Odborná komise schválila exhumaci ostatků P. Josefa Toufara. Umučený kněz se tak dočká důstojného pohřbu.
Číhošťský farář P. Josef Toufar se po pětašedesáti letech nejspíše dočká důstojného pohřbu. Ve středu 1. října 2014 totiž v Praze zasedla odborná komise, která schválila vyjmutí ostatků umučeného kněze z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích. K exhumaci dojde v následujících měsících.
"V odborné komisi zasedli odborníci z oblasti antropologie, soudního lékařství a archeologie, a zástupci Hlavního města Prahy, tamní správy hřbitovů a Královéhradeckého biskupství," sdělil Tomáš Petráček, postulátor Toufarova blahořečení, o které církev usiluje.
Podle radní Hlavního města Prahy Evy Vorlíčkové proběhne exhumace řádně.
"Bude řádně zdokumentována s velkou úctou k ostatkům," řekla Vorlíčková. V následujících týdnech odborníci prozkoumají přesnou polohu hrobu, a pokud příprava proběhne bez problémů, mohla by se exhumace uskutečnit do konce roku.
Po prozkoumání DNA do Číhoště
Po vyjmutí z hromadného hrobu, kde se nachází mimo jiné i biologický odpad z pitev a nejspíše i ostatky uhynulého cirkusového slona, projdou Toufarovy kosterní pozůstatky důkladným výzkumem a porovnáním DNA s dosud žijícími příbuznými P. Josefa Toufara.
"Pak budou prozatímně uloženy v kostele v Číhošti, kde P. Toufar působil před svým zatčením komunistickou Státní bezpečností," pokračuje Tomáš Petráček. Jan Vokál, biskup Královéhradecké diecéze, v níž P. Josef Toufar působil jako kněz, usiluje o Toufarův důstojný pohřeb. I rodina umučeného kněze si dlouhodobě přeje, aby tato osobnost měla vlastní hrob. "Uvažovaným odpovídajícím a důstojným místem je kostel v Číhošti, kde P. Toufar působil," uvedl právní zástupce Královéhradeckého biskupství Stanislav Hykyš.
Blahořečení se stále připravuje
Exhumace má vedle celospolečenského významu – P. Josef Toufar jako oběť komunistické totality je postavou moderních českých národních dějin – také hledisko církevní, protože P. Toufar je kandidátem na blahořečení.
"Stále jsme v přípravné fázi k zahájení procesu. Termín blahořečení se nedá předpovídat. Česká fáze by mohla proběhnout v rozmezí od tří do pěti let," zakončuje postulátor blahořečení Tomáš Petráček.
P. Josef Toufar byl umučen ve valdické věznici, když se z něj vyšetřovatelé snažili násilím dostat lživé přiznání, že na pokyn Vatikánu zinscenoval tajemný pohyb oltářního kříže ve svém kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Kříž se tam před dvěma desítkami svědků rozpohyboval v adventu roku 1949, sám Toufar "číhošťský zázrak" ani neviděl, stál v tu chvíli na kazatelně zády k oltáři. Nastupující komunistická totalita však případ využila k zahájení velkých politických procesů s duchovními, jejichž cílem bylo rozložit církev v Československu. Toufarovo přiznání k tomu mělo dopomoci. Kněz lhát odmítl a brutální bití vyšetřovatelů nepřežil.
Pohřben byl v hromadném hrobě pod falešným jménem, aby režim zakryl stopy.
Autor: Lukáš Peška
Převzato z
tisk.cirkev.cz, 2. října 2014
článek naleznete
zde.