V sobotu 15. srpna prošel hlavním městem již 5. ročník Pochodu pro rodinu. Organizátory byli Mladí křesťanští demokraté a Hnutí Pro život ČR. Před pochodem se uskutečnila konference na téma Perspektivy rodiny v 21. století. Panelisté se shodli na tom, že rodina potřebuje celospolečenské docenění svého významu.
Mezi panelisty konference o rodině usedl radní hl. m. Prahy a šéf pražských lidovců Jan Wolf, sexuolog Antonín Brzek a publicista Dan Drápal. Debatu moderoval místopředseda MKD Jan Gregor.
Dan Drápal upozornil na skutečnost, že ve společnosti existují dva extrémy: individualismus a kolektivismus. Ty pak mají vliv na rodinu jednoznačně silně negativní, protože předpokladem každé této ideologie je snaha o hájení zájmu jednotlivce. Upozornil také na to, že je rozdíl mezi oficiální ideologií, jak o ní např. mluví závěry výzkumů veřejného mínění, a tím, jak skutečně jejich zastánci tuto ideologii sami žijí. Uvedl příklad na vzorku vysokoškolsky vzdělaných žen, které tvrdí, že manželství (tzv. papír) není třeba a plnohodnotný život "rodiny" lze žít i bez něj. Ale 64 % vysokoškolaček porodí děti do manželství. U žen s nejnižším vzděláním jde o pouhá 3 %. Drápal také uvedl, že ač se to většinové společnosti líbí či ne, není možné dělat špičkovou kariéru a přitom dobře vychovávat děti.
Antonín Brzek doplnil, že by měla být oceněna taková žena, která právě šanci na kariéru či vlastní realizaci odloží ve prospěch výchovy dětí, a tato její role by měla být považována za prestižní. Předložil však také několik sporných, byť okrajových - i když s tématem rodiny souvisejících - tvrzení, např. v podobě sdělení, že "svět bez antikoncepce by byl horší než svět s antikoncepcí".
Jan Wolf se domnívá, že rodina potřebuje silný marketing pro propagaci toho pozitivního, co přináší svým členům, ale také celé společnosti a státu.
Na otázku, jak se pořadatelé Pochodu pro rodinu dívají na festival Prague Pride, Jan Gregor odvětil, že zakázat demonstraci názoru v liberální společnosti není možné a ani správné. Ale za velmi problematické považuje její spolufinancování z veřejných rozpočtů.
Mezi účastníky Pochodu pro rodinu byli lidé všech věkových kategorií, včetně rodin s malými dětmi. Trasa pochodu byla záměrně vedena tak, aby nebylo možné potkat účastníky v tomtéž čase probíhajícího průvodu homosexuálních aktivistů.
Záštitu nad Pochodem pro rodinu převzal vedle místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka také kardinál Dominik Duka, radní Jan Wolf a poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Svou přítomností akci podpořil i senátor Jiří Čunek. Poslankyně Jitka Chalánková ve svém pozdravu zaslaném účastníkům zdůraznila: "Rodina nesmí být napadena žádným jiným systémem ani ze strany státu, který by chtěl a mohl vzít rodině její svobodu a zodpovědnost za výchovu dětí."
18.8.2015, Res Claritatis
Převzato z
http://hnutiprozivot.cz,
článek naleznete
zde.