Polská rodina se nesmírně těšila ze svého novorozeného děvčátka - dokud se matka nedozvěděla, že dítě, které počala ze zkumavky, není její vlastní.
Polská média přinesla na začátku února zprávu o holčičce narozené v srpnu 2014, která byla počata prostřednictvím oplodnění ve zkumavce v Laboratoři asistované reprodukce v severozápadním polském městě Police. Protože dítě bylo velmi nemocné, bylo nezbytné provést testy DNA, kdy se matka dozvěděla, že dítě nenese její geny.
Na oplodnění byla použita spermie jejího manžela, ale vajíčko nepocházelo od ní.
O děťátko se nyní starají ve varšavském Institutu Centrum zdraví dítěte.
Dotyčný manželský pár byl identifikován jen jejich křestními jmény a městem: Monika a Łukasz ze Štětína.
Dva pokusy manželského páru otěhotnět tímto způsobem byly na soukromé klinice neúspěšné, na třetí pokus už šli do veřejné nemocnice.
Když byla loni odhalena tato chyba, 30-letá žena podala žalobu, ale byla odmítnuta, protože jí chyběla podstata.
Když média o případu přinesla zprávu, generální prokurátor Andrzej Seremet rozhodl, že právní systém by se na případ měl podívat ještě jednou.
Nemocnice, ke které laboratoř patří, si chybu údajně přiznala, ale neuvedla žádné podrobnosti případu.
Jelikož nemocnice neznala identitu biologické matky, nebyla o dítěti informována.
Fertilizace in vitro
není v Polsku regulována žádným zákonem , ale daňoví poplatníci za ni platí, protože Ministerstvo zdravotnictví autorizovalo poskytovatelům fertilizace in vitro získávat státní peníze.
Ministerstvo zdravotnictví zrušilo s institucí kontrakt pro in vitro procedury a potrestalo jí pokutou 76 tisíc zlotých (18 303 €), podle zákona maximální částkou, která se rovná deseti procentům hodnoty kontraktu vlády pro vitro procedury.
Ministr zdravotnictví Bartosz Arłukowicz vysvětlil, že inspekce začala minulý říjen. Podle jejího zjištění nastala chyba z
"technických příčin." Stále však není známo, kdo je za tuto chybu zodpovědný.
Polská média označila tento chaos za "tragický," ale Dr. Andrzej Lewandowicz portálu LifeSiteNews řekl:
"Skutečnou tragédií je samotné provádění procedur in vitro na lidech."
"Disociace plození z manželství, zmrazování lidských bytostí v tekutém vodíku, jejich eugenická selekce a nakládání s nimi, jako by to byly kousky prasete, je další tváří civilizace smrti," řekl.
"Zvýšené nebezpečí zdravotních komplikací, chyb při narození a psychiatrických poruch po in vitro proceduře ... jsou prostě nezbytnými následky této kultury."
Chyby, ke kterým došlo při těchto procedurách, byly nahlášeny i ve Spojených státech, Velké Británii, Japonsku, Indii a Itálii.
Jedním z nejčastěji uveřejňovaných případů týkajících se chyby při oplodnění, byl případ popaný ve dvou knihách dvěma americkými spisovateli:
"Cesta jednoho páru od embryonálního zmatku k zázračnému dítěti" od Paula a Shannon Morellových a
"Chyba medicíny: Dítě, které jsme si nemohli nechat a naše rozhodnutí přivést na svět jedinečný dar " od Carolyn a Seana Savageovcov.
Tento nedávný problém z Polska poukazuje na zdravotní problémy dětí počatých ze zkumavky, což ukázal i kontroverzní případ z roku 2014. Loni polská média použila případ
velmi nemocného děťátka počatého oplodněním in vitro, aby dosvědčila eugenický potrat, který je v Polsku legální.
Chlapeček se narodil, protože Dr. Bogdan Chazan odmítl provést potrat i odkázat matku na potratáře. Dítě se narodilo s vadami a žilo jen několik týdnů. Dr. Chazan přišel o pozici ředitele nemocnice.
Poslední případ zmatku byl odhalen Mariuszem Parkitnym v místních novinách Głos Szczeciński, kde se psalo:
"Bylo to jedno z nejlépe střežených tajemství Štětínského zdravotnictví."
Polská žurnalistka Maja Narbuttová, která tento příběh zpracovala pro týdeník wSieci pro LifeSiteNews řekla, že Parkitny nebyl ochoten poskytnout informace pravděpodobně z důvodu, že chtěl chránit svůj zdroj.
"Odmítl cokoli vysvětlovat, ať už jeho informace pocházely od prokurátora nebo z nemocnice."
Jelikož laboratoř, kde proběhlo in vitro oplodnění, je částí Univerzity medicíny ve Štětíně, součástí případu je vedení dvou institucí. Jak uvedla Narbuttová, ředitel Laboratoře asistované reprodukce ve městě Police, identifikovaný jen jako Tomasz B., již více nezastává tuto funkci. Žurnalistka se snažila kontaktovat ho, ale řekla, že
"vlastně ani neví, jestli je stále v Polsku. Úspěšně se mu podařilo zmizet. "
Zdroj:
LifeSiteNews.com
Převzato z
lifenews.sk, 24. února 2015,
článek naleznete
zde.