Je třeba provést rozsáhlou mobilizaci svědomí ve prospěch pronásledovaných křesťanů, uvedl papež František v závěru středeční (12. listopadu 2014) generální audience. Podle zprávy nadace Pomoc církve v nouzi zůstává křesťanství nejvíce pronásledovaným náboženstvím.
"Politici i všichni lidé dobré vůle by měli provést rozsáhlou „mobilizaci svědomí“ ve prospěch pronásledovaných křesťanů, kteří jsou „tvrdě zasaženi absurdním násilím“. Prohlásil to papež František v závěru středeční generální audience. Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu také povzbudil pastýře těch, kdo jsou pro svou víru utlačováni, a s přítomnými se pomodlil.
"S velkým rozechvěním sleduji dramatické události týkající se křesťanů v různých částech světa, kteří jsou pronásledovaní a zabíjení kvůli svému náboženskému přesvědčení,“ řekl římský biskup věřícím shromážděným na hlavním vatikánském náměstí i v Aule Pavla VI., kam se někteří uchýlili kvůli nepříznivé meteorologické předpovědi.
Papež následně povzbudil pastýře pronásledovaných společenství, aby byli „silní v naději“. Naléhavě také vyzval „ty, kdo mají politickou zodpovědnost na místní i mezinárodní úrovni, jakož i všechny lidi dobré vůle, aby se provedla rozsáhlá mobilizace svědomí ve prospěch pronásledovaných křesťanů“. Ti mají podle Františka právo nalézt bezpečí a mír ve svých zemích a svobodně vyznávat svou víru, aniž by byli utlačováni pro své přesvědčení
Potom papež vyzval všechny lidi k modlitbě za ty, kdo jsou pro svou víru v Krista pronásledování.
Jak uvádí papežská nadace Pomoc církve v nouzi
v nedávno vydané zprávě,
svoboda vyznavačů všech náboženství se za poslední dva roky zhoršila. Ze 196 sledovaných zemí došlo ke zhoršení podmínek v 55 z nich.
„Náboženská svoboda vstoupila do období vážného úpadku,“ uvedl hlavní editor zprávy John Pontifex. Nejvíce pronásledovaným náboženstvím zůstává křesťanství, a to především z důvodu vysokého počtu a přítomnosti v různých kulturních kontextech. Velký útlak však zažívají i mnozí muslimové.
Autor: Ondřej Mléčka
Převzato z
tisk.cirkev.cz, 12. listopadu 2014,
článek naleznete
zde.