V úterý 28. července 2015 zemřel v Hospici na Svatém Kopečku Josef Vlček, politický vězeň, nakladatel a vydavatel. Rytíř Řádu sv. Silvestra, předseda Matice cyrilometodějské, šéfredaktor týdeníku Světlo, zakladatel Mariánského kněžského hnutí v ČR a člen Konfederace politických vězňů. Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční při mši svaté v pátek 31. července od 14.00 hodin v olomoucké katedrále a poté budou ostatky zemřelého uloženy v rodinném hrobě na Ústředním hřbitově v Olomouci.
Parte zde.
Olomouc: Josef Vlček se narodil 6. června 1920 v Kaňovicích u Frýdku. Studoval salesiánské gymnázium ve Fryštáku, pak v Ostravě. Roku 1948 se oženil s Ludmilou Schönweitzovou, za rok se narodila dcera Jana.
Po válce jako generální tajemník Matice cyrilometodějské bojoval za udržení církevního školství. Ve vykonstruovaném politickém procesu byl odsouzen k trestu smrti, trest byl pak změněn na 21 let vězení. Byl 10 let vězněn v Ruzyni, Leopoldově a Jáchymově. Po amnestii v roce 1960 se vrátil do Příbora, kde se mu narodily dcery Marie a Věra.
V roce 1968 se stal diecézním tajemníkem Díla koncilní obnovy v Olomouci, po jeho zákazu pastoračním referentem Arcibiskupství olomouckého. Po dvou letech musel být propuštěn, bylo mu určeno dělnické místo. Stále ilegálně vydával náboženskou literaturu, za což byl v 80. letech odsouzen na 20 měsíců, které strávil na Borech.
Po listopadu 1989 za čestného předsednictví kardinála Tomáška obnovuje spolek Matice cyrilometodějská, jehož předsedou byl až do své smrti. V roce 1993 se stává šéfredaktorem vznikajícího týdeníku Světlo, v 90. letech uvádí do naší republiky z Itálie Mariánské kněžské hnutí.
U příležitosti státního svátku 28. října 2010 převzal z rukou prezidenta Václava Klause Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Autor: Jiří Gračka
Převzato z
http://tisk.cirkev.cz/z-domova/,
článek z 29. 7. 2015 naleznete
zde.