výsledky vidíme v podobě epidemií, jako je virus zika.
Zuzana Hanusová
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 8. 2. 2016 naleznete
zde.