Hlavní myšlenka homilie papeže Františka 1.9. by se dala shrnout slovy: Evangelium se nehlásá moudrými slovy, abychom jimi druhé přesvědčili, ale s pokorou, protože silou Božího slova je Ježíš sám, a přijme je pouze ten, kdo má otevřené srdce.
papež František vysvětloval, co je Boží slovo a jak ho přijímat. Nejprve se zastavil u Prvního listu Korinťanům, v němž sv. Pavel připomíná, že se při hlásání evangelia nespoléhal na výřečnost lidské moudrosti:
„Pavel říká: Nepřišel jsem k vám, abych vás přemlouval argumenty nebo pěknými slovními obraty … Ne. Přišel jsem k vám mluvit s jiným stylem, který se zakládal na projevování Ducha a jeho moci. To proto, aby se vaše víra opírala ne o moudrost lidskou, ale o moc Boží. Protože Boží slovo je něčím jiným, něčím co není stejné jako slovo člověka, slovo lidské moudrosti, slovo z oblasti přírodních věd, slovo filozofické … Ne. Je to něco jiného, přichází jiným způsobem.“
Podobně je tomu v dnešním evangeliu, když Ježíš v nazaretské synagoze vykládá Písmo. Jeho krajané jej z počátku obdivují, ale pak vzplanou hněvem a snaží se ho zabít: „Přešli z jedné strany na druhou,“ vysvětloval Svatý otec, „právě proto, že Boží slovo je něčím jiným, než slovo lidské.“ Bůh k nim totiž promlouval ve svém Synu, „Ježíš sám je tedy Božím slovem“, a proto se Ježíš stává důvodem pohoršení. „Kristův kříž pohoršuje. Moc Božího slova spočívá v Ježíši Kristu, našem Pánu.
Jak máme přijímat Boží slovo? Tak jak se přijímá Ježíš Kristus. Církev nám říká, že Ježíš je přítomen v Písmu, ve svém slově.“ Proto, jak tvrdí papež František, je tak důležité „přečíst si během dne jeden úryvek z evangelia“:
„Proč? Abychom se ho naučili nazpaměť? Ne. Ale abychom nalezli Ježíše, protože Ježíš je přítomen právě ve svém slově, ve svém evangeliu. Pokaždé, když čtu evangelium, nacházím Krista. Ale jak přijímám toto slovo? Je třeba je přijmout, jako se přijímá Ježíš, tedy s otevřeným srdcem, s pokorným srdcem, s duchem podle blahoslavenství. Protože Ježíš přišel tímto způsobem. Přišel s pokorou, chudý, pomazán Duchem svatým.“
Svatý otec dále pokračoval v myšlence, že Ježíš je Božím slovem, protože je pomazán Duchem svatým. Také my, pokud chceme naslouchat Božímu slovu a přijmout ho, musíme se modlit k Duchu svatému a prosit jej, aby pomazal naše srdce duchem, kterého nacházíme v Ježíšových blahoslavenstvích.
„Uděláme dobře, když se kdykoliv během dne sami sebe zeptáme: Jak přijímám Boží slovo? Jako něco zajímavého? Ve stylu: Kněz dnes kázal o tomto … a bylo to moc zajímavé! Jak je ten kněz vzdělaný! Nebo ho přijímám jednoduše proto, že se jedná o živého Ježíše, protože je to Jeho slovo? A jsem schopen – pozor na tuto otázku – koupit si malé vydání evangelia (které mě nestojí moc peněz), abych ho mohl nosit v kapse nebo v tašce a když mám možnost, abych si z něho během dne přečetl jeden úryvek, abych v něm našel Ježíše? Uděláme dobře, když si položíme tyto dvě otázky. Kéž nám v tom Pán pomáhá.“