Štrasburk. Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve středu odpoledne projednalo a schválilo rezoluci maltské socialistické poslankyně Deborah Schembriové na téma „Diskriminace transsexuálních osob v Evropě“. Dokument vyzývá členské státy, aby zákonem zaručily právo na volbu pohlavní příslušnosti na základě pouhého sebeurčení. Transsexuální osoby, včetně mladistvých, si tak budou moci změnit jméno a pohlaví v osobních dokladech a rodném listě.
Dalším požadavkem nového dokumentu je odstranit jakoukoli zábranu, která transsexuální osoby omezuje v jejich právu opustit manželství, které uzavřely před změnou pohlaví. Text nové rezoluce komentuje italský europoslanec, Luca Volonté:
“
První komentář, který musíme učinit, je naštěstí ten, že takovýto typ rezoluce zřejmě nezíská ve členských státech velký ohlas. Jde o zcela pomýlenou rezoluci, která se staví proti přirozené danosti, a kromě morálních a kulturních škod vůbec nebere v úvahu náklady na svou proveditelnost. Pokud všem dáme možnost zvolit si pohlaví podle momentálního přání, pro veřejnou správu 47 států to bude znamenat miliardové náklady nejenom na změnu pohlaví, dokumentů a podobně, ale také na sociální výdobytky pro jedno či druhé pohlaví. Myslím, že tu vyvstává závažný problém v samotném evropském parlamentním shromáždění, který se vztahuje k přijatelnosti předkládaných textů, nehledě na jejich obsah. Je nutné se ptát, zda vůbec má smysl o takovýchto dokumentech hlasovat, protože státům ukládají legislativně nemožné věci, které na úrovni veřejné správy nepřicházejí v úvahu.“
Na novém dokumentu je nicméně zarážející, že zahrnuje do změny pohlaví také kategorii nezletilých občanů.
“
Ano, a to je velmi vážné. Podle předkladatelů zákona se tak řeší psychologické problémy, které mohou nastat při dospívání, a jejich případný dopad. Myslím si naopak, že takto budou homosexuální rodiče ovlivňovat genderovou příslušnost svých dětí, což je znepokojivé. Existují tu závažné případy v Holandsku a skandinávských zemích, kde se na státem placených specializovaných klinikách potlačuje hormonální vývoj adolescentů, a tak se u nich přispívá ke změně pohlaví. Bohužel již existují studie o takovýchto praktikách, které u dotyčných mladých lidí vyvolávají nezanedbatelná fyzická poškození a vedou také k psychologickému strádání.“
Podle nové rezoluce nesmí členské státy Rady Evropy bránit osobám, které změnily pohlaví, v odchodu z manželství, které založily před touto změnou…
“
To už bylo součástí jiné rezoluce, přijaté před dvěma roky, a také jiných textů, které Evropský parlament v poslední době schválil. Rada Evropy podporuje rezoluce na obranu dětských práv a pak hlasuje o takovýchto dokumentech, které v zásadě silně poškozují právo dětí na rodiče. Všechny tyto rezoluce směřují k jedinému cíli – aby se jevilo jako neplodné nebo bezdůvodné pokračovat v debatě proti zrovnoprávnění homosexuálních svazků s manželstvím. Taková debata už nebude nutná, protože diskutovaná situace už bude realitou.“
Rozhodnutí Evropské rady není zavazující pro členské státy, potvrzuje europoslankyně Eugenia Roccellová, avšak tyto dokumenty jsou stále agresívnější.
“
Je to tendence, která pokračuje už řadu let, zejména v mezinárodních institucích, tedy od Spojených národů níže. Rezoluce Rady Evropy nemají závaznou platnost pro národní parlamenty, jde tu o výzvy a doporučení, které jsou tedy symbolické, ale jdou stále agresívnější cestou. Otázky genderu se už vyskytují ve všech těchto dokumentech. Genderová výchova již vstoupila do italských škol a kupříkladu sebeurčení jako jediný rozhodující prvek pohlavní identity bylo základem projednávaného zákona o homofobii. Návrhy tudíž dospěly také do italské legislativy, která je prozatím obcházela.“
vysvětluje italská politička.
Převzato z
http://radiovaticana.cz,
článek z 23. 4. 2015 naleznete
zde.