Africký kardinál, který má ve Vatikánu vysoké postavení, ve svém projevu účastníkům středečního Světového setkání rodin řekl, že vzdávání se Božího plánu pro manželství a rodinu, není odpovědí na hřích ve světě.
Kardinál Robert Sarah z Guineje hovořil i o potřebě kát se z hříchu. Také uvedl, jak moc rodina v současnosti potřebuje obranu hrdinského svědectví. Odsoudil i myšlenku oddělovat učení Církve o manželství a rodiny od pastorační praxe.
"
Dokonce i členové Církve mohou být v pokušení ředit Kristovo učení o manželství a rodině," řekl kardinál. "
Do různé míry tato myšlenka uzavírá učitelský úřad Církve do krásné krabičky a odděluje jej od pastorační praxe, která by se tak mohla vyvíjet v souladu s [různými] okolnostmi, obyčeji a zaměřením."
Podle Katolické tiskové agentury (Catholic News Agency) prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti nazval tuto myšlenku jistou "
formou hereze" a "<,i>nebezpečnou schizoafektivní patologií".
Kardinál Sarah pokračoval slovy o tom, že každý potřebuje Krista, každý může spáchat hřích, ale - pokud koná upřímné pokání - může i přijmout Boží milosrdenství.
"
To je důvod, proč je [poselství o] pokání dobrou zprávou," řekl kardinál Sarah. "
Je moudré připustit, že kořeny hříchů jsou v našem srdci."
Kardinál toto své přímo programové prohlášení přednesl na mezinárodním setkání rodin ve Philadelphii, a to jen několik týdnů před začátkem Řádné synody o rodině, která se má konat ve Vatikánu.
Říjnové shromáždění navazuje na loňské setkání biskupů na kontroverzní
Mimořádné synodě, na níž se někteří biskupové snažili prezentovat nesouhlas s pastoračními zvyklostmi ohledně manželství a rodiny. Konkrétně ve vztahu k homosexuálním svazkům a podáváním svatého přijímání rozvedeným a znovu sezdaným katolíkům.
Kardinál Sarah poukázal na výsledky prvotního hříchu, kterými jsou taková společenská zla a potíže, jakými jsou rozpad vztahů, osobní spory, závislosti, potraty, náboženské pronásledování a terorismus.
"
Pokud nepůjdeme ke zdroji, kterým je hřích, nic se nezmění," řekl.
Hřích je od počátku stvoření kořenem rozpadu Bohem daného chápání rodiny, pokračoval kardinál, a také kořenem "
temnoty, která do rodiny vstoupila, na rozdíl od jeho plánu lásky a jednoty, které se nacházejí v Trojici".
Kardinál Sarah jako příklady jmenoval skutečnosti jako: homosexuální svazky, konkubínát, nedostatek otevřenosti vůči životu, potraty, rozvody a nedostatek ochoty starat se o nemocné nebo starší členy rodiny. Pokračoval tím, že propojil současnou krizi rodiny se zákony, které ji rozkládají.
"
Schvalované zákony jsou palivem tohoto rozkladu," řekl, "
od zabití nevinné formy života v lůně matky přes nové formy svazků, až k eutanazii a asistované sebevraždě".
Podle kardinála by nám právě "
uzdravení lidské rodiny umožnilo přijmout Radostnou zvěst, přijmout Boží milosrdenství".
Dodal, že usmíření je dostupné díky Církve, která musí přijmout zraněné hříšníky.
"
Skrze moc Ducha Svatého přecházíme ze smrti do života," řekl kardinál Sarah. "
To není moralismus. Nejprve je Boží milost a pak je něčí povinnost."
"
My odpovídáme na Boží iniciativu," pokračoval, "
všichni, kteří jsou zraněni osobním hříchem a hříchem druhých, ti, kteří jsou rozvedení a oddělení, ti, kteří žijí spolu bez manželství, kteří žijí uzavření do sebe, nebo ve všech druzích egoistických svazků - ti všichni mohou a musí najít v Církvi místo obnovy a to aniž by se na ně ukazovalo prstem."
Kardinál Sarah se podělil o příběh jisté desetičlenné rodiny. Otec rodiny byl hasičm. Zemřel při teroristickém útoku 11. září a matka zůstala na výchovu dětí sama. Matka, která nejprve děti nechtěla a vzdala se víry, nakonec teroristům odpustila a sama později zemřela na rakovinu. Nejmladší dítě rodiny vychovali jeho sourozenci a nejstarší syn bude mít brzy kněžské svěcení.
Kardinál uvedl, že i přes výzvy, kterým museli ve svém manželském a rodinném životě čelit, "
dostali milost milovat nezištně až do konce ... nejprve prostřednictvím pokání a pak přijetí kérygmatu, čili evangelia, a vírou v něho".
"
Rodina se stává místem, kde lze nalézt uzdravení z osamělosti, sobectví a egoismu," řekl.
Kardinál také uvedl, že rodina je potrubím, kterým dobro přijde na svět. Pak vyzval k její obraně.
"
Kvůli obraně a péče o rodinu potřebuje dnešní svět světce s hrdinským svědectvím," řekl kardinál Sarah. "
Tím, že se otevřeme Boží milosti a jeho Duchu Svatému, který v nás žije, naše domovy a rodiny dovolí dobru vstoupit do světa."
Papež František svoji návštěvu USA během tohoto víkendu zakončil na Světovém setkání rodin.
Zdroj:
www.lifesitenews.com, 25. 9. 20015
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.