Chlebe duší, zdroji spásy, před nímž tichnou světa hlasy, nechť tvé svaté působení je všem mrtvým k očištění.
František Matýsek. Dne 2. června 1942 byl odsouzen na dva roky odnětí svobody.
Doktor teologie
Jan Merell. V době zatčení profesorem Nového Zákona na pražské bohoslovecké fakultě. Zatčen kvůli sabotáži říšských předpisů. Nebylo mu dovoleno po uzavření vysokých škol přednášet bohoslovcům. On však přes zákaz přednášky organizoval. Na konci války byl osvobozen z Dachau.
Doktor teologie
Metoděj Jaroslav Mičola. Kněz, člen Společnosti Božského Spasitele – salvatoriánů. Působil v Prostějově, kde mimo jiné vyučoval katechismus a po 15. březnu 1939 poskytoval materiální a duchovní pomoc rodinám perzekuovaných Prostějovanů. Mičola byl zatčen 24. června 1942 na základě udání nacistického učitele Jaroslava Krepla a ředitele měšťanské školy na Kollárově ulici, který byl Kreplem vydírán. Mičola bojkotoval výzvu ministra školství Emanuela Moravce vést českou mládež duchovně do Říše. Byl odsouzen 2. července 1942 mimořádným stanným soudem k smrti zastřelením a 3. července 1942 popraven v Kounicových kolejích. Mičolovo tělo bylo zpopelněno.
František Michalec. Vězněn od 22. dubna 1940 do 13. prosince 1940.
František Michálek. Zemřel 18. prosince 1944 při bombardování Opavy.
Petr Karel Miketta. Dominikánský kněz. Za války byl vykázán z Plzně a internován gestapem v Zásmukách. Po válce vězněn i komunisty.
Franz Miller. Kněz německé národnosti. Farář ve Vítkově, dnes Diecéze ostravsko-opavská. Byl údajně nepřátelský lidu a státu, poněvadž psal vojínům dopisy, ve kterých se zmiňoval o útěku Hitlerova náměstka Rudolfa Hesse, o Božích mlýnech, které melou pomalu, ale jistě. Tyto dopisy byly cenzurovány a cenzurou odeslány gestapu. Na svobodu propuštěn z Dachau 9. dubna 1945.
Antonín Moučka, farář v Jinošově u Náměště nad Oslavou. Vězněn za kázání, ve kterých kritizoval německou okupační armádu. Vězněn na Mírově asi od listopadu 1940. Po osvobození se vrátil do Jinošova.
Leopold Muris. Salesián, narozen v Ludgeřovicích. Pro výroky namířené proti NSDAP a Říši dostal zákaz vyučování v Linci a v takzvané Říšské župě Dolním Podunají. Od 13. prosince 1941 byl Leopold Muris internován v Dachau. Dne 26. dubna 1945 nastoupil z Dachau evakuační transport – pochod smrti. Osvobozen Američany 3. května 1945 v německém Bad Tölzu.
Jan Murosz. Zatčen 13. ledna 1940 a vězněn do 12. ledna 1944, kdy byl propuštěn do domácího léčení. Zemřel však na následky věznění 26. června 1944.
ODPOČINUTÍ VĚČNÉ DEJ JIM A VŠEM ZEMŘELÍM, PANE, - A SVĚTLO VĚČNÉ AŤ JIM SVÍTÍ.
AŤ ODPOČINOU V POKOJI. AMEN