Zamyšlení nad evangeliem ze svátku posvěcení lateránské baziliky.
Byly blízko židovské velikonoce a Ježíš se odebral vzhůru do Jeruzaléma. V chrámě zastihl prodavače býčků, ovcí a holubů i směnárníky, jak tam sedí. Tu si udělal z provazů důtky a vyhnal všechny z chrámu i s ovcemi a býčky, směnárníkům rozházel peníze a stoly jim zpřevracel a prodavačům holubů řekl: „Jděte s tím odtud! Nedělejte z domu mého Otce tržnici!“ Jeho učedníci si vzpomněli, že je psáno: „Horlivost pro tvůj dům mě stravuje.“ Židé mu však namítli: „Jakým znamením nám dokážeš, že tohle smíš dělat?“ Ježíš jim odpověděl: „Zbořte tento chrám, a ve třech dnech jej zase postavím.“ Tu židé řekli: „Tento chrám se stavěl šestačtyřicet let- a ty, že bys ho zase postavil ve třech dnech?“ On však to řekl o chrámu svého těla. Teprve až byl vzkříšen z mrtvých, uvědomili si jeho učedníci, co tím chtěl říci, a uvěřili Písmu i slovu, které Ježíš řekl.
Rozhorlený Ježíš
je dobré všimnout si mužného vystoupení Páně, abychom nebyli v nebezpečí, že si zvykneme vidět před sebou pouze milého Ježíška v jeslích, Jezulátko, přítele dětí a dobrého pastýře s jehňátkem na rameni. Nesmíme zapomínat, že Ježíš je přes všechnu dobrotu PÁN, jemuž patří celý svět a jenž je horlitelem za Boží řád dobra, svatosti a spravedlnosti. K obrazu opravdového učitele a vychovatele patří jistě i mužné rozhorlení pro pořádek, spravedlivý hněv proti chybám.
Mám na pravém místě odvahu k ráznosti a rozhorlení, zvláště pro všeobecné blaho a za Boží právo? Či se řídím pohodlnou a často zbabělou, nespravedlivou zásadou: Co tě nepálí, nehas!?
Pán s plnou mocí
Ježíš zjevuje své božské poslání a božskou moc tím, že prohlašuje, že je Synem nebeského Otce a předpovídá zázrak zmrtvýchvstání. Je to první narážka v evangeliu na velikonoční tajemství! Postupně jsou vedeni učedníci k poznání Ježíšovy moci a zaslíbeného poslání.
Nech mne, Pane, růst v poznávání Tebe!
Nebezpečí oslabení náboženství
pro tehdejší liturgii bylo potřeba mít blízko chrámu trh s obětními zvířaty a směnárnu peněz pro poutníky z cizích zemí. Lidská zištnost však způsobila, že se toto potřebné zařízení rozšiřovalo a trhovci i směnárníci se svými stánky pronikli až do nádvoří chrámu, odkud hlukem rušili bohoslužby.
Pán odsoudil toto nevhodné vnášení jarmarku do kostela, nikoliv obchod sám. I v dnešní době si musíme dát pozor, abychom nesměšovali věci lidské s věcmi Božími. Ježíšovo slovo o obchodním domě Církve hrozí i nám, jestliže jsou pro nás církevní doklady a formality důležitější než duchovní správa duší; jestliže pro nás krása kostelních ozdob a liturgické jemnosti jsou důležitější než duch živé zbožnosti, svátostného spojení a živého Božího slova; jestliže u nás zadusí vánoční dárky, velikonoční lidové zvyky a hodinky k biřmování hlavní tajemství víry….atd.
Chci si dát pozor, aby Boží řád nebyl ve mně ovlivňován nebo dokonce porušován lidskými sklony, zvláště ziskuchtivostí, touhou po slávě a poctách či po nějakém druhu moci.
Mystická vyjádření Páně
jsou průhledná pro nás, kteří známe všechny souvislosti jeho poselství a života. Od nás žádá Pán víru pro autoritu a věrohodnost Církve, která nám hlásá jeho poselství; tehdy žádal Pán od svých posluchačů víru pro věrohodnost své osobnosti na základě vyplněných proroctví a občasných zázraků – a myslím, že Pán zkoušel víru svých posluchačů mezi jinými i nejasnými formulacemi.
Nám je v této formulaci jasné, že Pán hovoří hned na začátku své veřejné činnosti o své budoucí vykupitelské smrti, o třech dnech v hrobě a o zmrtvýchvstání. Chrám v Jeruzalémě na kopci Sionu byl pouhým předobrazem; pravých chrámem Božím je Ježíš sám. I o výroku o „horlivosti, která ho stravuje“, musíme vidět odhalení jeho mesiánského poslání: Spasitel je si vědom už od začátku svého vystoupení, že jeho snaha podporovat a upevňovat Boží řád bude konečně důvodem, proč se nakonec tehdejší vůdci vyvoleného národa rozhodnou přivést Pána na kříž.
Kaifášovi půjde výslovně o to, „aby raději zemřel jeden člověk než celý národ“, aby totiž raději padl chrám Kristova těla, než aby Římané zničili jeruzalémský kostel…
Klaním se prokázané všemohoucnosti Páně! Chci mít úctu k Božímu slovu, i když je pro mne někdy neprůhledné, nesrozumitelné. Budu se snažit pochopit je studiem a rozjímavou modlitbou!
Perly a chléb 1.díl, Perly a chléb 2.díl
autor: Josef Hrbata
rok vyd.: 1991
vydalo: katolické nakladatelství COR JESU, Český Těšín
ISBN: 80-900746-1-8