Švédská porodní asistentka podává žalobu na místní soud po tom, co ji odmítli zaměstnat v těch různých mateřských centrech kvůli její neochotě asistovat při porodu.
Prací porodní asistentky je odjakživa přivádět na svět děti. Ale ve Švédsku, které má ze severních zemí
nejvyšší počet potratů, a kde jsou potraty až do 18. týdne těhotenství zadarmo zabezpečované státem, je po asistentkách požadováno asistovat při těchto zákrocích.
Jedné z nich, křesťance Ellinor Grimmarkové, nabídli práci na ženské klinice Höglandssjukhuset v Eksiö na severu Švédska, když tam v roce 2013 ukončila svoji praxi. Nabídku vděčně přijala, ale vedení připomněla, že kvůli svému křesťanskému přesvědčení- že život začíná už početím- nebude moct asistovat při potratech. A to bylo důvodem, proč ji nakonec budoucí nadřízená, vedoucí porodnického oddělení do zaměstnání nepřijala. Na záznamníku ji zanechala vzkaz, kde řekla, že
"není více vítané, aby s nimi pracovala" a ptala se
"zda osoba obhajující život může být vůbec porodní asistentkou."
Ellinor Grimmarková se potom ucházela o práci na klinice Ryhoys, kde ji zaměstnavatelé řekli to stejné: člověk, který odmítá asistovat při potratech ve Švédsku, se jako porodní asistent neuplatní.
Krátce na to, jí nabídli práci v nemocniční ženské klinice Värnamo, ale svoji nabídku odvolali, když si ombudsmanovi stěžovala na kliniku Höglandssjukhuset.
Ombudsman rozhodl, že Grimmarková nebyla diskriminována pro svoje pro-life přesvědčení. Její reakcí bylo, že podala stížnost k okresnímu soudu v Jönköpingu s pomocí Scandinavian Human Rights Lawyers- nevládní organizací na podporu a ochranu lidských práv a lidské důstojnosti. Požaduje kompenzaci ve výši 80,00 švédských korun (8800 EUR) za způsobené škody a 60,00 švédských korun (6600 EUR) za diskriminaci.
Mezitím údajně přijala práci v sousedním Norsku, kde zákony o lidských právech ochraňují zaměstnance nemocničních zařízení před nucenými asistencemi zákroků, které sami považují za nemorální.
Alliance Defending Freedom, americká právní organizace na ochranu práva na náboženské vyznání, sepsala s okresním soudem v Jönköpingu stručný
spis
"Nikdo si nezaslouží odmítnutí zaměstnání jen proto, že zastává pro-life názory" řekl bývalý právní zástupce ADF Roger Kiska.
"Mezinárodní právo, kterým je Švédsko zavázané, uznává svobodu svědomí a zřetelně hovoří, že být pro-potratový, nemůže být podmínkou pro zaměstnání. Tak stejně nemůže zdravotnické zařízení nutit zdravotní sestry a porodní asistentky, které mají výhradu svědomí, aby asistovali při zákrocích, které směřují k potratu."
Roger Kiska ve spise ADF píše, že záležitost Grimmarkové,
" je reprezentativní v postupně objevujícím se problému lidských práv ve Švédsku, kde selhává uznání výhrad ve svědomí."
"Odmítnutí porodní asistentky Grimmarkové je příznakem znepokojujícího rozvoje, který pramení z toho, že Švédsko nedrží krok se zbytkem Evropy," pokračuje dále ve spisu.
"Ve Švédsku taková nehorázná bezohlednost k právu na výhradu svědomí nemůže obstát. Stát musí napomáhat náboženským a morálním přesvědčením, nechť jsou jakkoliv nezajímavé, a nebo nudné."
Podle Kiskova spisu Parlamentní shromáždění Rady Evropy potvrdilo, že
žádná osoba, nemocnice nebo instituce nemá být v žádném případě nucena, posuzovaná nebo diskriminovaná kvůli tomu, že odmítá vykonávat potrat a napomáhá při něm, eutanazii nebo při jiném zákroku, který by zapříčinil smrt lidského zárodku nebo embrya."
Uvádí se tam také, že
"Komora Evropského soudu pro lidská práva jednoznačně potvrdila, že právo na výhradu ve svědomí z důvodu silného náboženského a morálního přesvědčení spadá do Článku 9 v Úmluvě."
"Ochota napomáhat při potratech nemůže být při nástupu do zaměstnání vyzkoušená," řekl právní zástupce ADF Paul Coleman.
"Zdravotnické zařízení musí respektovat touhu a přesvědčení zdravotní sestry a nebo porodní asistentky ochraňovat lidský život- vždyť je to určitě důvodem, pro který si vybrala toto povolání."
Převzato z
lifenews.sk, 11. července 2014
článek naleznete
zde.