Holly Grigg-Spallová v úvodu své knihy
Sweetening the Pill (Oslazování tabletky) jasně říká, že je politicky pro-choice a nemá problémy s různými "bariérovými" metodami antikoncepce, jako jsou kondomy, diafragmy, spermicidy apod. Vede však hnutí proti antikoncepčním tabletám a jejich derivátům ...
Vede však hnutí proti antikoncepčním tabletám a jejich derivátům (injekce Depo-Provera, implantáty Nexplanon, vaginální kroužky NuvaRing, nitroděložní hormonální tělísko Mirena atd.), A to nejen formou této knihy, ale i
na svých stránkách, v rozhovorech a v dokumentárním filmu, který má vyjít v roce 2016.
Jakou má motivaci jít takto drze proti trendu, který udávají Planned Parenthood, Nadace Billa a Melindy Gatesových, agentury USA a OSN a ostatní, kteří po celém světě propagují nejmodernější vědeckou antikoncepci?
Poukazuje na zdravotní rizika, která se do mainstreamových médií dostávají jen zřídka: skutečnost, že
antikoncepční pilulky u žen značně zvyšují riziko srdečních chorob a rakoviny prsu, děložního čípku a jater, že v žebříčku karcinogenů uvádí Světová zdravotnická organizace hormonální antikoncepci na prvním místě spolu s tabákem a azbestem, že hormonální injekce Depo-Provera má na sobě varování, že způsobuje poškození kostí u mladých dívek. A tak dále.
Hlavní problém však podle ní souvisí s duševními a emocionálními účinky hormonální antikoncepce. Cituje studii Severokarolínské univerzity z roku 1998, studii Kinseyho institutu z roku 2001, studii Monashovej univerzity z roku 2005 a výzkum Lakeheadské univerzity z roku 2008, které se shodují na tom, že
hormonální antikoncepce má negativní dopad na emoční zdraví.
Antikoncepční pilulky se používají jako alternativní léčba fyzických potíží, jakými jsou silné krvácení, nepravidelná menstruace, menstruační bolesti, endometrióza a syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Proč by však, ptá se, měly úplně zdravé ženy začít brát léky, často od puberty až po menopauzu, s nesčetnými vedlejšími účinky - na hladinu hormonů štítné žlázy, adrenalinu, glukózy v krvi, testosteronu atd.?
Hormonální antikoncepce funguje v podstatě tak, že pomocí umělých hormonů způsobí u mladých plodných žen stav, kvůli kterému u nich vlastně nikdy nedojde k ovulaci (i přes "falešné menstruace", které se vyskytují při mnoha přípravcích) a prožívají fyziologické změny běžné u žen v menopauze - neplodnost, zvýšené riziko mrtvice a rakoviny prsu, rezistenci na inzulín, oslabení imunity, snížené libido atd.
Jinými slovy, vidíme zvláštní fenomén, kdy ženy, které se úzkostlivě snaží držet diety, cvičit, zdravě žít a často si volí "přírodní" životní styl, se rozhodnou brát léky na předpis využívající umělé hormony na zastavení menstruace, čímž přispívají ke znečištění vod, nemluvě již o narušení vlastní fyziologie.
Ženy toto všechno obvykle podstupují samozřejmě proto, že se bojí otěhotnět.
Holly Grigg-Spallová, která nepřetržitě užívala hormonální antikoncepci od puberty téměř až do třicítky, shrnuje svou zkušenost takto: migrény, neustále krvácení a nevolnost, časté změny předepisovaných léků. Přesto ale nikdy nechtěla přestat, neboť "měla hrůzu z otěhotnění".
Současné tlaky jsou enormní - rodiče (například Barack Obama) mají strach, aby jejich náctiletá dcera nebyla "potrestaná" porodem, lékaři (dokonce i pediatři) zajišťují "zdraví" svých mladých pacientek, moderní ekonomika potřebuje, aby ženy mohly pracovat bez "ženských záležitostí "- nemluvě už o partnerech, kteří chtějí, aby jejich ženy a přítelkyně byly k dispozici na sex 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Dokonce
i ženy, které bezpochyby prožívají negativní vedlejší účinky hormonální antikoncepce mohou váhat s jejím vysazením kvůli "dobrým" aspektům. Teenagerky užívající antikoncepci zjistí, že jim jednak přestaly silné menstruace a také, že jim začíná mizet akné a nemají tak mastné vlasy. A i později, když mají dvacet, třicet plus, říká Holly Grigg-Spallová, "máme pokoj od špinavých menses, možná máme i čistší pleť, jsme štíhlejší, máme větší prsa a prý nemáme ani nepříjemné PMS."
Při vysazení hormonální antikoncepce se mohou objevit "odvykací" příznaky, podobně jako při vysazení jiných drog - nespavost, podrážděnost atd. A ženám, které chtějí otěhotnět, se může stát, že po letech na tabletkách bude trvat dlouhé měsíce, než jim začne normální ovulace. Pokud se však ženy rozhodnou, že už nechtějí žít jako muž, bez cyklů a v neustálé menopauze (i s jejími různými příznaky), po vysazení hormonální antikoncepce se jim mohou otevřít nové obzory.
Holly Grigg-Spallová uvádí vlastní zkušenost, podobnou zkušenost mnoha jiných:
"Na tabletkách jsem stagnovala - fyzicky, duševně i emocionálně. Cítila jsem se zaseknutá, v myšlenkách i citech. Nedokázala jsem jasně myslet. Nedokázala jsem jít kupředu. Poté, co jsem tabletky vysadila, moje tělo prochází celý měsíc změnami. Zažívám vzestupy a vrcholy, poklesy a uvolnění a to všechno mě posouvá. Tento pohyb mi dává energii a život ... Když jsem vysadila tabletky, bylo to, jako by se pro mě opět rozsvítily světla. Brzy jsem byla schopna hlubokých a plných pocitů, které jsem dlouhá léta necítila a s nimiž jsem byla schopná se opravdu ztotožnit."
Jako alternativu k hormonální antikoncepci nabízí přirozené metody plánování rodičovství podle vzoru "Creightonova modelu", ale bez jeho "tyranských" katolických motivací - zvláště jeho sekulární protějšky, metody sledování plodnosti (Fertility Awareness Methods, FAM), jako například "metodu Justiss". Cituje statistiky z celkových studií heidelberské univerzity i jiných, které ukazují, že FAM je stejně efektivní jako hormonální antikoncepce. Na své stránce šíří radostnou zvěst o emancipaci od tabletek v instruktážním manuálu (
Coming off the Pill: a Guide, Návod k vysazení pilulek) a jak jsme již zmiňovali, i formou dokumentárního filmu. Vytvořila také novou "appku" pro smartphone a tablet pod názvem
Kindara na "sofistikované a komplexní" sledování ženských cyklů.
Katolický proponent přirozené metody plánování rodičovství by raději viděl důraz na přirozený zákon, a problémy, které zaznamenává Grigg-Spallová jako empirické projevy porušování tohoto zákona. Ale jak zdůrazňoval sv. Tomáš Akvinský, pravdu bychom měli oceňovat bez ohledu na její zdroj, a proto bychom měli hodnotit toto hnutí, které se soustředí na jednu z největších nástrah sexuální revoluce, jako krok správným směrem.
Howard Kainz
Autor je
emeritní profesor filozofie na Marquette University. Mezi jeho ostatní publikace patří
Natural Law: an Introduction and Reexamination (Přirozený zákon: úvod a opětovné promyšlení, 2004),
The Philosophy of Human Nature (Filozofie lidské přirozenosti, 2008), a
The Existence of God and the Faith-Instinct (Existence Boha a instinkt víry, 2010).
Původní text:
A Pro-choicer Who Defends NFP , medzititulky redakce
Rubrika
K veci je tvořena autorskými články prestižního amerického magazínu
The Catholic Thing, vychází s podporou
Kolegia Antona Neuwirtha .
Převzato z
www.postoy.sk/,
článek z 18. 4. 2015 naleznete
zde.