Tati, zapni mi, plosím, toho jútuba!
Tak nějak požádal tříletý syn svého otce, aby mu na tabletu spustil stránku Youtube, přes kterou mu rodiče pravidelně pouštějí pohádky.
Tento tatínek je jen jedním z mnoha rodičů, kteří používají internet k tomu, aby svým dětem vybrali vhodnou pohádku. Také není jediný, kdo si všiml, jak podrážděně děti reagují, když jim není dopřána "dávka" médií, na kterou jsou zvyklé.
Předškoláci se dokáží navigovat po webových stránkách, spouštět videa, prohlížet fotky a ti z nich, kteří jsou znalí abecedy, umí nějaké informace i vyhledávat. Starší děti nezřídka disponují větší mírou technických počítačových dovedností než jejich rodiče. Je úplně jedno, jestli na připojení k internetu slouží počítač, notebook, tablet nebo smartphone. Toto je jen několik znaků toho, jak se na jedné straně internet stal přirozenou součástí života dětí a na straně druhé, s jakou lehkostí se děti učí s ním zacházet. Z pohledu technických dovedností děti zvládnou používat internet snadno a rychle. Co jim však chybí a co se nabývá hůře a pomaleji, je schopnost kritického a odpovědného užívání.
Bezpečné používání internetu
Pro mladší generaci je internet zcela přirozeným prostředím. Možná až natolik přirozeným, že si děti a mladí lidé často neuvědomují možná rizika spojená s jeho používáním. Mluvit o hrozbách internetu není projevem přehnané úzkostlivosti či důsledkem vidění světa v negativním světle. Spíše to odráží schopnost vidět věci reálně, pojmenovat je pravým jménem s úmyslem chránit ty, kteří jsou nejzranitelnější - děti a mládež.
Nadměrné a nekontrolované používání internetu může vést až k závislosti, přičemž, jak to již při závislostech bývá, si ji člověk ani nemusí uvědomovat, resp. nepřipustí, že je závislý. Snad nejširší oblastí rizik a hrozeb internetu je nevhodný obsah. Sem se řadí např. pornografie a explicitní sexuální obsahy, které mohou překvapit uživatele, aniž by je úmyslně vyhledával. Riziko střetu s nimi se zvyšuje při navštěvování stránek s nelegálním obsahem. Mezi další negativní obsahy patří nepřiměřené násilí, nebezpečné ideologie, stránky navádějící k nezdravému životnímu stylu - anorexie, bulimie, stránky se sebevražednými tématy atd.
Vedle nevhodného obsahu je velkým problémem
kyberšikana, čili úmyslné a opakované útoky proti druhému člověku nejčastěji s použitím internetu nebo mobilního telefonu. Může jít o urážející, ponižující, výhružné sms zprávy, maily nebo urážky v chatu místnostech, šíření klamavých informací nebo informací intimního charakteru, které nebyly určeny veřejnosti. O nebezpečí kyberšikany svědčí i několik případů teenagerů, kteří ji nesnesli a spáchali sebevraždu.
Specifickou oblastí jsou
internetové podvody a zneužití osobních údajů, které vyplývají i z toho, že si lidé zapomínají prověřit, s kým komunikují a nechrání si osobní údaje, mezi které patří i hesla používaná při práci s počítačem.
Na sociálních sítích a diskusních fórech existuje riziko, že s dítětem nebo teenagerem může navázat kontakt
cizí osoba (nezřídka sexuální deviant).
Stále aktuální problematickou oblastí je
online gambling často prezentovaný jako zábava. Jedním z nejnovějších fenoménů je kyber prostituce. Při ní většinou mladé dívky za finanční odměnu nabízejí své erotické fotky a videa prostřednictvím web kamery.
Není možné zmínit zde všechna rizika internetu, ani je detailně rozepsat nebo navrhnout, jak se jim bránit. Rodiče by však měli vyhledávat informace o rizicích spojených s používáním internetu a mluvit o nich se svými dětmi. Další věc, co by měli rodiče udělat, je mít v počítači kromě antivirového programu nainstalovaný i program, který dokáže blokovat a filtrovat nevhodný obsah a zároveň monitoruje používání internetu, a to i v mobilních telefonech. Standardní nastavení rodičovské ochrany v programu Windows nebo v některých antivirových programech nepostačují. Určitý zádrhel je v tom, že blokovací, filtrovací a monitorovací programy jsou dostupné hlavně v anglickém jazyce. Za pokus to však stojí.
Na Slovensku se bezpečnému internetu věnuje projekt Zodpovedne.sk. Stejnojmenná internetová stránka nabízí komplexní informace týkající se bezpečnéh o používání internetu.
Doporučení
* Projevte zájem a povídejte si se svými dětmi o jejich internetových aktivitách.
* Povzbuzujte a veďte své děti k tomu, aby internet využívali k dobré věci.
* Regulujte dětem používání internetu, aby se nestalo primárním způsobem trávení volného času.
* Nainstalujte si blokovací, filtrovací a monitorovací software. Není to zásah do svobody dítěte, ale způsob jeho ochrany. Pamatujte však, že žádný software není 100% ochranou.
Pozorně si všímejte své dítě, jestli neprojevuje znaky závislosti na internetu nebo znaky spojené s možnou kyberšikanou.
Text je upravenou verzí článku uveřejněného v rodinné příloze časopisu Slovo medzi nami (č. 9, 2014).
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek naleznete
zde.