Dnes (27.11.) je
nezávazná památka Panny Marie Zázračné medailky.
27. listopadu 1830 se v Paříži, se zjevila Panna Maria Kateřině Laboure a pověřila ji zvláštním úkolem. Měla nechat udělat medaili, kterou jí Panna Maria ukázala ve vidění. Této medailce se začalo říkat Medailka Panny Marie Neposkvrněné anebo Zázračná medailka. Odtud pochází i střelná modlitba „O Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k Tobě utíkáme.“
S touto medailkou je také spojen Mariin příslib, že kdo ji bude nosit, obdrží mnoho milostí. (Více o medailce
zde a
zde. )
Během zjevení viděla Kateřina na rukou Panny Marie prsteny s drahokamy, z nichž vycházely paprsky a dopadaly na zemi. Prsteny – na každé ruce jich měla Panna Maria patnáct – a z nich vycházející světelné paprsky, představují Boží milosti, které lidé mohou obdržet díky modlitbě, především díky modlitbě růžence. Když se Kateřina divila, že některé prsteny nezáří, dostalo se jí odpovědi, že „Drahokamy, které nezáří, představují milosti, o které lidé zapomínají prosit.“
Prosme tedy dneska o milosti, které Bůh chce lidem dát prostřednictvím Panny Marie. Ať je naše modlitba projevem naší vděčnosti za Boží dobrotu i za přímluvu naší nebeské Maminky.
Dneska na konci každého desátku budeme místo fatimského dodatku přidávat střelnou modlitbu z medailky.
– Věřím v Boha...
– Otče náš...
– 3x Zdrávas... za víru, naději a lásku.
– Sláva Otci...
1. desátek
Rozjímání: Medailka není dílem nějakého zručného mistra. Nevytvořila ji ani zbožná osoba proniknutá úctou k Panně Marii. Darovala nám ji sama Panna Maria. Ona zvolila všechny symboly, které na medaili vidíme.
Medailka, kterou nosím, je znamením toho, že patřím Panně Marii. Pohled na medaili mi Ji pokaždé připomíná. Ona je pro mě vzorem, který mám následovat.
– Otče náš...
– 10x Zdrávas...
– Sláva Otci...
– „O Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme.“
2. desátek
Dogma o Neposkvrněném Početí tak, jak je připomíná medailka, je v souladu se všemi pravdami naší víry, počínaje dogmatem o dědičném hříchu až po ustanovenou památku Panny Marie, Prostřednice všech milostí (8.5.).
Při zjevení vycházely z rukou svaté Panny paprsky, znázorňující milosti, které rozdává všem, kteří o ně prosí. Když se sestra Kateřina divila, že některé drahokamy na prstech nevyzařovaly paprsky, uslyšela vnitřní hlas: „Drahokamy, které nezáří, představují milosti, o něž lidé neprosí.“
Vzbuďme víru a v modlitbě přijímejme milosti, kterými nás Bůh chce prostřednictvím Panny Marie obdarovat.
– Otče náš...
– 10x Zdrávas...
– Sláva Otci...
– „O Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme.“
3. desátek
V knize Genesis čteme: „Nepřátelství ustanovuji mezi tebou a ženou, mezi potomstvem tvým a jejím. Její potomstvo ti zasáhne hlavu, zatímco ty zasáhneš jeho patu.“ Touto ženou, vzpomínanou v předjaří světa, je Panna Maria. Proto chtěla, aby ji medaile takto znázorňovala. Odporného hada dobře známe... Je jím pokušitel, ďábel. Plazí se, vyčkává v zákoutí, syčí, pokouší se Pannu uštknout, ale Maria je silnější, je Neposkvrněná!
I na nás často doráží pokušení. Utíkejme se k Panně Marií, v níž ďábel nemá nic svého a která celá patří jen Bohu.
– Otče náš...
– 10x Zdrávas...
– Sláva Otci...
– „O Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme.“
4. desátek
Na druhé straně medailky je monogram jména Panny Marie, který je podstavcem Ježíšova kříže. Pannu Marii nelze oddělit od Jejího Syna. I já s Ní mám být po celý život úzce ve spojení. Ať je Její jméno vždy v mém srdci, v mých myšlenkách a na mých ústech.
Kříž nad monogramem Panny Marie je symbol výkupné oběti Ježíše Krista. Připomíná nám, kdo nás vykoupil a za jakou cenu. Je to souhrn křesťanského života. Svatá Panna měla účast na Ježíšově kříži. Vytrvala u Ježíšova kříže až do konce. Ukazuje nám ho na medaili a ubezpečuje nás, že bude stát i u našeho kříže a že nám ho pomůže nést. Cesta kříže je královskou cestou do nebe. Ať nám to Panna Maria pomůže pochopit.
– Otče náš...
– 10x Zdrávas...
– Sláva Otci...
– „O Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme.“
5. desátek
Dvě srdce na medaili – Srdce Ježíšovo ovinuté trním a hned u něho srdce Panny Marie probodené mečem. Tato dvě srdce jsou stále spojená – jak v radosti, tak i v utrpení. Srdce Ježíšovo je vzorem svatosti, pramenem všech milostí. Srdce Mariino je věrným obrazem Boží dokonalosti, průplavem, kterým přichází na svět každá milost.
Matku nemůžeme nikdy oddělit od Syna. Narušili bychom tak Bohem stanovený pořádek. Jděme tedy k Ježíšovi vždy skrze Marii a nikdy je od sebe neoddělujme!
I hvězdy na medaili jsou symbolem. Připomínají dvanáct apoštolů a svaté, kteří podle jejich příkladu následovali Ježíše a prostřednictvím Panny Marie dosáhli koruny slávy. Hvězdy nám také připomínají, že máme být apoštoly, vyhledávat v našem okolí lhostejné a nevěřící, abychom je skrze Marii přivedli k Ježíšovi. Je jich v dnešní době tolik!
– Otče náš...
– 10x Zdrávas...
– Sláva Otci...
– „O Maria, bez hříchu počatá, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme.“
Převzato z
http://immaculata.minorite.cz/index.php?m=2,
článek z 27. 11. 2013 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 27. 11. 2014; 26. 11. 2020 - 7304 přečtení)