V Toskánsku, ve město umění - ve Florencii, jsou v chrámu sv. Ambrože uložené relikvie dvou zázraků. Jeden se uskutečnil v roce 1230, druhý 1595.
Chrám sv. Ambrože byl postaven před rokem 1000. Papež Klement IV. ho v bule z roku 1266 prohlásil "starobylý".
První zázrak ve Florencii
Dne 30. prosince 1230 kněz Uguccione, kaplan kláštera benediktinek, sloužil mši svatou. Ve chvíli čištění nádob po přijímání zůstalo, nevěděl proč, pár kapek Proměněného vína v kalichu.
Historik Villani píše: "následujícího dne se našla v tomto kalichu živá krev ... a viděli to řeholníci, duchovní i občané Florencie; krev z kalicha vlili do křišťálové ampulky a dodnes se ukazuje lidu s hlubokou úctou".
Tradice se nemůže dovolávat soudobých svědectví. Kromě Villaniho hovoří o zázraku i jiní významní historici. Spolehlivé zůstávají určité body: jméno kněze (Uguccione), místo zázraku (chrám sv. Ambrože), datum (30. 12. 1230). Namítají se různé domněnky - kněz mohl být lehkomyslný, zapomnětlivý, špatně viděl kvůli svému stáří. Nicméně, jakmile se florentský biskup Ardingo o události dozvěděl, dal vzácnou relikvii přinést na biskupství, kde byla několik dní pozorovaná, potom klášteru vrácená a střežená v chrámu sv. Ambrože.
Místní farář zřídil na ochranu relikvie svatostánek, jeho ochranou pověřil Florentskou republiku. Ta uložila tuto čestnou funkci Kolegiu soudců a notářů.
Až do roku 1660 se každoročně slavil svátek Zázraku 30. 12. pod vlajkou kolegia. V roce 1340 byla relikvie nesena v průvodu a zachránila město od hrozného moru. V roce 1729 se modlil florentský lid před sv. relikvií při zemětřesení. K úctě Zázraku přispěl i v roce 1399 papež Bonifác IX. povolením odpustků.
Od 15. století začala umělecká výzdoba "chrámu Zázraku". Nejhezčí svatostánek z mramoru je v "kapli Zázraku", asi z roku 1486. Větší renovace byly prováděny ve století 17., 18. a 19. "Kaple Zázraku" byla naplno restaurována roce 1936. V chrámu sv. Ambrože je pohřbeno několik významných osob. V napoleonské době byly sice každoroční oslavy potlačené, ale památka Zázraku později znovu ožila a v roce 1980 bylo slaveno jeho 750. výročí. Zázračná krev je uchovávána v umělecké monstranci. Vnitřní objem má cca 1 cm krychlový.
Druhý zázrak ve Florencii
Dne 24. března 1595 na Velký pátek v chrámu sv. Ambrože, když se u hlavního oltáře konala bohoslužba, jedna svíce zapálila od jiskry celý objekt u oltáře Sv. hrobu. Duchovní i věřící okamžitě přiběhli hasit požár, který vznikl. Šlo hlavně o to, zachránit Nejsvětější svátost. Jednomu z kněží se podařilo zachránit kalich s velkou Hostií; ale ve vzniklém zmatku vrazil do schránky s několika Hostiemi pro případné sv. přijímání pro nemocné, které byly přímo uvnitř tabernákula. Schránka padla na zem, otevřela se a vypadlo z ní 6 Hostií, které se rozkutálely. Po uhašení požáru se našel mezi napůl spálenými ubrusy malý předmět, zahnědlý od plamenů, ale nedotčený. Bylo v něm objevených 6 Hostií, byly nedotčené, jen zahnědlé od nadměrné teploty, ztenčené a slepené, snad vodou, kterou se hasil požár. Byly vystaveny k adoraci věřícím a poté uzavřeny do stříbrné schránky a uloženy do tabernákula.
V roce 1628 je pozorně prohlédl florentský arcibiskup a našel je neporušené. Stanovil, že budou uzavřeny v malém relikviáři. Znovu byly Hostie kontrolovány v roce 1907 a bylo potvrzeno, že jsou neporušené. Konzervace je dobrá, což je v rozporu s fyzikálními zákony o rozkladu těles. Hostie jsou kaštanové barvy a vypadají jako z papíru. Každoročně v květnu bývají vystaveny v chrámu sv. Ambrože současně s prvním florentským zázrakem. Tento starobylý a slavný chrám se může právem nazývat Svatyní Eucharistie.
Třetí zázrak ve Florencii
Třetí zázrak se stal ve Florencii během adorace 23. května 2003. Přeměněná Hostie se v monstranci změnila na plátek masa s viditelnými písmeny alfa a omega. Svědectví potvdil přítomný salesián Páter Gian Paolo Faroni.
Převzato z
http://modlitba.sk/,
eucharistické zázraky,
článek z 24. 6. 2013 naleznete na
http://modlitba.sk/?p=2923