Dvě desítky Čechů, Poláků a Němců přijal na středeční (7. ledna 2014) generální audienci papež František. Zástupci Mezinárodního osvětimského výboru také předali římskému biskupovi ocenění, které symbolizuje jeho boj za lidská práva, uvedla ČTK.
Vatikán: Papež František se setkal s dvěma desítkami lidí, kteří přežili koncentrační tábor v Osvětimi. Pamětníky z Česka, Polska a Německa přijal v závěru středeční (7. ledna 2014) generální audience.
Akce se zúčastnili také učni z německého koncernu Volkswagen, kteří vloni pomáhali s opravami osvětimského památníku, a zástupci Mezinárodního osvětimského výboru.
Ti předali papeži ocenění symbolizující jeho boj za lidská práva. Socha umělkyně Michèle Déodatové a Lutze Brandta znázorňuje obrácené písmeno B z nápisu Arbeit macht frei (práce osvobozuje), jenž visel nad branou koncentračního tábora. Artefakt připomíná událost, kdy vězni v táboře provedli revoltu a písmeno B obrátili. Ocenění v minulosti obdrželi například bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun, německá kancléřka Angela Merkelová nebo izraelský exprezident Šimon Peres.
"Setkání s papežem je pro nás čest. Společně si připomeneme, co se v Osvětimi stalo a proč o tom musíme podávat svědectví. Papež se světa dotkl svými výzvami, aby byl lidštější, a podal pomocnou ruku uprchlíkům. My jsme to, o čem mluví, sami zažili: a proto je to setkání tak důležité," uvedl český pamětník Felix Kolmer, který prošel Terezínem i Osvětimí.
Podle jedné z polských pamětnic Osvětimi Zofie Posmyszové poukazuje papež svým přijetím na úlohu politických vězňů:
"Papež, který je pro nás Poláky ze vzdálené země, doceňuje úlohu bývalých vězňů při zprostředkování pravdy o Osvětimi, zvláště mladým lidem, tváří v tvář hrozbám současného světa," řekla bývalá vězeňkyně polské katolické agentuře KAI.
Osvobození Osvětimi se připomíná 27. ledna. V letošním roce proběhnou oslavy 70. výročí této události.
Autor: Ondřej Mléčka
Převzato z
tisk.cirkev.cz, 7. ledna 2015,
článek naleznete
zde.