OTTAWA, 25. května 2015 - Montrealský arcibiskup Christian Lépine uvažoval nad tím, co může Katolická církev reálně nabídnout lidem, kteří zápasí se svým biologickým pohlavím. V exkluzivním rozhovoru pro
LifeSiteNews říká, že Bůh nedělá chyby v tom, jestli je daná lidská osoba mužem nebo ženou, a že každý člověk musí hledat svou identitu z "
Božího pohledu".
"
Tím nejzákladnějším učením Církve je to, že jsme stvořeni k obrazu Božímu. To je vždy výchozí bod. Když člověk sjede z této stopy, totiž když zapomene, že je stvořen k Božímu obrazu, pak jaksi ztrácí důvěru v to, kým je jako lidská bytost, a stále méně ví, kým opravdu je. Až nakonec už to, kým je, neví vůbec a [přichytí se při] hledání své vlastní identity mimo Boží pohled, "řekl Lépine pro LifeSiteNews minulý týden. Bylo to den před každoročním Pochodem pro život, který přilákal asi 25000 pro-life zastánců.
Jdouce v linii první knihy Bible, v níž se uvádí, že Bůh stvořil člověka jako "
muže a ženu", Katolická církev vždy učila a stále učí, že mužsko-ženská dvojakost, je Božím plánem pro lidstvo.
Genesis (1,27) uvádí: "
Bůh stvořil člověka k obrazu, k obrazu Božímu ho stvořil, jako muže a ženu je stvořil."
Katechismus katolické církve zdůrazňuje, že uznání a zachování mužsko-ženské sexuální rozdílnosti je pro zdravou společnost nezbytné.
"
Každý člověk, muž i žena, má uznat a přijmout svou sexuální totožnost. Fyzická, morální a duchovní rozdílnost a komplementarita (vzájemné doplňování) jsou zaměřeny na dobrá manželství a na rozvíjení rodinného života. Soulad manželského páru a společnosti závisí částečně na způsobu, jakým se mezi pohlavími prožívá komplementarita a vzájemná potřeba a opora," uvádí katechismus.
Lépine řekl, že
kdykoliv u věřících vznikají pochybnosti týkající se sexuální identity, "musí jít zpět k základům" a tedy k tomu, že "každý člověk je stvořen k Božímu obrazu a že podle Bible každá lidská bytost existuje buď jako žena, nebo jako muž".
Arcibiskupovým slovům jsou cizí mainstreamová tvrzení o tzv. "
Proměnlivosti rodu". Ty rozdíl mezi mužstvím a ženskostí chápou jako sociální konstrukt a nakonec jako osobní volbu.
Lépine uznává, že někteří lidé trpí, pokud jde o přijetí jejich vlastní sexuální identity (mužské nebo ženské) založené na jejich biologických vlastnostech.
"
Někdy se lidé trápí svými vlastními touhami, nebo svými pocity identity,nebo už tím, že mužskost a ženskost existuje, nebo dokonce tím, že člověk jako "lidská bytost" [existuje] buď jako takový, což má mužské pohlaví, nebo takový, což má ženské pohlaví - buď jako muž nebo jako žena."
Mužsko-ženskou dvojakost nazval "
realitou, která je součástí [lidské] zkušenosti," a dodal, že ji "
učí i Bible".
Lépine zdůraznil, že Církev nemá ponechat bojovat lidi, kteří "
hledají smysl svých životů a smysl své vlastní identity" samotné, ale má jim nabídnout mnohé formy pomoci a pomůcek včetně jasné antropologie o přirozenosti lidské osoby.
"
My jako křesťané máme Bibli, abychom pomáhali lidem. Máme Ježíše Krista, abychom pomáhali lidem. Máme víru v Boha k tomu, abychom pomohli lidem. Takže se musíme vrátit zpět a [musíme] si uvědomit, že jsme stvořeni k obrazu Božímu. Naše sexualita - tedy to, co je smyslem faktu, že jsme mužem nebo ženou - se vztahuje na naše povolání k lásce. A každá lidská bytost jako taková, stvořená k Božímu obrazu - tedy tím, že je mužem nebo ženou - je povolána k lásce."
"
Jak tedy [máme] pomoci [těmto] lidem? Můžete mluvit o věcech teoreticky - to je jeden způsob. Musíme si však také být vědomi toho, že lidé prožívají situace, při kterých hledají svou vlastní identitu a myslím, že na to, abychom jim pomohli, potřebujeme Bibli a víru."
Proměnlivé pojmy týkající se pohlaví kritizoval i papež František - a to minimálně
třikrát. Ještě před ním [je kritizoval] i papež Benedikt XVI.
"
Teorie gender je omylem lidské mysli, která vede k mnohému zmatku,"
řekl papež František mladým lidem loni v březnu během své cesty do italského Neapole.
Papež Benedikt ve svém vánočním přání v roce 2012
odsoudil
teorii rovnosti pohlaví jako "
hlubokou lež", protože popírá mužské a ženské pohlaví jako takové, které je "
daným prvkem přirozenosti". Podle Benedikta namísto toho, aby uznávala, že
Bůh stvořil lidi jako muže a ženy, teorie gender předpokládá existenci sexuálních sociálních konstruktů, ohledně kterých se mohou lidé rozhodnout, zda se jim přizpůsobí nebo ne.
"Hluboká lež této teorie a v ní obsažené antropologické revoluce je zřejmá. Lidé diskutují o myšlence, jestli mají přirozenost, která je dána jejich tělesnou identitou a která slouží jako určující prvek lidské bytosti. Popírají svou přirozenost a nakonec se rozhodnou, že to není něco, co jim bylo předem dané, ale že je to něco, co si vytvářejí oni sami."
<>br>
"Když se svoboda kreativity stává svobodou sebe-stvoření, pak je nutně odmítnut Stvořitel a nakonec je i samotný člověk zbaven své důstojnosti Božího stvoření jako obrazu Boha v jádru své bytosti," uzavírá Benedikt. "
Obrana rodiny je o obraně samotného člověka. A je jasné, že když je odmítnut Bůh, mizí také lidská důstojnost," řekl.
Ještě předtím Lépine v interview vyprávěl o potřebě "
neúnavně podporovat život a úctu vůči životu" tváří v tvář Nejvyššímu národnímu soudu, který stanoví za legální stav, umožňující lékařům ukončit životy svých pacientů pod záminkou soucitu a milosrdenství.
"
Člověk se nestará o někoho, pokud umlčí jeho život, protože to není řešením problému. Tím jen umlčíte tuto osobu. Takhle to nefunguje," řekl.
Odvolaje se na blížící se letošní federální volby, které se uskuteční na podzim, arcibiskup nazval "
život, právo na život a důstojnost osoby důležitými otázkami, protože tyto jevy jsou ve společnosti úplně nejzákladnější".
Zdroj
www.lifesitenews.com, 25. 5. 2015
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.