Drazí bratři a sestry v Kristu!
Táta a máma byli pro mě odjakživa vzácnými lidmi, které jsem velmi miloval a přestože už dávno nejsou na tomto světě, nosím je stále ve svém srdci. A právě vánoční chvíle probouzejí ve mně vzpomínky a velkou vděčnost za to, že mi je Bůh daroval a že jsem spolu s mými bratry mohl zakusit, co to znamená mít skutečnou rodinu.
Jsem přesvědčen o tom, že i vy jste během Vánoc, více než kdy jindy, děkovali Bohu za tento velký dar, který si nikdo nemůže naprogramovat ani zařídit vyřizováním, dokonce ani koupit. Pocit domova, něžnost mámy a pečlivé slovo otce se nedají ničím zaplatit. Pravdou zůstává, že člověk reálně a s povděkem ocení své rodičů až tehdy, když je ztratí.
K vděčnosti, upřímnosti a úctě vyzývají čtení Božího slova dnešní Nedele Svaté rodiny. Už během života si členové rodiny mají dát najevo, že se mají rádi. Otec, matka i děti - všichni si zaslouží lásku a zvláštní úctu. Bůh chce, aby děti ctili otce i mámu (Sir 3, 3-17). A zase, rodiče nemají nakládat s dětmi svévolně ani podle choutek, neboť dítě je Boží dar. Vděčnost, odpuštění, laskavost, pokora a mírnost, by se podle apoštola Pavla měli usadit především v rodinách, které věří v Ježíše Krista (Kol 3, 12-21). Nakonec nám čtení z evangelia představuje jednu konkrétní rodinu. Její těžištěm a středobodem navždy zůstal Kristus. Je to Svatá rodina - Maria, Josef a dítě Ježíš. Jsou vykresleni v situaci, kdy přicházejí do chrámu. Rodiče sem přišli představit a zasvětit Pánu malého Ježíše (Lk 2, 22-40). Od první chvíle je zjevné, že tato rodina žila v úzkém spojení s Bohem a nikdy se od něj nevzdálila.
Boží slovo nám tedy předkládá obraz rodiny, v němž mají své pevné a nezastupitelné místo táta, máma i děti. Taková rodina je výrazem Božího záměru a plánu. Novodobá genderové teorie rovnosti to však označuje za překonaný stereotyp. To znamená, že jsme si zvykli, že rodina je pouze toto. Je to prý jen naše omezená představa. Prý jsou i jiné možnosti a jsou rovnocenné. Bohužel ve více zemích dostala tato zvrácená teorie i právní zastřešení. Dva muži nebo dvě ženy už dokonce nemají problém osvojit si cizí dítě a dosáhnout i společenské uznání, jakoby byli skutečnou rodinou. I u nás se stupňuje tlak na reálné nastolení této praxe.
Nejnověji se přes tzv. Celostátní strategii ochrany a podpory lidských práv, pod rouškou lidských práv a odstraňování diskriminace otevírají dveře bezbřehé svévoli, která odporuje zdravému rozumu.
První a nejzranitelnější obětí této teorie jsou děti, naše děti. Dítě se již nechápe jako bezbranná lidská bytost, která má právo na otce a mámu, ale je vnímáno pouze jako předmět neomezených a zvrácených práv či nároků každého, kdo po něm zatouží. Toto je nelidské právo!
Dokdy se budou vynakládat nemalé finanční prostředky na podporu takových protispolečenských strategií a ideologií? Musí se nám to zdát divné, neboť splnění těchto zájmů nepřispívá k řešení celospolečenských problémů, jakými jsou rozpad rodiny a demografická krize, ale ještě více je prohlubuje.
S obavou si kladu otázku:
Nemělo by se veškeré úsilí státu a společnosti soustředit na podporu skutečné rodiny postavené na manželství muže a ženy? Vždyť pouze ze svazku muže a ženy povstane nový život. Jinak to není možné! Společnost může bezpochyby žít a přežít bez homosexuálních párů a partnerství. Přestane se však úspěšně rozvíjet, pokud se ženy a muži neotevřou pro děti a pokud rodiče nepřevezmou za to odpovědnost během celého svého života (Kurt J. Heinz, německý křesťanský publicista).
Milí rodiče, otcové a mámy! Děti jsou pro vás darem i závazkem, jsou vašim nejdůležitějším posláním, důležitějším než práce a kariéra. Vy máte přednostní a nezadatelné právo na jejich výchovu. Vy vštěpovat dětem úctu a cit pro pravé hodnoty již od útlého věku.
Vůbec se nedivím, že se jako věřící křesťanští rodiče bouříte proti takové formě výchovy, která je odtržená od mravních zásad a v podstatě už v útlém věku dětské nevinnosti je přípravou na požitkářství, nevázanost, neřesti a hřích (srov. Familiaris consortio 37).
Tzv. zcitlivovaní dětí, aby si tak samy mohly vyzkoušet a určit svůj rod, je zločinem na dětech. Varoval před tím i Svatý otec František: Nemůžeme dopustit, aby se z dětí stávali pokusní králíci! (promluva k delegaci Mezinárodního katolického výboru pro děti, Řím 11. dubna 2014). Skutečně, cílem výchovy je něco jiného - je to budování ctností v životě člověka. Sám Ježíš volá všechny, muže i ženy, chce je vychovávat k čistotě a ctnosti ovládání se, aby se z nás nestali egoisté a otroci vlastního těla.
Tváří v tvář vůči těmto ohrožením chci zaměřit vaši pozornost na blížící se
referendum o ochraně manželství a rodiny. Je to chvályhodná iniciativa. Chce potvrdit současný právní stav a zastavit silný tlak těch, kteří chtějí zavést zmíněná "nová lidská práva". Ve skutečnosti by to znamenalo vydat naše děti napospas sociálním experimentem.
Dobře se proto seznamte s obsahem tohoto všelidového hlasování. Aktivně pomáhejte, aby se o něm dozvědělo a správně jej chápalo co nejvíce lidí ve vašem městě či ve vaší obci.
Hlásat pravdu je služba lásky. Je třeba to dělat tím horlivěji, čím více se zamlčuje nebo deformuje. S bolestí pozoruji, jak některá hlavní média bagatelizují toto téma a připisují Církvi úmysl ovládat lidi svou doktrínou. Model rodiny, kterou tvoří otec, matka a děti, zde však byl a fungoval již od počátku, mnohem dříve než Kristus založil svou Církev.
Drazí bratři a sestry, Bůh si chrání a miluje rodinu muže a ženy, vždyť právě do takové rodiny se narodil a stal se člověkem. Přeji vám, aby ty vaše rodiny byly silné, zdravé a soudržné, a aby se neustále posvěcovaly v Boží milosti. Kéž by všechny děti na celém Slovensku mohly jednou po letech vděčně říct: Děkuji Ti, Pane, za dobré rodiče! Děkuji Ti, Bože, za otce a mámu!
Všechny Vás svěřuji do starostlivé ochrany Panny Marie a pro celý nastávající rok vyprošuji Boží pomoc a požehnání. Ať vás žehná Všemohoucí Bůh Otec i Syn i Duch svatý.
Na svátek Svaté rodiny 28. prosince 2014
Mons. Bernard Bober arcibiskup - metropolita
Zdroj:
http://www.ke-arcidieceza.sk/pastiersky-list-na-nedelu-svatej-rodiny-2014/
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.