Zamyšlení nad evangeliem 33. neděle v mezidobí.
Ježíš řekl svým učedníkům: „V těch dnech, po velkém soužení, se zatmí slunce a měsíc přestane svítit, hvězdy budou padat z nebe a hvězdný svět se zachvěje. A tehdy lidé uvidí Syna člověka přicházet v oblacích s velikou mocí a slávou. Potom pošle anděly a shromáždí své vyvolené ze čtyř světových stran, od konce země až po konec nebe. Poučte se z přirovnání o fíkovníku! Když se už jeho větve nalévají mízou a nasazuji listy, poznáváte z toho, že léto je blízko. Stejně tak, až uvidíte, že se to děje, poznáte, že je blízko, přede dveřmi. Amen, pravím vám, toto pokolení nepomine, dokud se to všechno nestane. Nebe a země pominou, ale má slova nepominou. O tom dni a o té hodině však neví nikdo, ani andělé v nebi, ani Syn, jenom Otec.“ (Mk 13,24-32)
Kosmická katastrofa,
která předchází druhý příchod Páně na svět, nemůže být v biblickém smyslu nikdy považována za vědecký popis, nýbrž jako obrazné vyjádření náboženského poselství pro lid.
Kristus jako Pán a soudce
přijde znovu na svět k dovršení dějin lidstva a spásy. V Betlémě přišel v ponížení lidské přirozenosti, slabosti a chudoby; nyní přijde s Božskou mocí a velebností převzít království nad těmi, kteří měli dobrou vůli přijmout jeho pozvání, jeho slovo a jeho smírnou oběť. Pak se zjeví jeho vpravdě královská důstojnost, prohlášená již před Pilátem; jeho nárok na královskou důstojnost Božího tvůrce a Spasitele, který si „koupil svou krví toto království“.
Když stojím nyní vědomě jako věrný služebník spolu-vykoupených v lidu Kristově, budu stát i na konci časů na straně věčného Krále jako spoludědic království.
Andělé, poslové Boží
Existují Boží poslové, jimž Bůh svěřuje různé úkoly v lidstvu; jejich biblické jméno jest andělé. Podle četných výroků Páně jsou andělé našimi přáteli a pomocníky spásy. Reálné podrobnosti otázky, v čem bude spočívat v den posledního soudu Boží znamení, které zazní jako „hlahol polnice“, nejsou důležité a jsou pro nás asi neřešitelné.
Nenadálý konec
Jeruzaléma, světa a člověka je zdůrazněn podobenstvím o fíkovníku. Protože nejsme dobře znalí poměrů, zapomínáme často, že slovo Páně o příchodu léta a o zrání fíků znamená také varování před zlou dobou! Pro nás Středoevropany je pojem léta příjemným pojmem, označením zrání a úrody, označením radostné doby slunce a dovolené. Biblicky je tomu podle zážitků obyvatel Blízkého východu jinak: Tam znamená léto též dobu nebezpečného sucha, přílišného horka, prachu a epidemie, tedy zvýšeného nebezpečí smrti. Fíkovník je tedy podobenstvím o nebezpečí!
Naší jedinou nadějí je Bůh.
Konec světa bude náhlý a neočekávaný
Pán zdůrazňuje znovu, že neexistují jednotlivé přípravné stupně, z nichž by si lidé mohli vypočíst dobu příchodu Páně k soudu: „Jako blesk vyšlehne… tak to bude i s příchodem Syna člověka“ (Mat 24,27). Každé „proroctví“ o vypočitatelnosti doby konce svatě je předem odsouzeno těmito slovy Kristovými jako klam.
Jedinou zárukou věčného života je stálé spojení s Bohem.
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8