Každý, kdo už byl alespoň jednou v životě účasten předsvatebních příprav, dobře si pamatuje komické situace se zvaním hostů. Snoubenci mají svou představu, rodiče také. Rodiče chtějí pozvat celou rodinu, i bratrance i sestřenice z třetího kolena, což se snoubencům nezdá podstatné.
Snoubenci si zase chtějí pozvat přátele a kolegy, exkluzivní hosty jiné barvy pleti či kultury, kteří vzbuzují pozornost okolo sedících, ale na těch již v svatebním rozpočtu nezbývá. Do toho se přidává specifičnost i odlišné priority obou rodin. Udělat seznam pozvaných hostů může být nakonec nejen komické, ale i tragikomické.
V seznamu svatebních hostů by však nemělo chybět jedno místo, pro jednoho exkluzivního hosta, kterému ještě v nedávných tradicích dávali novomanželé symbolickou židli mezi ty své za hlavním stolem. Podobné gesto udělali novomanželé z Kány Galilejské a zdá se, že nelitovali. Toto pozvání Krista do svého středu není ničím jiným než svátostí - tedy reálnou přítomností Krista v životě manželů, reálným dotykem Krista.
Dotknout se Krista
Jsou nám známé epizody z evangelií, v nichž hlavní roli hrál dotek. Šimonovu tchyni opustila horečka, když k ní přistoupil Ježíš a chytil ji za ruku (srov. Mk 1, 31); žena trpící dvanáct let krvácením se uzdravila skrze dotek obruby Ježíšova oděvu (srov. Mt 9, 20-21); jediný syn naimské vdovy byl vzkříšen poté, co se Ježíš dotkl már (srov. Lk 7, 14)
Tuto možnost - reálně se dotknout Krista - nám dnes dávají svátosti. Ony nás přivádí a vtahují do Velikonočního tajemství, tedy do toho podstatného, co se událo mezi Kristem a jeho nevěstou na kříži - kde má svůj počátek i svátost manželství. Svátosti způsobují to, že se nás Kristus bytostně dotýká tak, jak se dotkl Šimonovy tchyně, ženy trpící krvácením, naimského mládence...
Kristus se stává reálně přítomným v životě manželů
V životě manželů se Kristus stává tak reálně přítomen, jak byl přítomen i na svatbě dvou svých přátel v Káně. Příběh přítomnosti Krista na svatbě v Káni v té době musela být určitě prestiž. Vždyť kdo se tehdy mohl pochlubit: Kristus byl na mé svatbě. I dnešní snoubenci si při zváni hostů mohou dovolit takovou prestiž - pozvat Ježíše. Gestem přijetí svátosti manželství snoubenci toto pozvání vědomě či nevědomě dělají.
Proč Kristus vstupuje do vztahu muže a ženy?
Adam a Eva prožívali na počátku plnost své lásky. Do jejich života však vstoupil hřích, který jim zastínil plnost této lásky. Láska se i navzdory každodennímu poctivému úsilí manželů stává křehkou a těžkou. Kristus nám však nanovo odhalil tajemství člověka. Prostřednictvím svátosti manželství mohou manželé zažívat opět pravdu a plnost jejich lásky. Svátost manželství je tím, co křesťanské manžele zvláštním způsobem provází jejich manželským životem.
Proč pozvat do svého manželství Krista?
Kristus vstupuje do vztahu dvou osob, které usilují o zdokonalování své lásky. V tomto vztahu se zjevuje jako ideál lásky a umožňuje manželům být účastnými Jeho lásce. Nemyslí se tím: Kristus se jeví jako ideál, který je třeba imitovat. Svátost manželství není v prvé řadě námahou člověka, ale darem od Pána. Nejsou to tedy manželé, kteří se mají namáhat a kopírovat nějaký model. Je tu Pán, který jim dává dar a schopnost milovat.
Host, který nepřichází naprázdno
Kristus, když je pozván, neutáhne se do pozadí, ale uskutečňuje na každém manželském páru zázrak lásky, který přetrvá celý život. Svátost manželství - svatební dar Krista nezbývá jen u letmého dotyku a krátkodobém účinku. Kristus přichází s darem, ve kterém se nachází potřebná výbava pro nejrůznější situace manželského a rodinného života. Kristus zůstává s nimi, říká Katechismus katolické církve, a dává jim sílu vzít na sebe svůj kříž a následovat ho, navzájem si odpouštět, vzájemně si nést břemena, podřizovat se jeden druhému a milovat se nadpřirozenou něžnou a plodnou láskou (srov. KKC 1642).
Novomanželé z Kány své gesto pozvání neolitovali. Dostali mnohem více, než mohli oni sami nabídnout. A toto jejich pozvání přineslo užitek nejen jim samým, ale zdá se, že i jejich hostům. To je také jeden z rozměrů svátostného manželství, které přináší blaho v prostředí, ve kterém se nachází.
autor: Richard Kucharčík
Převzato z
zastolom.sk, 26. ledna 2015
článek naleznete
zde.