Moji drazí bratři a sestry,
můžeme říci, že křesťanství formovalo základy našeho každodenního života a zákonů od dob, kdy v roce 597 přišli do Anglie první misionáři vyslaní papežem Řehořem. Tento základ křesťanských hodnot zůstal i nadále ústředním pilířem našeho národa, a to i navzdory všem otřesům uplynulého tisíciletí.
Za našich časů jsme však byli svědky seizmického odklonu od těchto křesťanských základů.
Nejnovějším znakem tohoto posunu je rozhodnutí parlamentu změnit právní definici manželství.
Stojíme tak spolu tváří v tvář úplně nové situaci, která nás se stále větší naléhavostí vyzývá, abychom se zapojili do "nové evangelizace" a do odvážného "laického apoštolátu", a to vždy v nejužší jednotě s nástupcem apoštola Petra, naším papežem Františkem, který je nazván "skálou", na které stojí církev. Toto byla témata mých pastevních listů za uplynulý rok. Nyní, když se chvějí základy a vzali nám půdu zpod našich nohou, musíme upozornit na jistotu, na které může být postavena naše budoucnost. Tak, jak jsme se i dnes modlili na mši: Bez Tebe, Bože, "nic nemá pevné základy".
Uvědomuji si, že vám píši právě v době, kdy náš papež František odcestoval do Brazílie na setkání s miliony mladých poutníků během Světových dnů mládeže. Během nedávných diskusí jsme slyšeli, jak politici vyjadřovali svou naději, že nové generace budou v budoucnu natolik sekularizované, že se budou ptát: "Proč se vůbec někdo touto otázkou zabýval?" Blahoslavený Jan Pavel II. nám často připomínal, že naše svědectví o pravdě evangelia má hodnotu nejen pro naše časy, ale i pro všechny budoucí generace. Papež František během setkání s novým arcibiskupem canterburským hovořil o nezbytnosti křesťanského svědectví "ve světě, který někdy, jak se zdá, zpochybňuje některé ze základů společnosti, jako například úctu k posvátnosti lidského života, ať význam instituce rodiny založené na manželství," řekl Svatý otec (14. června 2013).
Dnes bych chtěl zopakovat některá důležitá slova z odkazu arcibiskupa westminsterského, která se dostala ke katolíkům po celé zemi. Arcibiskup Nichols říká, že touto dekonstrukci manželství "se naše společnost vzdálila od svých židovsko-křesťanských základů" (Těsná brána - Úvaha arcibiskupa westminsterského). Státní legislativa nemění a ani nemůže změnit naše chápání manželství. V protikladu s novým zákonem nám arcibiskup Nichols připomíná, že
podle křesťanského učení je manželství celoživotním oddaným svazkem muže a ženy, který Bůh posvětil na vznik rodiny a budoucích generací. Manželství je prostor, kde sexuální vztahy zaujímají své pravé místo a plní Bohem daný záměr. Je proto velmi důležité si uvědomit obrovskou hodnotu, jakou má manželství pro dobro člověka a pro naše úplné dobro.
Může být snadné nechat se unést zmatkem v naší zemi. "To však není cesta katolíka, který následuje Krista," zdůrazňuje arcibiskup westminsterský.
Můžeme být obviněni ze zastaralého chápání lidských vztahů, nebo dokonce z nesnášenlivosti, když se snažíme žít a představovat katolické učení tak, jak nám bylo dáno Bohem. Arcibiskup Nichols si uvědomuje, že kvůli evangeliu budeme pro společnost staromódní, ale to není důvod k znechucení. "Je to naše povolání" a my máme proto "žít věrně podle učení, které jsme přijali, a vyjadřovat ho rozhodně a moudře," - protože "toto učení není lidským výtvorem, ale Božím darem pro naše štěstí." Předefinování civilního manželství určitě přispívá k pocitu, že věřící lidé se stávají, podle slov arcibiskupa Nicholse, "cizinci ve své vlastní zemi". Nicméně musíme být připraveni v upřímné úctě vůči každé osobě vydávat naše svědectví jako "aktivní občané a přispěvatelé ke společnému dobru všech lidí".
Těšíme se na den, kdy naše společnost znovu objeví své křesťanské kořeny a pravou hodnotu manželství, které je základem rodiny. Katechismus pro mladé poukazuje na to, že v prvotní církvi nic neuchvacovalo lidí na "nové cestě" více než právě křesťanské domovy a rodiny. "V nevěřícím světě vznikaly ostrovy živé víry," vysvětluje katechismus. Velká antická města, která jistě nesdílela křesťanský obraz morálky, "byla brzy protkaná domácími církvemi" - Církev v malém domově a v rodině. Katechismus říká, že tyto domácí církve byly "jako světlé body.
I dnes se mohou stát rodiny, v nichž přebývá Ježíš Kristus, skutečným kvasem obnovy naší společnosti "(YouCam 271). Nepochybuji, že křesťanské základy, které vůdcové naší společnosti stále více odhazují, budou nově objeveny právě přes svědectví - vaše vlastní svědectví.
Ať dnes sjednoceni v modlitbě s 900 poutníky v Lurdech můžeme dávat pravdivé a věrné svědectví všem budoucím generacím.
+ Mark
Biskup ze Shrewsbury
Zdroj:
www.indcatholicnews.com, 28. 7. 2013
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.