Mezi zajímavé události Bratislavských Hanusových dnů se zařadila i diskuse s názvem
Soužití nadivoko. Tomuto tématu se věnoval host
Martin Kvapilík - manžel, otec dospívajících dětí, absolvent Technické kybernetiky v Brně jakož i studií Křesťanské výchovy v Olomouci.
Už 4. ročník Bratislavských Hanusových dnů (BHD) se letos konal 22.-29. dubna. BHD přinášejí na Slovensko nový formát festivalu - jde o jedinečný městský akademický festival, který představuje široké veřejnosti, ale zejména mladým, kritický pohled na současnou křesťanskou kulturu.
Večer se nesl třemi základními otázkami:
1.
Je dobré mít během života více sexuálních partnerů?
2.
Může být soužití na zkoušku dobrou přípravou
pro manželství?
3.
Potřebujeme papír na to, abychom spolu žili,
když se máme rádi?
V zásadě na všechny 3 otázky Martin Kvapilík odpověděl:
" NE" .
Ale úvahy kolem těchto stručných odpovědí stojí za to, abychom si o nich řekli víc.
Martin Kvapilík napsal knihu:
"Proč spolu před svatbou
nebydlet a nespat"
(o knize např. na: www.kosmas.cz/knihy),
kvůli svým dospívajícím dětem. Ptaly se na racionální argumenty, které by mohly použít v diskusích se svými spolužáky na střední škole. Fakt, že tyto otázky netrápí jen středoškoláky, potvrdilo i řadu otázek, které obdržel Martin Kvapilík od starších účastníků této akce.
Je dobré mít během života více sexuálních partnerů?
Na otázku, zda je dobré mít během života více sexuálních partnerů, Martin Kvapilík odpověděl, že bychom měli vycházet z vědy - jak funguje tělo, co je to sex, poznávat vše, co o tom víme a také tzv. matematika vztahů - jak to mezi mužem a ženou chodí. Když si k tomu přidáme Boží slovo, je jasné, že mít během života více sexuálních partnerů není správné. Když spolu muž se ženou žijí, a pak se jejich vztah rozpadne, odnášejí si v sobě stopu po tomto vztahu - duševně, duchovně i fyzicky. S tím úzce souvisí další otázka:
Může být soužití na zkoušku dobrou přípravou pro manželství?
Martin Kvapilík poznamenal zajímavou věc - že manželé se navzájem překvapují několik let, než se dostanou do stádia, že je už nic na tom druhém nepřekvapí. Několikaměsíční nebo i několik let trvající předmanželské soužití je stále plné změn. Se sexem je to podobně. Určitě jsme už alespoň jednou v životě slyšeli názor, že před uzavřením manželství je dobré si partnera sexuálně vyzkoušet, jestli vše funguje, jestli si rozumíme ...
Sexuální život dvojice se vyvíjí - to, že je vše v pořádku prvních pár měsíců, neznamená, že se to např. po porodu nezmění. Naopak, na začátku, první rok či dva manželského života může být sexuální život náročný, nejde to tak snadno zda příjemně, ale je velmi pravděpodobné, že se to časem výrazně zlepší. Pokud si tedy dvojice myslí, že si něco z manželského soužití před manželstvím otestuje, aby měli jakousi jistotu, aby se vyhnuli prevapeniu - je to nerealistické.
Potřebujeme papír na to, abychom spolu žili, když se máme rádi?
Ne. Ne, protože křesťanské manželství je založeno na slibu, ne na formuláři. Potřebujeme tedy slib na to, abychom spolu žili? Jestli jsme si něco slíbili nebo neslíbili, to není jedno, není to totéž. Je obrovský rozdíl, jestli jsme něco slíbili na celý život, nebo vztah bereme tak, že uvidíme, co bude a pak se podle toho zařídíme, každý po svém. Když vstupujeme do manželství, dáváme si všechno, ne jen něco. Dáváme jeden druhému svou budoucnost, se vším, co přinese. Slibujeme si, že zůstaneme spolu v dobrém i zlém a myslíme to vážně.
Během předmanželského chození je podle Martina Kvapilíka nejdůležitější umět se dohodnout. Dohodnout se na tom, že spolu žít před manželstvím nebudeme. Pak bude jednodušší vyhýbat se takovým situacím, které by mohly být pro tento náš cíl nebezpečné.
Během večera zaznělo několik zajímavých otázek a mnoho postřehů na téma společného života muže a ženy před manželstvím a v manželském životě. Bezpochyby toto téma účastníky Bratislavských Hanušových dnů zaujala.
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 5. 5. 2015 naleznete
zde.
Obrázek knihy: