Sanfranciský arcibiskup Salvatore Cordileone se odvážně snažil chránit katolické studenty v Bay Area před škodlivým vlivem homosexuální agendy, když zdůrazňoval morální nepřijatelnost homosexuálního sexu a homosexuálního manželství, přičemž se odvolával na přirozený zákon.
Arcibiskupovo chápání přirozeného zákona se pokusil zpochybnit Gary Gutting, profesor filozofie na Univerzitě Notre Dame a pravidelný přispěvatel do filozofické přílohy New York Times zvané "The Stone".
Gutting je přesvědčen, že přirozený zákon homosexuální agendu podporuje, pokud mu správně rozumíme. Tento jeho názor je naprosto pomýlený a je třeba chápat proč.
Nejprve si však v souvislosti s přirozeným zákonem musíme položit dvě otázky. Jaký je vztah mezi ním a vírou? A jak fungují argumenty založené na přirozeném zákoně?
Přirozený zákon nevyplývá ze zjevení,
je pravidlem rozumu
Přirozený zákon není jakýmsi specificky katolickým dogmatem. Je sice pravda, že ve veřejném prostoru se na něj odvolávají většinou katolíci, to však jen proto, že katolíci velmi rozhodně uznávají úplnost a šířku přirozeného rozumu - činnosti mysli, která není závislá na speciálním Božím zjevení.
Je pravda, toto přirozené světlo našeho rozumu je doplňováno a zdokonalováno zvláštním Božím zjevením, především dogmaty naší víry. Takové další nadpřirozené světlo však úplnost našeho přirozeného rozumu neumenšuje, ten je i sám schopen rozpoznat zákony, které stanovují, jak máme správně používat své lidské schopnosti.
Přirozený zákon je zkrátka pravidlo rozumu, a proto ho může poznat každý jeden člověk, ať už je katolík nebo ne.
Profesor Gutting toto rozlišení uznává. Nehází do jednoho pytle argumenty církve založené na přirozeném zákoně a argumenty ze zjevené teologie. Při svém vyvracení arcibiskupa Cordileoneho se především snaží zápasit s ním na úrovni přirozených či filozofických principů. (Později Gutting napadá argumenty proti homosexualitě vycházející i z Písma, ale tato jeho tvrzení přenecháme příslušným odborníkem na Písmo.)
Jak tedy fungují argumenty založené na přirozeném zákoně? Odpověď na tuto otázku si nejprve vyžaduje úvahy, což je charakteristické pro každý zákon nebo příkaz. "
Příkaz," říká sv. Tomáš Akvinský, "
je zaměřenost na nějaký cíl, kde to, co je přikázáno, je pro dosažení cíle ať už nezbytné nebo užitečné."
Co naplňuje lidskou přirozenost?
Přirozený zákon či příkaz tedy stanoví něco nezbytného nebo užitečného pro dosažení jednoho z našich přirozených cílů. Jaké jsou přirozené cíle lidských bytostí? Jsou to dobra, která zdokonalují naši přirozenost, pro která jsme stvořeni, po kterých naše přirozenost touží ještě dříve, než se pro něco konkrétního rozhodujeme, dobra jako život, rodina, vzdělání, přátelství, politické společenství, pravda, především pravda o Bohu.
Argumentace založená na přirozeném zákoně nejprve zkoumá, která dobra zdokonalují nebo naplňují lidskou přirozenost. Pak se tato argumentace snaží objasnit, jaké zákony a příkazy jsou při dosahování těchto dober nezbytné či užitečné.
Pro své přesvědčení, že přirozený zákon podporuje homosexuální agendu, nabízí profesor Gutting dva argumenty, přičemž první z nich odkrývá slabinu obou. Tento argument se týká Guttingova chápání blahodárného účinku "nereproduktivního" t.j. homosexuálního sexu.
Svůj argument předkládá ve formě otázky: "
I kdyby byl nereproduktivní sex v nějakém smyslu méně 'přirozený' než reproduktivní, nemohl by přece jen hrát pozitivní roli v lidsky naplňujícím se životě, kde je přítomna láska mezi dvěma lidmi stejného pohlaví?"
Vše závisí od toho, co Gutting chápe pod slovem "
naplňující". Jak jsme právě viděli, příkazy přirozeného zákona nás usměrňují při dosahování dober, které naplňují naši lidskou přirozenost. Profesor Gutting zde prostě předpokládá zvláštní chápání lidského naplnění. Souhlasí s hodnocením filozofa Johna Corvina, že "
homosexuální vztah může být významnou cestou ke smyslu, růstu a naplnění, podobně jako vztah heterosexuální. Dokáže realizovat mnohá skutečná lidská dobra; dokáže přinášet dobré ovoce ... [Pro hetero i homosexuální páry] sex představuje mocný a jedinečný způsob budování, oslavy a naplňování intimity."
Nic z toho však Gutting ve své eseji nedokazuje. Prostě to tvrdí a označuje to za "skutečné" naplnění, ke kterému nás vede přirozený zákon. Ten však není zaměřen na jakékoliv chápání naplnění, které by někdo mohl mít, ale jen na naplnění našich přirozených sklonů, které máme dřív, než se sami rozhodujeme.
Bez dětí to nejde
I kdybychom uznali, že homosexuální vztah je cestou ke "smyslu" a "naplňováním intimity", stále bychom se museli ptát: je "smysl" a "intimita" v tomto vztahu v souladu s pravým rozvíjením naší přirozenosti?
I milenci, kteří jsou nevěrní svým manželským partnerům, bezpochyby občas nacházejí ve svých aférkách určitý "smysl" a "intimitu". Stačí to však k tomu, abychom nevěru prohlásili za skutečné naplnění lidské přirozenosti, a tedy dovolenou přirozeným zákonem?
Gutting při své snaze získat pro gay agendu přirozeněprávní tradici vpašovává do svého argumentu takové chápání naplnění, se kterým by žádný zastánce přirozeného zákona nemohl souhlasit, a na základě tohoto úskoku vyhlašuje vítězství.
Je výmluvné, že profesor Gutting ve svém příspěvku ani jednou nezmiňuje slova "manželství" a "rodina", ani jen jako součást naplnění lidské sexuality. Nejblíže se dostává k cíli sexu, jak ho obvykle chápe přirozeněprávní tradice, zmínkami o "těhotenství" a "reprodukci".
Takové líčení je však divoce pomýlené.
Přirozeným cílem sexu není těhotenství jako takové: je jím domácnost. A pod slovem "domácnost" myslím sezdaného muže a ženu, jejichž reproduktivní úkony mají za následek, Deo volente, dar hlučných, náročných, vyčerpávajících, překrásných dětí, za které je tento pár připraven obětovat život.
Pokud tedy Gutting nemá na mysli dobro domácnosti, nemluví o chápání sexu v rámci přirozeněprávní tradice.
Proto nemá důvod si myslet, že je ve své snaze získat pro gay agendu přirozený zákon třeba jen trochu úspěšný.
Daniel McInerny
Autor je filozof a autor beletrie pro děti i dospělé. Více o něm a o jeho díle lze nalézt na
danielmcinerny.com.
Původní text:
Trying to "Queer" Natural Law, medzititulky redakce
Převzato z
www.postoy.sk,
článek z 20. 3. 2015 naleznete
zde.