Aktualizace 9. 3. 2015: Na březnovém plenárním zasedání Evropského parlamentu diskutují a hlasují europoslanci o
zprávě Marca Tarabelly, vnucující všem státům EU co nejsnadnější přístup k potratům. Diskuse a hlasování proběhne i o tzv.
Panzeriho zprávě. Panzeriho zpráva také prosazuje volný přístup k potratům místo účinné pomoci těhotným ženám v tísni a jejich počatým dětem.
Petice na CitizenGo
http://citizengo.org/en/19722-eu-parliament-vote-right-abortion
vyzývá europoslance k odmítnutí paragrafů, které propagují právo na potrat, příp. k odmítnutí obou zpráv jako celek. Petici podepsalo již 156 tisíc lidí.
Aktualizace 20. 1. 2015: Výbor FEMM zprávu odsouhlasil včetně propotratového odstavce 14 v poměru 24 pro, 9 proti, 2 se zdrželi.
Evropský parlament (EP) vyrukoval s další propotratovou zprávou podrývající suverenitu členských států. Hnutí Pro život ČR vyzývá k
podepsání petice europoslancům se žádostí o její zamítnutí. Hlasování ve výboru proběhne již v úterý 20. ledna dopoledne, v plénu počátkem března.
Autorem zprávy o "genderové rovnosti" s názvem "
Pokrok a rovnost žen a mužů v Evropské unii v roce 2013" je belgický europoslanec a socialista Marc Tarabella, který byl pověřen Výborem pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM). O Tarabellově zprávě bude výbor FEMM hlasovat v úterý 20. ledna dopoledne. Hlasování v plenárním zasedání je naplánováno na březen 2015.
Hnutí Pro život ČR vyzývá k podepsání petice na
http://citizengo.org/en/15605-protection-subsidiarity-and-no-eu-support-abortion. Ta žádá europoslance, aby při hlasování ve výboru FEMM zamítli propotratový odstavec 14. V případě, že odkazy na "právo na potrat" ve zprávě zůstanou, petice žádá europoslance, aby zprávu zamítli jako celek během plenárního zasedání.
Odstavec 14 návrhu zprávy říká: [
Evropský parlament] upozorňuje, že ženy musí samy rozhodovat o svých sexuálních a reprodukčních právech, a to zejména prostřednictvím snadného přístupu k antikoncepci a umělému přerušení těhotenství; podporuje tudíž opatření a kroky, jejichž cílem je zlepšit přístup žen ke službám v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví a zvýšit jejich povědomí o jejich právech a dostupných službách; vyzývá členské státy a Komisi, aby prováděly opatření a kroky s cílem zvýšit povědomí mužů o jejich odpovědnosti v otázkách sexuality a reprodukce.
Europoslanci se tak znovu mají zabývat "právem na potrat", ač v listopadu 2013 v tzv.
zprávě Estrelové potvrdili princip subsidiarity a fakt, že "formulování a provádění politik v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví a práva a sexuální výchovy ve školách je v pravomoci členských států". V březnu 2014 zamítl Evropský parlament podobnou
Zprávu o rovnosti žen a mužů v Evropské unii za rok 2012.
Převzato z
https://hnutiprozivot.cz/?a=74,
článek (9. 3. 2015) naleznete
zde.