Lord Jonathan Sacks posluchačům v Římě řekl, že myšlenka tradiční rodiny jako lásky, která přináší na svět nový život je
"nejkrásnější ideou v dějinách civilizace".
Lord Sacks, bývalý vrchní rabín Spojených hebrejských společenství Commonwealth, měl proslov na vatikánské konferenci o významu manželství. V něm se odvolal na první kapitolu knihy Genesis, která je
"revoluční díky svému prohlášení, že každá lidská bytost, bez ohledu na třídu, barvu, kulturu nebo vyznání, je stvořena k obrazu a podobě Boha".
"Rodina, muž, žena a dítě není jen jednou volbou životního stylu z mnoha jiných. Je to nejlepší způsob, jaký jsme dosud objevili na to, abychom se postarali o budoucí generace a umožnili dětem růst v živné půdě stability a lásky, "řekl.
Je to právě v rodině, v níž se lidské bytosti
"učí jemné choreografii vztahu a tomu, jak zvládnout nevyhnutelné konflikty uvnitř každé lidské skupiny. Je to místo, kde poprvé riskujeme dávání a přijímání lásky. Je to místo, kde jedna generace předává své hodnoty další a zajišťuje tak kontinuitu civilizace ".
Řekl, že to, co dělá tradiční rodinu pozoruhodnou z pohledu historického vývoje,
"je komplexní propojení komponentů jako sexuální pud, fyzická touha, přátelství, kamarádství, emocionální příbuzenství a láska, plození dětí a jejich ochrana a péče, jejich předškolní vzdělávání a doprovázení do identity a historie. "
"Jen zřídka je nějaká instituce navzájem provázána tolika různými motivy a touhami, rolemi a závazky. Rodina dodala světu smysl a dala jí lidskou tvář, tvář lásky."
Ve své lyrické řeči převedl Sacks své posluchače přes biblický příběh o manželství a vývoj od polygamie v judaismu. Připomněl biblické příběhy plné "napětí" mezi osobami, které bylo způsobeno polygamii a "kritiky" z praxe, které vedly k biblickému příkazu manželství mezi jedním mužem a jednou ženou.
Po staletích společenské akceptace polygamie,
"byl návrat k monogamii ... skutečným triumfem pro stejnou důstojnost všech. Každá nevěsta a každý ženich jsou královští; každý domov je palácem, pokud je zařízen láskou. "
"Víme, že ve starověku byli za obraz Boha pokládání vládci, králové, císaři a faraoni," řekl. "
Genesis tedy říká, že my všichni jsme z královského rodu. Každý z nás má stejnou důstojnost v království víry pod svrchovaností Boha." Dodal, že to dává každému člověku jakési božské právo na to, aby uzavřel manželství a měl děti.
Uvedl, že lidské bytosti jsou Bohem
"pověřeny, aby vytvořily společnost světa v lásce a v odpuštění, "a že láska
"je plamenem, který svítí v manželství a v rodině ".
"Morální je láska mezi mužem a ženou, rodičem a dítětem rozšířená ven do světa," řekl.
Jako člen britské Sněmovny lordů je Sacks vysoce uznávaným kritikem sekularizujících a proti-rodinných společenských trendů v této zemi. Na konferenci ve Vatikánu uvedl, že výdobytky jako antikoncepce, oplodnění in vitro a "
jiné genetické zásahy" jakož i nová myšlenka v morálce, že "
můžeme svobodně dělat, co chceme, pokud to neškodí jiným", jsou příčinou mnoha rozpadů tradičního modelu rodiny na celém Západě.
Dalo by se to také připsat "
přenesení závazků z jednotlivce na stát a dalším a dalším zásadním změnám v západní kultuře", které mají za následek, že "
téměř vše, co kdysi manželství spojovalo, se nyní ... rozpadá".
"Sex se oddělil od lásky, láska od závazku, manželství od skutečnosti mít děti a mít děti od odpovědnosti za jejich péči."
Výsledky se ukázaly na jisté britské statistice: v roce 2012 se v zemi narodilo mimo manželství 47,5% dětí a do roku 2016 to už bude většina z nich.
"Bere se méně lidí," řekl lord Sacks, a "
i ti, kteří se berou, berou se později a 42% manželství končí rozvodem."
"
Ani soužití není náhradou za manželství. Průměrná délka soužití v Británii a ve Spojených státech je kratší než dva roky." Tento globální kolaps manželství jako instituce významně přispěl k nárůstu chudoby i poruchám příjmu potravy, užívání drog a alkoholu, "
syndromů souvisejících se stresem, jako jsou deprese a úspěšné pokusy o sebevraždu", a také obrovské množství dětí, které vyrůstají bez otce.
"Nespravedlnost tohoto všeho volá do nebe," řekl lord Sacks.
"Zapíše se to do historie jako jeden z tragických případů, který Friedrich Hayek nazval "fatální chybou",když jsme jaksi moudřejší než moudrost věků a umíme vzdorovat poučením biologie a historie."
Týden předtím v podobném duchu
během diskuze ve Sněmovně lordů o situaci v severní Africe a na Blízkém východě připsal lord Sacks část odpovědnosti za vzestup militantního extremistického islámu selhání sekularizované vlád "
zajistit prosperitu a národní hrdost".
Místo toho, co nabízí moderní sekularismus na západě; tedy "
maximum výběru a minimum významu", došlo v zemích na blízkém Východě i jinde k "
seizmickému otřesu" směrem návratu k islámu, který lepší část tisíců let jako obor ovládá malicherný svět.
Sacks dodal, že ačkoli je přesvědčení těchto islámských radikálů
"nepřátelské vůči modernosti", "někdy rozumí modernosti lépe než její vlastní tvůrci na Západě".
"Vědí, že díky internetu, YouTube, sociálním sítím a komunikaci se politika opravdu stala celosvětovou. Vědí také, že velký monoteismus je nejsilnější globální komunitou na světě, daleko větší a - co se týče dosahu - hlubší než jakýkoli národní stát. "
Převzato z
lifenews.sk, 18. listopadu 2014
článek naleznete
zde.