Papež František na dnešní (20. května 2015) generální audienci na náměstí sv. Petra pokračoval v sérii katechezí o rodině. Přes náměstí prošel papež ve svém papamobilu za doprovodu hudby. Hrála skupina asijských dětí na perkuse.
Na začátku svého proslovu vyjádřil papež František svou radost, vidíc tam množství rodin se svými dětmi.
"Vidím tu tak mnoho rodin, vítám vás tady," řekl.
"Dobré ráno všem rodinám!"
Katechezi věnoval papež důležitému aspektu rodiny: výchově dětí. Vyjádřil pochopení pro obtíže, které rodiče mají, když si chtějí přes týden udělat čas na své děti. Své pochopení vyjádřil i těm, kterým se manželství rozpadlo.
Papež poznamenal, že v dnešním světě se na rodinu útočí z více stran.
"Kritičtí" intelektuálové každého druhu umlčeli rodiče, aby uchránili mladé generace před újmami - opravdovými i domnělými - plynoucími z rodinné výchovy. Rodina byla obviněna, mezi jiným, z autoritářství, protěžování, konformismu, z potlačování citů, které plodí konflikty," řekl.
Vyjádřil se, že
"z tohoto důvodu došlo k rozštěpení mezi rodinou a společností, školou, výchovné spojenectví se dnes narušilo, a tak se výchovný soulad mezi rodinou a školou dostal do krize, jelikož byla podkopána vzájemná důvěra."
Svatý otec vyjádřil lítost i nad vzrůstem počtu tzv.
"Expertů," kteří nejednou vytlačují rodiče z jim vlastní výchovné role, a to často i v těch nejintimnějších aspektech. O pocitech, o osobnosti a jejím rozvoji, o právech a povinnostech vědí tito "experti" všechno: cíle, motivace, techniky. A rodiče mají pouze poslouchat, poučit se a přizpůsobit,"řekl. "
Rodiče, obraní o svou roli, se stávají často nadměrně zatíženými na své děti a vlastnickými ve vztahu k nim, a to až do takové míry, že je nikdy nenapomenou.
Aby to vysvětlil, zmínil papež příhodu ze svého dětství, kdy ho učitelka upozornila na neuctivé chování - řekl jí ošklivé slovo. Zavolala si jeho matku, která mu před učitelkou vysvětlila, že by to už nikdy neměl udělat.
" Dnes, když to učitelka ve škole udělá podobně, druhý den jí to přijdou rodiče, nebo jeden z rodičů, vyčítat, protože "experti" říkají, že děti nelze takto napomínat, " dodal.
"Je zjevné, že takový přístup není správný," vyjádřil se papež.
"Není to jednotící, ani to nemá dialogický charakter, protože místo upřednostňování spolupráce mezi rodinami a dalšími aktéry výchovy, staví je proti sobě."
S přihlédnutím k poslání církve papež František zdůraznil, že úkolem křesťanské komunity je poskytnout podporu výchovnému poslání rodiny, zejména
"ve světle Božího slova."
"I ty nejlepší rodiny potřebují podporu a množství trpělivosti!" Zdůraznil.
"Takový je život! Život se netvoří v laboratoři, ale v realitě.
"Dobrá rodinná výchova je páteří lidstva. Přesahování této výchovy do společnosti je zásobárnou, která umožňuje vyplnit mezery, zranění, deficity mateřství a otcovství, které prožívají méně šťastné děti. To může konat opravdové zázraky. A v církvi se tyto zázraky dějí denně! "
V závěru svého proslovu vyjádřil papež František své přání, aby Pán požehnal rodinám víru, svobodu a odvahu potřebnou pro jejich poslání.
"Je čas, aby se otcové a mámy vrátili ze svého exilu - protože se sami vyhostili z výchovy svých dětí - a naplno pokračovali ve svém poslání vychovávat," řekl.
Převzato z
lifenews.sk, 20. května 2015,
článek naleznete
zde.