Vatikánský kardinál, který dohlíží na charitativní iniciativy Církve, znovu zdůraznil, že katolická charita se nemůže omezit pouze na uspokojování materiálních potřeb těch, kterým slouží.
"Charita úzce souvisí s hlásáním evangelia a dělat charitu znamená nejen dávat jídlo a materiální věci, ale dávat i Boha. Protože hlavním nedostatkem člověka je nedostatek Boha, "řekl pro Catholic News Agency kardinál Robert Sarah, ředitel Papežské rady Cor Unum.
Sarah tyto postřehy vyslovil během návštěvy týden trvajícího fóra členů
Caritas in veritate International, což je nová federace katolických skupin, která společně podporuje ideu materiální a duchovní pomoci.
Fóru také řekl, že by bylo horší odepřít lidem pravdu o Ježíši Kristu a jeho učení, než jim odepřít jídlo nebo odmítnout jinou materiální pomoc.
"Je velmi důležité říct, že hlad, kterým v současnosti trpíme, je vlastně to, že v našem životě, v naší společnosti nemáme Boha, " řekl. A citujice encykliku Caritas in veritate, emeritního papeže Benedikta XVI. prohlásil, že
"hlavním pokrmem je Bůh".
Kardinál poukázal na to, že je třeba, aby charitu doprovázela pravda. Vyprávěl příběh syrského dítěte, o které bylo, pokud se jedná o jeho materiální blahobyt, dobře postaráno díky podpůrným službám, ale i tak konfrontovalo Saraha s hlubokými duchovní otázkami:
"Opravdu Bůh existuje? Proč dovolil, aby mého otce zabili?"
"Pokud bychom chtěli odpovědět pouze potravinami, "řekl kardinál,"
bylo by to selhání poslání Církve."
Nicméně historici uvádějí, že lidi v celé římské říši přitahovali první křesťané nejen svými doktrínami a odvážným bojem během sporadických perzekucí, ale i jejich neustálou charitativní péčí o nemocné, chudé, vdovy a sirotky.
V současnosti se však některé katolické organizace poskytující "úlevu", ocitly pod palbou, protože sešly ze své cesty a oddělily se od čehokoliv výslovně evangelizujícího. Začátkem tohoto roku
Bill O'Keefe, viceprezident Catholic Relief Services, pro CNN řekl:
"Pomáháme lidem ze všech prostředí a náboženství a nepokoušíme se angažovat v diskusích o víře. ... Jsme na to pyšní. Rádi bychom řekli, že my všichni pomáháme, protože jsme katolíci a nepomáháme lidem proto, aby se stali katolíky. "
Skupiny jako CRS a Canadian Catholic Organization for Development and Peace (Kanadská katolická organizace pro rozvoj a mír) jsou kritizovány nejen za to, že se vyhýbají evangelizaci, ale že i podporují sekulární díla jiných neziskových organizací, jejichž program je v rozporu s katolickou naukou - například tím, že podporují potraty.
Mezitím byla vytvořena Caritas in veritate International, aby sdružila několik organizací, které chtějí spojit evangelizaci s materiálními dobrými skutky. Patří mezi ně: Arise International of the US, Jesus Youth Movement of India, Partnership for China, Catholic Christian Outreach of Canada, the Magis Institute of the US, and the Tabgha Foundation of Malta. Společně působí ve více než 80 zemích světa.
Na Haiti mají ambiciózní plány. Chtějí nakoupit 10 akrů půdy a vybudovat 100 domů se školou, sportovním centrem, domem pro týrané ženy a děti, centrem pro přípravu na vysokou školu, administrativní centrum a kostel.
Převzato z
lifenews.sk, 19. listopadu 2014,
článek naleznete
zde.