Zamyšlení nad evangeliem 5. neděle v mezidobí.
Když Ježíš stál u Genezaretského jezera, lidé se na něho tlačili, aby slyšeli Boží slovo. Tu spatřil u břehu stát dvě lodě. Rybáři z nich vystupovali a prali sítě. Vstoupil na jednu z těch lodí, která patřila Šimonovi, a požádal ho, aby trochu odrazil od břehu. Posadil se a z lodi učil zástupy. Když přestal mluvit, řekl Šimonovi: „Zajeď na hlubinu a spusť sítě k lovení!“ Šimon mu odpověděl: „Mistře, celou noc jsme se lopotili, a nic jsme nechytili. Ale na tvé slovo spustím sítě.“ Když to udělali, zahrnuli veliké množství ryb, že se jim sítě téměř trhaly. Dali znamení společníkům v druhé lodi, aby jim přišli na pomoc, a ti přijeli. Naplnili obě lodě, až se potápěly. Když to Šimon Petr viděl, padl Ježíšovi k nohám a řekl: „Pane, odejdi ode mě: jsem člověk hříšný!“ Zmocnil se ho totiž úžas – a také všech jeho společníků – nad tím lovem ryb, které chytili; stejně i Zebedeových synů Jakuba a Jana, kteří byli Šimonovými druhy. Ježíš řekl Šimonovi: „Neboj se! Od nynějška budeš lovit lidi.“ Přirazili s loďmi k zemi, nechali všeho a šli za ním. (Lk 5,1-11)
Hlad po Božím slově
Existují spolehlivé zprávy, že si dělníci v Rusku obstarávají tajně bible, aby mohli aspoň doma číst Boží poselství lidem; stojí je to prý průměrně měsíční plat, kromě jiného risika…
Jak obstojím já před Bohem, jestliže nemám zájem o Boží slovo?
Technika v Boží službě
Pán káže z plovoucí kazatelny, aby byl lépe viděn a slyšen lidi na břehu. Pán tedy používá přirozených technických prvků k podpoře duchovní správy.
I dnes hovoří Pán v Církvi z loďky Petrovy; používáme dostatečně techniky ve službě Boží? Snažím se zařídit nebo přispět, aby v našem farním kostele mohli pomocí technických prostředků všichni dobře vidět a slyšet?
Zkouška poslušnosti
Bůh zkouší víru, oddanost a poslušnost každého člověka. Někdy od nás žádá Pán věci, které se nám vůbec nelíbí a zdají se nám skoro nerozumné. Musíme-li však uznat ve svém svědomí, že je to Boží požadavek či zkouška, pak nelze pochybovat o naší klidné odpovědi.
Pane, rozmnož mou víru a oddanost poslušnosti!
Odměna za poslušnost a důvěru
Skoro každý zázrak v Písmu nějak souvisí s vírou a poslušnou důvěrou lidí: „protože jsi uvěřil“; „tvá víra tě uzdravila“; „blahoslavená, která jsi uvěřila“; „když Ježíš viděl jejich víru, řekl ochrnutému…“
Kristus Pán dokázal, že odměňuje bohatě důvěru k němu a poslušnost k jeho volání;
dovedu poslouchat, nebo hledám nejprve tisíceré pojistky na přirozené rovině? Není snad naše doba proto plná nejistoty, protože je tak chudá na víru a důvěru v Boha?
Spolupráce v duchovní správě
Jakub, Jan a jiní rybáři pomohli Petrovi při bohatém rybolovu. Obraz spolupráce v duchovní správě! jak často však chybí – bohužel – tento biblický duch spolupráce mezi pracovníky Božího království; jak často ničí řevnivost, malicherná ctižádost, tvrdohlavost a panovačnost dobrý duch spolupráce mezi klérem, řeholníky a laiky!
„Jen, když je hlásán Kristus!“; všechny ostatní lidské ohledy a malichernosti musí pak ustoupit.
Kněžský úřad
„Od nynějška budeš rybářem lidí“; tato slova Páně volají obyčejného hříšného člověka ke kněžskému úřadu v Božím řádu, ke zvláštní spolupráci s apoštolátem Páně. Řecký výraz „esé dzógrón“ znamená doslovně „chytat ryby k životu“, tedy zde „získat lidi k životu“, převést je z ubohé pozemské louže do moře Božích milostí nadpřirozeného života; malebný obraz duchovní správy!
Hned jsou též naznačeny první vlastnosti nového úřadu: být docela volným ke službě Boží a zbavit se všech překážejících svazků („opustili vše“), kromě toho se žádá následování Krista životem, nejen naukou („šli za ním“).
Uznávám, Pane, tvé zřízení církevních úřadů a chci k nim mít úctu a poslušnost, ač jejich nositelé jsou jen obyčejní hříšní lidé! Každý křesťan je však i bez úředního pověření povinen spolupracovat podle svých sil s rybářským úřadem Církve.
Pokora před Boží velikostí
Čím lépe člověk poznává Boží velikost a moudrost, tím se stává pokornějším; čím se dostane rozjímáním blíže k Pánu, tím více žasne nad jeho svatostí. Petr to poznal po zázracích v Káně, po uzdravení tchýně i jiných lidí v Kafarnau a nyní po zázračném rybolovu; sám rybář se chytil v síti Páně!
Boží láska ke mně se ukázala tisíckrát v přirozeném i nadpřirozeném průběhu mého života – mělo by mě to vést k pokoře a k díku. Jak velký je Pán a jak hříšný a malicherný jsem já!
Jsme jen nepatrné bytosti před Stvořitelem, i když umíme konstruovat elektronické počítače, kosmické družice a umíme přenášet tělesné orgány z mrtvého člověka na živého!
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8