Výsledky nejnovějších prezidentských voleb v Polsku přinesly určitou vlnu naděje a závan čerstvého vzduchu. Bude to stačit na to, aby se zamezilo zkáze, která se šíří v jedné z nejkonzervativnějších evropských zemí?
Andrzej Duda, nově zvolený katolický prezident Polska, vyhrál 25. května prezidentské volby na úkor úřadujícího prezidenta Bronisława Komorowského. Prakticky neznámý Duda porazil všeobecně známého prezidenta, jehož favorizovalo státní zřízení i mainstreamová média. Komorowského také podporovala vládnoucí strana Občanská platforma (Platforma Obywatelska: PO), která vládne osm let. S Dudou však prohrál o více než půl milionu hlasů.
Polští konzervativci kvůli Komorowského porážce netruchlí.
"Prezidetnské úřadování Komorowského bylo ustavičným flirtováním s radikální levicí," řekla Kaja Gödeke z Nadace právo na život (Fundacja Pro- Prawo do życia).
"Podepsal antirodinnou legislativu, podporoval polské feministky a svými výroky pozastavil pro-life nadšení."
Dudovo vítězství představuje naději na pozitivní změnu. Wojciech Cejrowski, konzervativní hvězda a nejprodávanější polský autor napsal, že proto, že se volby
"konaly během slavení letnic a svůj slib bude skládat na svátek Proměnění Páně, máme naději na podporu z Výsosti".
Duda reprezentoval stranu Právo a spravedlnost (Prawo i Sprawiedliwość: PIS), která je považována za konzervativní v sociálních otázkách, ale podporuje levicové řešení ekonomických problémů. Až do prezidentského vítězství byl Duda členem Evropského parlamentu. Krátce po svém prezidentském vítězství se oficiálně vzdal členství ve straně. Jako 43-letý se stal jedním z nejmladších prezidentů na světě.
Nicméně to, že je mladý, neznamená, že je i nezkušený. Je právníkem a má doktorát z oboru práva veřejné správy na Jagellonské univerzitě v Krakově, což je nejstarší polská univerzita, která byla založena v roce 1364 a je jednou z nejlepších na světě. Duda navíc působil jako státní zástupce ministerstva spravedlnosti a jako člen Státního soudu, který má pravomoc postavit před soud i prezidenta.
Silně oponoval neslavné úmluvě Evropské unie
„o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí“ , která otevřela dveře všech polských škol radikálním feministkám a homosexuálním lobbystům. Tuto úmluvu nedávno ratifikoval Komorowski. Duda se postavil proti homosexuálnímu „manželství“, civilním svazkům a adopci, ale jak řekl nově zvolený prezident, dialogu s představiteli homosexuálního lobby bude otevřen.
Dudův postoj k zákonům o potratech se však teprve vykrystalizuje. Jako prezidentský kandidát nereagoval na sérii pro-life otázek, které zaslala Nadace Právo na život. Podepsal evropskou petici
"One of us" ("Jeden z nás"), která požadovala zákaz
"financování aktivit, které předpokládají zničení lidských embryí - obzvláště v oblasti výzkumu, rozvojové pomoci a veřejného zdraví".
V roce 2014 Duda
vystoupil proti úplnému zákazu potratů v Polsku s tím, že by v konečném důsledku posílil ty, kteří upřednostňují potrat na požádání. (V současné době potrat polské právo omezuje). Zdálo se však, že Duda během kampaně změnil názor. V únoru 2015 redaktorovi katolického týdeníku "Neděle" ("Niedziela")
řekl, že Polsko je připraveno na úplnou ochranu nenarozených.
Jeho postoj k in vitro (IVF) je také tak trochu nejasný. Tvrdil, že není proti umělému způsobu početí. Avšak během televizní prezidentské debaty Duda řekl, že IVF je proti tomu, jak polská ústava chrání lidský život a důstojnost.
Konzervativní právník Rafał Dorosiński pro LifeSiteNews řekl, že na Dudovo vítězství reagoval
"s radostí, ale také s nadějí a očekáváním". Právníci doufají, že během jeho prezidentského úřadování se budou respektovat ústavou chráněná práva, zejména právo na život od okamžiku početí až po přirozenou smrt. Počítají také s tím, že se bude ve veřejném životě respektovat náboženská svoboda a náboženská autonomie. Dorosiński doufá, že prezident bude chránit vzdělávání od ideologických útoků a ochrání rodinu před nežádoucím obtěžováním.
V Polsku má prezident moc vybrat premiéra a zavést v parlamentu nějakou legislativu. Může také pozastavit jakýkoli návrh zákona předtím, než se stane zákonem, přičemž toto veto může následně přehlasovat pouze třípětinová většina dolní komory polského parlamentu. V praxi Dudovo zvolení znamená, že polská potratová lobby financována americkými organizacemi a granty Evropské unie nemá prakticky žádnou šanci změnit zákony o potratech ve svůj prospěch.
I když Poláci jsou ve svém optimismu ohledně jejich nového prezidenta opatrní, mezinárodní tisk do značné míry reagoval s antikonzervatívní a antikatolíckou zaujatostí. Na jedné straně The Economist ocenil
"energického a mladého" Dudu, "jeho relativně umírněné vyjadřování" a jeho "politický talent". Na druhé straně se obává toho, že by mohl poškodit dobré jméno Polska v Evropské unii. Tento týdeník napsal, že
"se zdá, jako by se Polsko vracelo zpět k pravici" a předpovídá Dudově straně Právo a Spravedlnost vítězství v nadcházejících podzimních parlamentních volbách. Časopis vyjmenoval nebezpečí vládní strany Právo a spravedlnost:
"konfrontační Polsko", "euroskepticismus", "námitky vůči euru" a "náboženský nacionalismus".
Zdroj:
www.lifesitenews.com, 2. 6. 2015
Převzato z
lifenews.sk, 2. června 2015,
článek naleznete
zde.