Zamyšlení nad evangeliem 29. neděle v mezidobí.
K Ježíšovi přistoupili Zebedeovi synové Jakub a Jan a řekli mu: „Mistře, rádi bychom, kdybys nám splnil jednu prosbu.“ Odpověděl jim: „Co chcete, abych pro vás udělal?“ Řekli mu: „Dej, ať v tvé slávě zasedneme jeden po tvé pravici a druhý po levici.“ Ale Ježíš jim řekl: „Nevíte, co chcete. Můžete pít kalich, který piji já, nebo dát se ponořit v křest, ve který já budu ponořen?“ Oni mu odpověděli: „Můžeme!“ Ježíš jim řekl: „Kalich, který já piji, pít budete, a v křest, ve který já budu ponořen, ponořeni budete. Ale posadit po mé pravici nebo levici není má věc, nýbrž je pro ty, kterým je to připraveno.“
Když to slyšelo ostatních deset, rozmrzeli se na Jakuba a Jana. Ježíš si je zavolal a řekl jim: „Víte, že ti, kdo se pokládají za panovníky, tvrdě vládnou národům a velmoži jim dávají cítit svou moc. Mezí vámi však tomu tak nebude. Ale kdo by chtěl být mezi vámi veliký, ať je vaším služebníkem, a kdo by chtěl být mezi vámi první, ať je otrokem všech. Vždyť ani Syn člověka nepřišel, aby si nechal sloužit, ale aby sloužil a dal svůj život jako výkupné za všechny.“ (Mk 10,35-45)
Křesťanský duch služby
je v protikladu ke světskému tyranství a mocipanství. Před příkladem Kristovým musí umlknout každá námitka: Pán byl skutečně služebníkem, ač byl ve své podstatě Bohem. Jeho slovo musí znepokojit myslícího křesťana ve světě, kde ochota sloužit je nedosažitelnou vzácností:
„Syn člověka nepřišel, aby si nechal sloužit, nýbrž aby sloužil a svůj život dal jako výkupné za mnohé“. Bůh předstoupil před lidstvo v podobě služebníka, nikoliv v knížecím šatě; Kristův život se vyčerpal ve službě od vtělení až po nanebevstoupení.
Jakub a Jan žádali podíl na Kristu; tato účast existuje, ale jinak než si myslí bratři Zebedeovi: přední místa po levici a pravici Kristově existují nikoliv ve vysokých úřadech, nýbrž ve stínu kříže. Křesťanský duch služby vede někdy důsledně až k oběti života; oběť Kristova na kříži je tu dějinnou i teologickou autoritou. Jde o účast na Kristově mučednictví, poslušnosti a službě.
a)
Kristovo mučednictví – „Kalich, který piji já, budete pít, a v křest, v který já budu ponořen, budete ponořeni“. Pán nechává v platnosti ochotu obou bratří k oběti života; snad zde máme vysvětlení původu zvláštní autority obou apoštolů v prvotní Církvi, totiž pro mučednické svědectví, předpověděné Pánem.
b)
Kristova poslušnost – Otec nebeský určil slova, činy Páně i příslušný čas a Boží Syn byl poslušným ž k smrti, to smrti kříže. U pravých učedníků Kristových tomu nemůže být jinak.
c)
Kristova služba – Mocní tohoto světa žijí z vůle k moci a utlačují slabší
mezi vámi však tomu být nemá, ale kdo by chtěl být mezi vámi veliký, ať je vaším služebníkem. Podle Pána je jedinou dobrou ctižádostí ctižádost sloužit druhým.
Platí skutečně tyto ideály ve zřízení církevním, jak by to vyžadovala především naše demokratická doba?
Pokládám sám službu lásky za jedině platnou cestu křesťanského života?
Nejsi pouhým číslem, nýbrž jsi Boží hodnotou,
která byla pro Spasitele tak veliká, že podstoupil pro ni smrt na kříži:
„Syn člověk přišel, aby… svůj život dal jako výkupné za mnohé“. Jaké to zaslíbení! Tím je přece řečeno, že i já jsem důvodem jeho boholidské existence a jeho umučení! Pradávná lidská touha po láskyplném ocenění člověka Bohem je tím splněna.
Zde žije a umírá pro tebe Bůh; Božímu Synu jsi hodnotou, na níž visí jeho svaté Srdce a kterou on usilovně hledá, podobně jako hledá pastýř ztracenou ovci.
Zde se skrývá nejhlubší důvod, proč Kristova postava, fascinovala lidi všech dob; z téhož důvodu jsem přesvědčen, že přes všechny chyby křesťanů a všechna pronásledování bude Kristovo jméno uctivě a nábožně vyslovováno i po dalších tisíciletích, zatímco činy světských mocipánů budou nanejvýše suše zaznamenány v dějepise.
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8