Autorka kontroverzních příběhů o Harrym Potterovi, J. K. Rowlingová na otázku své fanynky na Twitteru odpověděla, že homosexuálové pravděpodobně její fiktivní bradavickou střední školu navštěvovali.
Když se fanynka zeptala, zda "je v pořádku domnívat se, že v Bradavicích byli různorodí lidé a je to bezpečné místo pro LGBT studenty," Rowlingová jí
odpověděla :
"Ale samozřejmě."
K této odpovědi autora přidala i obrázek s duhou, kde je napsáno:
"Pokud nás něco Harry Potter naučil, tak to, že nikdo by neměl žít v kumbálu."
Tímto tvrzením Rowlingová už podruhé seznámila své fanoušky s tím, že homosexualita je normální součástí jejich příběhů pro děti.
Během amerického turné Rowlingové knihy v roce 2007 na otázku jednoho fanouška odpověděla, že i jedna z významnějších postav díla, "dobrý" čarodějnický ředitel Brumbál, je vlastně homosexuálem.
Autorka početnému publiku, které bylo složeno především z dětí vysvětlila, že Brumbál by nikdy nenašel pravou lásku, protože byl dlouho zamilovaný do svého kamaráda z dětství, Gellerta Grindelwalda, z něhož se stal zlý čaroděj- z této lásky byl však "hrozně, hrozně zklamaný". Rowlingová zdůraznila, že Brumbálova láska byla "jeho obrovskou tragédií."
Na následný potlesk publika reagovala:
"všechno bych vám to řekla už dříve, kdybych věděla, že vás to tak potěší".
Od okamžiku, kdy vyšel první díl Harryho Pottera, příběhy byly centrem rozporů týkající se poselství, které knihy předkládají mnohým mladým čtenářům, fascinovanými těmito díly.
Fanoušci příběhů, včetně pedagogů a rodičů konstatovali, že knihy jsou jen neškodnou zábavou a přirovnávají je k fantazijním dílům C. S. Lewise a J. R. R. Tolkiena.
Na druhé straně však kritici z celého světa a různých náboženství vyslovili vážné obavy ohledně poselství a hodnot, které jsou v dílech zobrazeny. Varovali před tématy, které se zranitelným mladým čtenářům dnešní vzrůstající pohanské západní kultury s narušenou schopností rozlišovat mezi dobrem a zlem, prezentují v díle jen podvědomě.
Křesťanský rozhlasový redaktor Jack M. Roper řekl:
"Nikdy bych svým vlastním dětem nebo vnoučatům nedovolil číst tyto knihy nebo sledovat filmy, a ostatní rodiče by měli udělat totéž."
Roper poznamenal, že množství křesťanského odporu vůči sérii o Harry Potterovi má původ v základní myšlence díla, a sice, že hrdinové používají magii a kouzla na to, aby zmanipulovali jiných lidí a také situace.
Harryho Pottera nazval hrdinou, který "se zmocnil mnoha nevinných dětských srdcí." Řekl, že
"když takový hrdina používá zlo jako prostředek k vyřešení problému, měli bychom se mít na pozoru. Časem si dítě na svět kouzel může zvyknout, přičemž si nemusí uvědomovat, že je to nebezpečné."
"Jako člověk, který léta zkoumá kulty, jsem viděl současné čarodějnictví zaobalené v mnoha lákavých podobách a Harry Potter je z nich tou nejlepší. Díky němu se spiritualismus a čarodějnictví zdají být úžasné,"
řekl Roper.
I světský novinový redaktor nazval načasování autorčina prohlášení o Brumbálově homosexualitě,
"šikovným trikem", aby tak předešla námitkám a získala příběhům větší publicitu.
Rebecca Traister, která píše pro Salon.com, řekla, že toto prohlášení J. K. Rowlingové bylo
"šikovným filozofickým i ekonomickým trikem, aby si dílo přečetly i děti, které se mu dosud vyhýbaly."
DATUM ZDROJE: 22. Dec 2014
ZDROJ: LifeNews
Převzato z
lifenews.sk,
článek naleznete
zde.