Seriál na stránkách
http://zastolom.sk/
Dost často se stává, že když se oba rodiče aktivně zapojují do výchovy, tak v některých případech se mezi sebou neshodnou na konečném cíli, jaký chtějí ve výchově dosáhnout.
Když se na něm i dohodnou, stává se, že se zase neshodnou v tom, jaké metody je mají k němu přivést. Jednotný přístup rodičů je velmi důležitý pro budování pocitu bezpečí u dítěte, budování autority rodičů a pro všeobecnou efektivitu výchovy.
Buď jednotně nebo vůbec
Dalo by se říci, že buď budeme vychovávat shodně a společně, nebo jsme odsouzeni k prohře. Jakýkoliv nesoulad mezi rodiči má negativní vliv na dítě, i když se může zdát, že jde o bezvýznamné věci. Pokud se dítě ptá jednoho z rodičů, jestli se může dívat na film a slyší ano, a vzápětí mu to druhý rodič zakáže, vzniká v jeho hlavě vážný zmatek. V hloubi srdce je dítě přesvědčeno, že ho oba rodiče milují, takže vnímá, že vše, co od něj požadují, je pro něj dobré, i když je to někdy těžké pochopit a přijmout. Není schopno vypořádat se s faktem, že každý rodič od něj očekává něco jiného.
Ačkoli jednotný přístup rodičů ve výchově může být pro dítě někdy těžký - nepodaří se mu něco vybojovat tím, že zkouší hrát na nejednotnost rodičů - vnitřně ho to přesvědčuje o lásce a dobrých úmyslech rodičů postavených na určitých zásadách, jimiž se řídí svět, a to zejména svět jejich rodiny.
Rozhovory o dětech - cesta k souladu
Aby byl takový soulad mezi rodiči možný, musí se o tom spolu konkrétně bavit. Ani jedna strana nemůže předpokládat, že druhá strana ví, co si myslí. Ideální je, aby takový rozhovor neprobíhal jen v mimořádných "havarijních" případech, kdy už je třeba hasit nějaký požár. Je důležité pravidelně věnovat čas každému dítěti, a to nejen rozhovorem o jeho aktuálních problémech, ale také diskusi o jeho talentech, které mohou být nedostatečně využity nebo o projevech v chování dítěte, které mohou předcházet potížím, které se mohou brzy objevit.
Někdy to může být rozhovor o příjemných běžných věcech a někdy o hlubších vnitřních věcech: "Myslíš si, že je to problém, pokud v tomto věku lže?" "Myslíš, že bychom měli řešit, že se opět popral s Lukášem?" , "Má sice jedničku z matematiky, ale přitom se neučí, myslíš, že to takto může jít dál?", "V poslední době je nějaký smutný, nevíš proč? Mluvil jsi s ním? "...
Oba rodiče musí společnému rozhovoru věnovat čas. Zároveň ale nemůžeme očekávat rychlé a snadné výsledky. Když na tom ale budeme pracovat, sami uvidíme, že některé věci vyjdou - musíme být trpěliví, důslední a nenechat se odradit.
www.silnarodzina.pl
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 26. 8. 2014 naleznete
zde.
Zde najdete:
Desatero rodiče:
1. část: Na prvním místě je tvůj manželský partner
Desatero rodiče:
2. Vyžaduj od seba to, co vyžaduješ od dětí!
Desatero rodiče:
3. Buď přítelem pro své děti!
Desatero rodiče:
4. Buď důsledný!
Desatero rodiče:
5. Stanov pravidla domácnosti a plánuj čas!
Desatero rodiče:
6. Buď pozitivní!
Desatero rodiče:
7. Vytvoř přitažlivou rodinnou atmosféru!
Desatero rodiče:
8. Neupřednostňuj žádné ze svých dětí!
Desatero rodiče:
9. Buďte s manželským partnerem vůči dětem jednotní!
Desatero rodiče:
10. Rozvíjej se jako rodič