Až i nás tam povoláš z pozemské té pouti, rač nad námi, Bože náš, též s ustrnouti. Spoj nás s všemi přáteli ve sbor jeden stálý, bychom tobě s anděly pěli věčné chvály.
Jaroslav Zámečník. Kaplan v Praze-Smíchově. Zemřel v Dachau 23. listopadu 1942 na uměle naočkovanou flegmonu.
Doktor Mons.
Stanislav Zela. V době zatčení arcibiskupským sekretářem a metropolitním kanovníkem v Olomouci. Byl zatčen při nacistické akci Albrecht První. Propuštěn dne 10. září 1939 z Buchenwaldu s povinností se opakovaně hlásit na gestapu. Už v roce 1941 byl jmenován světicím biskupem olomouckým. Po válce vězněm a obětí komunistického režimu.
Franz Zeman. Kněz německé národnosti. Děkan v Boru u Tachova, dnes Diecéze plzeňská. Zatčen 1. dubna 1942 pro Říši nepříznivé výroky během vyučování náboženství a tím zneklidňování lidu. Od 12. června 1942 v Dachau. Na svobodu propuštěn z Dachau 11. dubna 1945.
Antonín Zgarbík. Jezuita a viceprovinciál jezuitů. Odsouzen původně ke čtyřem letům odnětí svobody. Internován a vězněn od 26. června 1944 do května 1945 v Terezíně. Po válce oceněn Válečným křížem 1939. Krvavý mučedník, oběť komunismu. Zemřel 22. ledna 1965 v důsledku zadušení a neposkytnutí pomoci při silném záchvatu astmatu ve valdické věznici. Pohřben v rodných Janovicích.
Karel Zháněl. Major duchovní služby, v době zatčení vrchní ministerský komisař ministerstva vnitra v Praze. Byl zatčen 3 dny po atentátu na Reinharda Heydricha. Karel Zháněl například rozdával fotografie generála Metoděje Kubáně. Karel Zháněl byl na konci války osvobozen z Dachau.
Bohumil Zlámal. Kaplan u svatého Mořice v Olomouci. Byl zatčen při nacistické akci Albrecht První. Na konci války byl osvobozen z Dachau.
Doktor teologie
Josef Zvěřina. Pro protiněmecký postoj byl v letech 1942 až 1943 třináct měsíců internován v Zásmukách. Po válce vězněn i komunisty. Výrazná osobnost tuzemské podzemní církve.
Beatus Jaroslav Zych, narozen 3. července 1912. Pražský Milosrdný bratr. Do Dachau přišel 17. října 1941, do Buchenwaldu přeložen 19. září 1942. Dožil se konce války.
Patnáct cisterciáků z Vyššího Brodu u nichž dosud neznáme jména. Deset z nich muselo narukovat do německé armády a padli na bojištích. Pět dalších bylo na konci války roztroušeno v zajetí po celé Evropě.
ODPOČINUTÍ VĚČNÉ DEJ JIM A VŠEM ZEMŘELÍM, PANE, - A SVĚTLO VĚČNÉ AŤ JIM SVÍTÍ.
AŤ ODPOČINOU V POKOJI. AMEN