NEW YORK - Vatikán obvinil komisi OSN pro práva dítěte z netolerance vůči křesťanům a zasahování do svobodného praktikování náboženství. Tímto tvrdým prohlášením reagoval na zprávy této komisi OSN, které se v tisku objevily koncem září.
Oficiální odpověď
Vatikánu
na
ohnivé komentáře,
které Komise OSN pro práva dítěte udělala začátkem tohoto roku, se ostře odchyluje od obvyklé etikety OSN tím, že konfrontuje komisi přímo a bez pěkných frází. Komise se vyjádřila, že Katolická církev má změnit své učení o potratech a přitažlivosti ke stejnému pohlaví.
Vatikán zvlášť přísně vyčítal komisi zahrávání si s náboženskou svobodou, stejně jako zasévání zmatku a pohrdání pro mezinárodní právo. Pokáral komisi OSN za zneužívání své pozice, aby znevažovala Katolickou církev během podávání zpráv ohledně Úmluvy o právech dítěte.
Doporučení komise na změnu církevního učení o potratech je "naprosto nepřijatelné," uvedl Vatikán. Úmluva uvádí, že děti musí být chráněny "před a po porodu." Ohledně církevního učení o manželství Vatikán uvedl, že páry stejného pohlaví, sexuální orientace a různé formy rodiny jsou "kontroverzní" a "subjektivní volbou životního stylu," o kterých nikdy smlouvy o lidských právech nepojednávaly.
Podle Vatikánu jsou odborníci z OSN vinni z "vytváření negativních stereotypů" a "netolerance vůči členům katolické víry." Komise "se pustila" do vykládání Písma svatého, stejně jako k vytváření stanovisek o víře, morálce a kanonickém právu.
Vatikán uvedl, že komise použila princip nediskriminace "velmi bezcharakterním způsobem, jmenovitě jako meč proti svobodě náboženství," když tvrdila, že církevní učení o komplementaritě a stejné důstojnosti muže a ženy je příkladem sexismu.
Sexuální výchova je mimo kompetence smlouvy, podotkl Vatikán. "Výchova o autentické lidské lásce, lidské sexualitě, manželské lásce a příbuzných tématech je primárně a fundamentální právo, povinnost a odpovědnost rodičů."
Mimo obsahu doporučení Komise nedokázala porozumět "specifické povaze a misi" Svaté stolice. Komise tvrdila Vatikánu, že je zodpovědný za činy kleriků a katolických institucí působících na územích a pod zákonodárstvím jiných zemí.
"Náboženská a morální mise Svatého stolce přesahuje geografické hranice a nemůže být transformována na nějaký druh univerzální právní jurisdikce, která se nějak stane platnou mandátem strany," vysvětluje Vatikán. To by vyžadovalo, aby církev "kontrolovala každodenní aktivity kleriků, řeholníků a laiků, kteří žijí na teritoriích suverénních států."
Vatikánský tiskový mluvčí Otec Federico Lombardi přislíbil detailní odpověď na pozorování komise ze začátku tohoto roku. Vysvětlil, že mimo hranice města Vatikán vše, co může církev udělat, je podporovat Úmluvu svou morální a duchovní váhou. Vatikán se stal čtvrtou stranou Úmluvy v roce 1990 za Jana Pavla II. a Úmluva byla téměř univerzálně ratifikována všemi členskými státy OSN.
Jiné státní strany Úmluvy budou nadále se zájmem sledovat Svatou stolici. Ještě se ukáže, jestli komise zahrne odpověď Svatého stolce v oficiálních záznamech zpravodajské činnosti, které Ústřední shromáždění OSN prověřuje jednou ročně. Komise se možná bude snažit omezit publicitu odpovědi Vatikánu v rámci systému OSN.
Zdroj:
http://c-fam.org, 2. 10. 2014
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.
Více na toto téma v...
OSN útočí na katolickou církev
- je to předzvěst pronásledování?
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=osn-utoci-na-katolickou-cirkev-je-to-predzvest-pronasledovani&cisloclanku=2014030121
(V článku jsou další odkazy.)