Evropský parlament volá po legalizaci potratů v členských zemích. V gender zprávě Noichl také žádá rodové stimuly či genderově vyvážené volební seznamy.
Europoslanci dnes schválili Zprávu o strategii EU pro rovnost žen a mužů na období po roce 2015.
Podala ji zpravodajka Marie Noichl, německá europoslankyně za stranu Progresivní aliance socialistů a demokratů. Pro zprávu hlasovalo 341 europoslanců, 281 proti a 81 se zdrželo.
"
Přijetím zprávy Noichl si Evropský parlament přisvojuje pravomoci členských států v oblastech zdravotnictví nebo vzdělávání," uvedla po dnešním hlasování europoslankyně Anna Záborská.
Jak upozornila Záborská, většina europoslanců odmítla uznat právo dětí na to, aby poznaly své rodiče. "
Na návrh evropských socialistů se hlasovalo odděleně o tom, jestli má v §59 zůstat zmínka o právu každého dítěte poznat své rodiče. Je za tím jasná snaha liberálů a levice zjednodušit náhradní mateřství, tedy to, aby dítě nikdy nepoznalo matku, která ho donosí a porodí, "řekla Záborská.
Gender prý postupuje pomalu
Podle zprávy Noichl postupuje skutečná rovnost pohlaví pomalu. "
Jen v případě, že se již v rámci vzdělávání dívek a chlapců zavede kritický přístup k tradičním rodovým úkolům a strukturám, budou mít obě pohlaví stejné možnosti na nezávislý a naplněný život," uvádí důvodová zpráva.
"
Dokument potírá výlučné právo rodičů na výchovu svých dětí a také nepřijatelně zasahuje do privátní sféry rodin, když jim chce diktovat, jak si mají rozdělit rodinné kompetence," říká europoslanec Branislav Škripek.
Ambiciózní zpráva chce podle Škripeka prosadit,
aby si ženy a muži rozdělovaly domácí práce rovnoměrně. "
Žádný zákon nemůže nařizovat rozdělení domácích prací nebo počty žen ve firmách," vyjádřil se Škripek.
Zpráva také podle Škripeka prosazuje
potrat jako lidské právo. "
Vynechává zcela prvotní lidské právo, právo na život a jeho ochranu od početí. Nerespektuje ani další základní lidská práva jako například právo na výhradu svědomí, a to především u lékařů," dodal.
Co řeší europarlament ve zprávě Noichl
* vyzývá Evropskou komisi, aby podporovala členské státy při zajišťování služeb v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví a práv, bezpečných a legálních interrupcí a antikoncepce,
* navrhuje pobídky, které povedou k vyváženějšímu zastoupení žen a mužů v orgánech místní samosprávy, regionálních a národních parlamentech a v Evropském parlamentu,
* zdůrazňuje význam genderově vyvážených volebních seznamů, v jejichž čele bude střídavě muž nebo žena,
* znovu opakuje Komisi a Světové zdravotnické organizaci, aby poruchy pohlavní identity byly odstraněny ze seznamu duševních poruch a poruch chování,
* vyzývá Komisi a členské státy, aby dělaly programy sexuální výchovy na školách a zajistily poradenství a přístup k antikoncepci pro mladé lidi,
* zdůrazňuje potřebu informačních kampaní v zájmu rovného rozdělení domácích prací a péče a starostlivosti.
(Zpráva přímo členské země nezavazuje. Vytváří však podmínky pro přípravu legislativy v duchu zprávy.)
Pavol Rábara
Převzato z
www.postoy.sk/,
článek z 9. 6. 2015 naleznete
zde.
Zprávu od paní poslankyně A. Záborské najdete na:
http://zaborska.sk/2015/06/09/zaborska-europsky-parlament-poprel-pravo-deti-poznat-svojich-rodicov/