Patron dětí, studentů, námořníků, loďařů, obchodníků, nevinně odsouzených, cestujících a novomanželů a jiných, se narodil do majetné rodiny kolem roku 270 ve městě Patara v maloasijské Lýkii, která se nachází na území dnešního Turecka.
Z mála spolehlivých informací o něm víme, že byl skromný a měl velmi dobré srdce. Už předtím než se stal biskupem, byl vzorem milosrdné lásky k bližním. Četné dobré skutky konal potají, jak doporučoval Pán Ježíš (viz Mt 6,3).
Život protknutý skutky lásky
Nejznámější z legend ze života sv. Mikuláše je příběh o dcerách zchudlého šlechtice. Otec neměl dostatek finančních prostředků na věno pro dcery a zamýšlel je prodat do nevěstince. Sv. Mikuláš jim potají v noci vhodil přes okno měšec s penězi, díky kterému se mohla vdát nejstarší dcera. Sv. Mikuláš stejným způsobem zajistil i ostatní dcery. Nečekaný zisk peněz rodina chápala jako znak Boží lásky a péče a utvrdil je ve víře.
Méně známější je, že sv. Mikuláš bývá vzýván jako patron obchodníků a námořníků. První jmenovaní dávali svému patronovi stavět kostely v oblastech, kam je vedl obchod, na Slovensku to byli zejména němečtí obchodníci. K druhým uvedeným: zachovaly se různé příběhy z plavby lodí, kde Mikuláš pomohl námořníkům. Především jsou to situace, kdy se na Mikulášovu modlitbu uklidnilo moře i vichřice, další je zázračná záchrana tonoucího muže, jakož i pomoc posádce neovladatelné lodi.
K jeho volbě biskupem kolem roku 280 se váže legenda - lýkijští biskupové se usnesli, že novým biskupem z Myry se stane muž, který jako první ráno vstoupí do chrámu, a tím byl Mikuláš. Mikuláš se nepovažoval za hodného pro takový úřad, ale v poslušnosti se volbě podrobil.
Mikuláš pomáhal chudým, hladovým, obzvlášť chránil děti, sirotky a vdovy. Navštěvoval nemocné a slabé, bránil nespravedlivě pronásledované. Zachoval se příběh záchrany tří nevinných vojáků nespravedlivě odsouzených na smrt, či příběh o zázračném vzkříšení tří mrtvých chlapců, také příběh o vykoupení dětí odsouzených za krádež.
Věrný v utrpení
V době Diokleciánova pronásledování křesťanů byl rozhodným Kristovým svědkem. Byl zajat, poslán do vyhnanství a vězněn. Utrpení snášel klidně, evangelizoval spoluvězně, povzbuzoval je k důvěře v Boží Prozřetelnost a seznamoval je s Kristovým učením.
Mikuláš se pro nebe narodil 6. prosince v polovině 4. století. Úcta k němu se začala šířit hned po smrti. Stal se národním patronem Ruska, také patronem Apulie, Lotrinska, Řecka a Sicílie, kromě všeobecně známého patronátu nad dětmi ho věřící vzývají i v případech uvedených v úvodu.
Mikulášovy četné patronáty a atributy se odvozují od příběhů z jeho života. Nejčastěji je znázorňován jako biskup s knihou Písma svatého, nebo se třemi symbolickými jablky či zlatými koulemi jako připomínka jeho nejznámějšího skutku milosrdenství - záchrany tří dcer zchudlého otce.
Oslavujeme v rodině
Jak naložit se svátkem sv. Mikuláše v rodině?
Mikulášský podvečer je pro děti jistou předzvěstí vánočního obdarování a velmi se na něj těší. Náročnější však je, že mikulášské balíčky nebo večírky jsou už všude - děti je dostávají od rodičů, ve škole nebo školce, ve farnosti, někdy i od zaměstnavatelů či prarodičů. Děti takto vnímají osobnost sv. Mikuláše zkresleně, jako "automat" na balíčky a sladkosti - ale pro rodiče, je důležitější uložit do "databáze" malé duše jiný obraz a odkaz.
Staňme se pomocníky sv. Mikuláše
Poselství sv. Mikuláše přece zní: v tichu, s láskou, s vědomím, kde co je třeba, přinést to, co chybí jiným. Obraz tohoto světce, který klade po nocích potřebné dary do oken, má být předobrazem nezištného darování a předzvěstí desátku, ke kterému děti mohou i touto cestou dorůst.
Jak jim k tomu pomůžeme? Možná nestihneme tuto aktivitu před mikulášskou nadílkou - ale není špatné sednout si k tématu i během Mikulášského víkendu. Příběh sv. Mikuláše, který je vyprávěn dětem, má nasměrovat aktivitu a pozornost dětí na opačnou stranu břehu: i ty se můžeš stát pomocníkem sv. Mikuláše. Komu bys rád potají něco přinesl a co by to bylo? Povzbuďme děti, aby přemýšlely nad tím, kdo v jejich okolí potřebuje pomoc - možná je to nemocný kamarád, stará paní sousedka, která s nikým nemluví nebo někdo z rodiny, ze školky nebo školy. Děti budou velmi iniciativní a nápadité! Společně zvažte, co komu by udělalo radost a přichystejte hromádky sladkostí, knížky, možná hezkou kresbu nebo list - podle potřeby pro každého, koho se chystáte obdarovat.
Zapojme fantazii a šikovnost
Po tomto kole doporučujeme tvůrčí aktivitu na výrobu celkem tajných, zašifrovaných obalů: menší děti určitě zaujme jednoduché razítkování prstem na větší obálku nebo papírový sáček. K aktivitě nám postačí prstové nebo vodové barvy, troška vody, ideální vlhčené ubrousky na utírání. Vymačkání prstů namočených v různých barvách a kombinacích, děti mohou vyrobit obal na dárek.
Pro starší a šikovnější děti je k dispozici vyšší level: výroba ozdobné krabičky. Podle věku a dovednosti (a také velikosti dárku) je dobré vybrat velikost krabičky - může být i taková od sýra až po nějakou větší od bot. Tentokrát použijeme koláž z barevných papírů, které natrháme na kousky a lepíme tyčinkovým lepidlem na vnější stranu krabice - může vzniknout vzor nebo jen pestrá barevná mozaika.
Hotové obaly by měly dostat parádní jmenovku, zde postačí kousek kartonu nebo zajímavého papíru, na který napíšeme jméno obdarovaného. A pak zbývá už jen dar vložit a potichu, za tmy odnést před dveře nebo k oknu (nebo tento transport zajistit přes známé a rodinu bez pošty a uvedení odesílatele) tam, kam je třeba.
Dětem bychom po této aktivitě měli udělit čokoládový řád asistenta sv. Mikuláše - a ve hře pokračovat dál.
Autorky: Žofia Majdeková, Mária Kohutiarová
Převzato ze
zastolom.sk, 3. prosince 2014,
článek naleznete
zde.