Charlie Challenge nebo vymítání ďábla v televizi. Jedním z fenoménů uplynulého roku byl nárůst ďábelských her.
Na popularitu ďábelských her mezi mladými lidmi upozornil ještě koncem roku 2014 psychiatr Valter Cascioli. "
Jsme svědky častých mediálních, televizních, knižních nebo filmových informací, které částečně ze senzacechtivosti a okázalosti podněcují zejména mladou generaci k tomu, aby se zajímala o okultismus a satanismus, případě jejich praktikovala,"
řekl italský psychiatr, který je zároveň mluvčím
Mezinárodní asociace exorcistů.
Negativním hitem roku 2015 se stala hra Charlie Challenge, o které jsme
informovali i na našem portálu. Hra spočívá v testování, jestli po otázce na přítomnost démona přijde signál přes pohyb tužky. Pokud se tak stane, mohou následovat další otázky. Lidé, kteří se do výzvy zapojí, obvykle natočí virální video a sdílejí ho prostřednictvím sociálních sítí, na kterých existuje řada "Charlie, Charlie" komunit.
Hra vznikla v Kolumbii, kde jsou okultní praktiky velmi rozšířené. Postupně se prostřednictvím sociálních sítí rozšířila zejména v hispánských komunitách v USA. Podle české redakce Vatikánského rozhlasu
bylo v nemocnicích po celém světě hospitalizováno množství adolescentů, kteří se zúčastnili vyvolávání démonů. Lékaři zaznamenali halucinogenní projevy, omdlévání, zvracení, poruchy spánku nebo pocity úzkosti a strachu.
"
Kdo nechce uznat duchovní nebezpečnost hry Charlie Challenge, měl by se alespoň zamyslet nad psychickým dopadem na její účastníky,"
míní předseda Mezinárodní asociace exorcistů Francesco Bamonte.
K dalšímu případu zahrávání si s ďáblem došlo v USA během loňského Halloweenu. Jedna z místních televizí se rozhodla divákům
předvést exorcismus v přímém přenosu. Relaci točili v St. Louis a to v domě, kde se v roce 1949 uskutečnil exorcismus nad posedlým chlapcem známým pod jménem Roland Doe. Později se jeho příběh stal předlohou pro film Exorcista. Cílem dvouhodinového přímého přenosu bylo vyčistit místo od temných sil, které v něm podle tvůrců stále přebývají.
Mezi účinkujícími byl i biskup Starokatolická církve a zakladatel Paranormal clergy Institute James Long, který již v minulosti účinkoval v podobných projektech. "
Nejhorším scénářem může být, že některá z těchto sil zaútočí na někoho z našeho týmu,"
hecoval diváky producent Jodi Tovay.
Proti televiznímu programu se rázně
ohradili představitelé místní katolické arcidiecéze. Svévolné provádění exorcismu pro zábavu označili za nebezpečný nápad, který může jeho protagonistům přinést negativní následky.
I když k odvysílání relace nakonec došlo, skončila se velkým fiaskem. Množství reklamních přestávek a šílené úsilí o navození dramatických situací vyvolaly nával posměšných reakcí diváků na sociálních sítích.
Předseda asociace exorcistů Bamonte je však přesvědčen, že ďábelské hry nelze obejít s pohrdlivým úsměvem. "
Sociální plánovači zla vědí, že pokud děti již v prvních letech života seznámí s okultními výjevy a jazykem, v dospělosti je mohou uvést do skutečného okultismu, který se pro nové generace stane alternativou ke křesťanství," zdůraznil italský exorcista.
Adam Takáč
Převzato z
www.postoj.sk/,
článek z 11. 1. 2016 naleznete
zde.