Americký Nejvyšší soud dnes rozhodl, že homosexuální páry mají ústavou zaručené právo uzavřít manželství ve všech 50 státech USA. Soudci o tom rozhodli v těsném poměru hlasů 5: 4, informovala agentura Reuters. Nesouhlasící soudci hovoří o uzurpovaní si nepřiměřené moci ze strany soudu a o porušování Deklarace nezávislosti.
Americký prezident Barack Obama verdikt přivítal jako významný krok směrem k rovnoprávnosti všech obyvatel Spojených států. "Dnešní den je velkým krokem v našem pochodu směrem k rovnoprávnosti. Páry gayů a lesbiček mají nyní právo uzavřít manželství jako kdokoliv jiný," napsal Obama na Twitteru.
Páry stejného pohlaví mají v současnosti právo ženit se v 36 státech USA a ve federální metropoli Washington. Na základě verdiktu Nejvyššího soudu bude muset zrušit zákazy homosexuálních manželství i zbylých 14 států na jihu a středozápadě USA.
Nejvyšší soud dospěl k závěru, že z ustanovení americké ústavy, garantující právo na spravedlivý proces a stejnou právní ochranu, vyplývá, že jednotlivé státy USA nemohou zakázat sňatky osob stejného pohlaví.
Verdikt nevstupuje v platnost okamžitě, protože poražená strana sporu má nyní zhruba tři týdny na to, aby požádala soud o opětovné projednání celého případu. Podle agentury AP není vyloučeno, že některé státy nebo okresy začnou homosexuálním párům vydávat oddací listy již v tomto přechodném období.
Ve zdůvodnění rozhodnutí soudce Anthony Kennedy napsal, že Ústava USA zakazuje "neodůvodnené zasahování do základního práva na manželství, (...) žádný svazek není základnější než manželství."
Naproti tomu každý ze čtyř soudců, kteří hlasovali proti rozhodnutí, napsal vlastní nesouhlasící zdůvodnění. Soudce John Roberts, který je i předsedou Nejvyššího soudu, uvedl, že zatímco LGBT aktivisté oslavují vítězství, "neoslavují Ústavu. S ní to nemá nic společného. (...) Tento soud není zákonodárným sborem. To,jestlia je homosexuální manželství dobrou myšlenkou, by nemělo být naším zájmem."
Soudce Antonin Scalia napsal: "Dnešní rozhodnutí znamená, že mým vládcem, a vládcem 320 milionů Američanů od pobřeží k pobřeží, je většina z devíti právníků Nejvyššího soudu. Toto stanovisko rozšiřuje moc soudu takovým způsobem, na který Ústava ani dodatky nepomyslely. Praxe takové ústavní revize nevolených výboru devíti, vždy doprovázena velkým velebením svobody, okrádá lidi o nejdůležitější svobodu, kterou prosadili v Deklaraci nezávislosti a vybojovali v revoluci v roce 1776: svobodu vládnout si sami."
"Toto rozhodnutí je nejhorším popřením tradičních hodnot a Listiny práv od rozhodnutí Roe vs. Wade," reagoval jeden z republikánských kandidátů na prezidenta Rick Santorum. Další republikánský kandidát Mike Huckabee ho doplnil: "nesmířil se s imperiálním soudem, jak by se ani naši zakladatelé nesmířili s imperiální britskou monarchií. Musíme odolat a odmítnout soudní tyranii, ne ustoupit."
Převzato z
http://postoy.sk,
článek naleznete
zde.