Seriál na stránkách
http://zastolom.sk/
Určitá míra rivality a hádek mezi sourozenci je něco přirozeného a nevyhnutelného. Nicméně úloha rodičů je zabránit tomu, aby tyto spory a rivalita přesáhly určité bezpečné hranice a způsobily trvalé poškození vztahů mezi dětmi. Bohužel, někdy se stane, že konflikty mezi sourozenci přetrvávají doslova až do konce jejich života.
Spory, hádky, a dokonce rvačky mezi sourozenci jsou často skutečným utrpením pro rodiče a někdy mohou otrávit celkovou atmosféru v domácnosti. Dá se jim však vyhnout? Je vůbec možné, aby sourozenci byli vždy na sebe hodní a nesoupeřili mezi sebou? Zdá se, že určitá míra rivality a hádek mezi sourozenci je něco přirozeného a nevyhnutelného. Nicméně úloha rodičů je zabránit tomu, aby tyto spory a rivalita přesáhly určité bezpečné hranice a způsobily trvalé poškození vztahů mezi dětmi. Bohužel, někdy se stane, že konflikty mezi sourozenci přetrvávají doslova až do konce jejich života.
Pocity žárlivosti a rivality nejsou problémem - právě naopak - jsou přirozené a mají klíčový význam pro rozvoj člověka. Rivalita mezi sourozenci je známá jako je lidstvo staré - mnoho příběhů s tím spojených můžeme najít stejně v Bibli jako v pohádkách nebo starých pověstech. Začíná to často ještě před narozením druhého dítěte a v jistém smyslu nikdy nepřestane. Téměř každé dítě podezírá své rodiče, že milují více jeho sourozence. Hlavním důvodem této rivality je boj o určité sdílené a omezené zdroje rodičů, jako je čas, jejich pozornost a různé materiální dobrá.
Když rivalitu způsobí rodiče
Kromě toho rivalitu ovlivňují i další faktory, jako je pohlaví dětí, jejich měnící se potřeby, jejich individuální charaktery, nemoci, nebo dokonce dočasné okolnosti jako jsou nuda, únava, hlad, atd. To vše způsobuje, že rodiče se v této situaci často cítí zmateni a neví, jak se vypořádat s tímto problémem. V takových chvílích je dobré, když si vzpomeneme na kladné stránky rivality jako je rozvoj sociálních rolí a utváření vlastní identity (přes podobnosti a rozdíly vůči sourozencům), nebo také učení se řešit konflikty.
Bez ohledu na skutečnost, že tento druh rivality je přirozený, mohou se rodiče dopustit v této oblasti některých vážných chyb, které mohou způsobit, že se stanou problémem na dlouhé roky. První chyba je, pokud rodiče zanedbají vhodnou přípravu starších sourozenců na příchod nového člena rodiny a jejich koncentrace se ve velké míře obrátí na nejmladší dítě. To je okamžik, kdy se rodí nejsilnější pocity žárlivosti, které jsou později velmi obtížně léčitelné.
Upřednostňování způsobuje zranění
Druhá chyba - ještě horší - je upřednostňování jednoho dítěte. Takové nespravedlivé zacházení může mít různé příčiny - povaha dítěte, podobnost s jedním z rodičů nebo s někým ze širší rodiny, syndrom "tatínkova holčička" nebo "maminčin synáček" atd. Často rodiče ani sami nevnímají, že se k jednomu z dětí chovají nespravedlivě. To je však situace, která způsobuje největší zranění dítěte, největší lítost, která není namířena proti rodičům, ale proti tomu sourozenci, který - podle nich - byl zvýhodněn. Stává se, že to může být důvodem výčitek i po mnoha letech života.
Nebojte se rivality mezi vašimi dětmi - je to něco přirozeného a potřebného pro jejich rozvoj. Musíme si však dávat pozor, abychom nedávali záminku k žárlivosti po příchodu dalšího dítěte, nebo tím, že zvýhodňujeme některé z dětí.
www.silnarodzina.pl
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 19. 8. 2014 naleznete
zde.
Zde najdete:
Desatero rodiče:
1. část: Na prvním místě je tvůj manželský partner
Desatero rodiče:
2. Vyžaduj od seba to, co vyžaduješ od dětí!
Desatero rodiče:
3. Buď přítelem pro své děti!
Desatero rodiče:
4. Buď důsledný!
Desatero rodiče:
5. Stanov pravidla domácnosti a plánuj čas!
Desatero rodiče:
6. Buď pozitivní!
Desatero rodiče:
7. Vytvoř přitažlivou rodinnou atmosféru!
Desatero rodiče:
8. Neupřednostňuj žádné ze svých dětí!
Desatero rodiče:
9. Buďte s manželským partnerem vůči dětem jednotní!
Desatero rodiče:
10. Rozvíjej se jako rodič