Čas adventu je vynikající příležitost pro společné trávení času: venku již není velmi příjemně a krátké dny nabízí prostor pro aktivity uvnitř, které mohou být i jiné, než hraní si s legem nebo s panenkou. Mohou mít mnohem duchovnější náplň i přesto, že se vám může zdát věk vašich dětí příliš nízký.
Čas nadcházejících Vánoc tomu jen přeje: děti se na den, kdy přijde Ježíšek, velmi těší a je proto zcela přirozené s nimi a s touto touhou pracovat. Nejprve však je třeba dětem (a možná i vám) původ a smysl adventu vysvětlit.
Co je Advent?
Adventem začíná církevní rok v Katolické církvi, a je to zároveň přípravný čas ztišení a ponoření se do sebe, abychom se připravili na příchod Pána ve smyslu biblického "připravte cestu Pánu!".
Tato příprava má dvojí význam: ten bližší je skutečnou přípravou na narození Pána, ten vzdálenější nebo také eschatologický, je ten, který znamená přípravu na druhý příchod Pána na konci věků. Advent je specifický v tom, že se v tomto čase obrací i na Matku Marii a její prožívání očekávání Pána v jejím životě. Všechny tyto události jsou podporovány vynikajícími čteními v liturgii slova ve mších, kterými nás povzbuzuje k obnově života, změně či úpravě silnice, po které kráčíme k Němu, hlásání radostné zvěsti a také "výuce" v odevzdání svého života do Boží vůle podle Mariina "fiat". Jsou čerpány často z textů Písma sv. od proroka Izaiáše, který prorokoval příchod Pána.
Dějiny Adventu
Samotné slavení adventu se v církvi začalo používat ve 4. století, ale až papež Řehoř Veliký ho sjednotil na čtyři týdny před Vánocemi. V západní Evropě, hlavně v Galii a ve Španělsku, se advent začínal už na svátek sv. Martina nebo 24. listopadu, v římské kurii původně advent trval dva týdny. Advent má podobně jako půst kající charakter, ale není zkrácen o zpěv "Aleluja" - je chápán jako příprava a ne jako pokání. Advent začíná 1. adventní nedělí mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Zvykem je připravit si na tento čas adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které by měly být tři fialové a jedna růžová v souladu s liturgickým rouchem (fialová jako barva pokání či čekání a růžová jako barva radosti v třetí adventní neděli). Tento zvyk pochází z germánských zemí. Děti často lépe stráví a přežijí advent se svým adventním kalendářem, který nemusí být právě z obchodu čokoládový - protože naším úkolem je i je přitáhnout ke skutečnému prožívání adventu.
Jak s dětmi nebo čtyři tipy na adventní slavení v rodině.
Komerce v obchodě křesťanskému chápání a výchově k adventu velmi nepomáhají - ale zkusme si pomoci sami a jednoduše. Děti jsou velmi vnímavé a citlivé od nejmenšího věku a nebývá problém je usměrnit k tomu, aby advent prožívaly s nadšením i bez sladkostí.
V první řadě rodiče čeká (i když znovu) rozhovor s dětmi - přiměřeně jejich věku - o původu a smyslu adventu, určitě však potřebují vědět, že je to příprava na příchod Ježíška do betlémských jeslí, které v první řadě zosobňuje jejich srdce. Proto by mělo být čisté a plné dobra, dobrých skutků.
Pak přichází na řadu "podpůrná skupina" - tedy písně, vystřihování, lepení. My vám přinášíme čtyři tipy na rodinné slavení Adventu.
1. Mnohým rodinám se osvědčilo pouštět během adventu zpívaný
Anděl Páně nebo
Rorate Coello , které děti při světle svíček okouzlí a připraví na prožívání tajemství, i když jsou ještě malé. V jednodušší verzi určitě pomohou písně ze Zpěvníku, např. Přijdi k nám, Pane ...
2. Z aktivit "dělaných rukama" se určitě osvědčily různé formy adventních kalendářů, které pomáhají dětem dobrými skutky přinést dárek Ježíškovi pod stromeček. Nemusí se dělat jen v rámci farnosti: z různých tipů nabízíme určitě následující dva.
Pokud máte doma pěkný ubrousek s motivem adventního věnce, kousek kartonu, lepidlo, štětec a fixy, přilepením ubrousku na přiměřený rozměr kartonu vyrobíte adventní kalendář, na který po uschnutí napište 24 čísel - počet dní - do Vánoc, ideálně do kroužků. Pak na horních rozích prodírkujte, provlékněte stužku a zavěste na dobře viditelné místo, ideální je to i na vchodových dveřích. Udělejte během výroby s dětmi dohodu, že ten z nich, který přinese v jednotlivý den nejvíce dobra do rodiny, může večer veřejně přeškrtnout příslušné číslo. Děti z toho mají velkou motivaci a také rádi o tom vyprávějí i sousedům, což přinese malou evangelizaci.
Pro velmi šikovné a tvůrčí rodinky je vynikajícím nápadem adventní kalendář ze zápalkových krabiček. Na jeho výrobu je potřeba jen menší krabice z obchodu a 24 zápalkových krabiček, které se oblepí (ideálně tavnou pistolí) kolem krabice (její otevírání se ponechá jako dvířka) kolem ní po výšce a na vrchní stěnu. Dovnitř za dvířka třeba nalepit obrázek Svaté rodiny v Betlémě. V každé krabičce je na každý den malá odměna za dobré skutky, dveře stáje se však otevřou až na Štědrý večer.
3. Další tip - umístěte na stůl nebo místo, kde se společně jako rodina modlíváte, prázdné jesličky. Každý večer si s dětmi projděte den, který máte za sebou a za každý dobrý skutek může dítě do jesliček vložit kousek slámy v podobě suché trávy nebo aranžérského sisalu nebo i obyčejného mechu - aby se tam Ježíškovi dobře leželo
4. Pro větší děti je zajímavým způsobem přípravy na Vánoce i práce s knížkou se samolepkami (můžete si koupit např.
zde.)
Takže - přejeme vám všem v rodinách požehnané, příjemné a užitečné trávení adventu i s dětmi ve vůni skořice a medu, lásky a dobra.
Autor: Mária Kohutiarová
Převzato ze
zastolom.sk, 26. listopadu 2014
článek naleznete
zde.